Yazılım

Geliştiriciler Apple’ın ‘Rekabet Karşıtı’ Tarayıcı Kurallarını Kınadı

Apple, iOS’ta alternatif web tarayıcılarına izin verir – hatta onları iPhone’unuzda varsayılan yapmanıza bile izin verir – sadece onlara öteki platformlardaki tarayıcılara tanınan aynı özgürlük şeklinde bir şey verilmez. Chrome, Firefox, Opera ve diğerlerinin iOS sürümleri Apple’ın WebKit motorunu temel almak zorundayken, Android, Windows, Mac ve Linux’taki sürümler Blink ve Gecko şeklinde öteki seçenekleri kullanıyor.

Bir grup geliştiriciye gore bu bir problem. Geliştiricilerin WebKit dışındaki tarayıcı motorlarını kullanabilmeleri için Apple’ı iOS’u açmaya teşvik etmek olan Open Web Advocacy (OWA) organizasyonunu kurdular.

Apple, güvenlik ve performans nedenleriyle WebKit kullanımını gerektirdiğini senelerdir söylüyor. Güvenlikten bahsetmiyorum bile: şirket öteki motorlara izin verirse, kusurları artık düzeltemez ve tarayıcı geliştiricilerinin kendilerine bırakır. Apple, öteki motorların daha çok güce aç olabileceğini ve bundan dolayı iPhone’ların pil ömrünü azaltabileceğini korumak için çaba sarfediyor.

Sadece OWA, The Register’a Apple’ın WebKit kilitlenmesiyle ilgili probleminin, WebKit’in (iddia ettikleri) birçok çağıl web standardından yoksun olması ve Apple’ın kendi WebKit/Safari ekibinin yetersiz finanse edilmesi sebebiyle Apple’ın geliştirmede geride kalması bulunduğunu söylüyor. OWA ek olarak, bu şekilde kısıtlanan üçüncü taraf iOS tarayıcılarının Safari’ye kıyasla Apple Hisse’i kullanamama ve tam ekran modunun sınırlamaları şeklinde birçok dezavantaja haiz bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Grup şimdi, otoriteyi Apple’ı talebine uymaya zorlamaya ikna etmeyi umarak Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu’na bir şikayette bulunacak.

Bu yazı ilk olarak Macworld İsveç’te gösterildi. David Price tarafınca çeviri (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/developers-anti-competitive-browser-rules-3813975/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...