iPad

Yeni Apple Watch, iPad ve iPhone İşlevleri Bilim Kurgu Filmlerinden Geliyor

20 Mayıs Perşembe günü Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü idi ve Apple, cihazlarına bir dizi yeni erişilebilirlik özelliği ekleyerek kutladı. Bunlar arasında Apple Watch, iPhone ve iPad için bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi hissettiren bazı güncellemeler var.

Muhtemelen bu yeni özelliklerin en muhteşem ve fütüristik olanı Apple Watch için Assistive Touch. Bunun anlamı, Apple Watch’un tek elle çalıştırılabilmesidir: saat, ivmeölçer, jiroskop ve nabız sensörü aracılığıyla el kaslarının ve tendonlarının en küçük hareketlerini algılar ve böylece saati takan el üzerinde küçük hareketlerle çalıştırılabilir.

Kıstırma veya kenetleme gibi çeşitli parmak hareketleri kombinasyonları kullanıcının saati kontrol etmesini sağlayabilir. Apple Watch ayrıca bileğin eğimlerini tanır ve kullanıcının bu şekilde Saatin ekranındaki imleci gezinmesine izin verir.

Apple, “bu yılın ilerleyen aylarında” Apple Watch’ta Assistive Touch vaat ediyor, bu nedenle seçeneğin sonbaharda watchOS 8 ile çıkmasını bekliyoruz.

Şu anda kullanılabilenler, ancak yalnızca İngiltere, ABD ve Fransa’da, işaret dilinde Apple Destek randevularıdır. Muhtemelen FaceTime’a dayanan SignTime, müşterinin Apple Care randevusunda doğrudan işaret dilinde iletişim kurmasına olanak tanır. Bir Apple Store’u ziyaret ederken, bir kullanıcı tarayıcıdaki işaret dili yorumlayıcısına doğrudan bağlanabilir ve böylece çalışanlarla iletişim kurabilir. Diğer diller ve bölgeler gelecekte eklenecek şekilde ayarlanmıştır.

İPhone’da da bazı yenilikler var: Voice Over, görüntülerdeki ayrıntıları tanıyabilecek ve bunları tanımlayabilecek. İPhone ayrıca fotoğraflardaki metinleri tanıyacak ve okuyacaktır.Bunun arkasındaki yapay zeka, bir kişinin çevreyle ilgili konumunu bile tanıyabilir ve tanımlayabilir.

İPad’e gelince, bir kişinin ekranda nereye baktığını takip edecek ve kişinin bakışına göre daha çok işaretçiyi takip edecek göz izleme desteği olacak. Ekranda dokunma gibi bir eyleme denk gelebilecek bir noktaya basarsanız.

Cupertino’daki mühendisler ayrıca gürültü kirliliğiyle mücadele edecek bir şey buldular: iPhone, diğer ortam seslerini maskelemek için arka plan gürültüsü çalacak ve böylece kullanıcının konsantre olmasına, sakinleşmesine veya rahatlamasına yardımcı olacak. İstenirse, arka plan gürültüsü oynatılan filmlere veya şarkılara entegre edilebilir.

Erişilebilirlik alanındaki diğer işlevler, bu yılın ilerleyen günlerinde ortaya çıkacak seslerin düğmelerin yerini almasıdır. Böylece örneğin kullanıcı düğmelere basmak yerine dile tıklamak gibi sesler çıkarabilir.

Apple, erişilebilirlik özelliklerine kesinlikle birkaç geliştirici saatine ve yaratıcı düşüncelerine yatırım yaptı; bunlardan bazıları, Apple Watch’un tek elle çalıştırılması gibi, kesinlikle engelli topluluğun dışında da kullanılıyor.

Bu bilim kurgu cihazlarından birini satın almak istiyorsanız, en iyi Apple Watch fırsatlarını, en iyi iPhone fırsatlarını ve en iyi iPad fırsatlarını incelemelisiniz.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam tarafından tercüme.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-watch-ipad-iphone-sci-fi-3804836/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...