Yazılım

Apple, ‘Bir Siber Suçlunun En İyi Arkadaşını’ Sideloading’e Çağırdı


screenshot

AB’nin önerdiği Dijital Piyasalar Yasası, şirketi App Store dışındaki kaynaklardan iPhone’lara uygulamaların yüklenmesine izin vermeye zorlamakla tehdit ederken, Apple terlemeye başladı. Her zamanki gibi, algılanan bir engele tepkisi PR makinesini çalıştırmaktır.

Cazibe atağına liderlik etmekle görevlendirilen yönetici, Lizbon’daki Web Zirvesi 2021 konferansında bir konuşma yapan Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi. The Verge’in haberine göre Craig Federighi konuşmasında, iOS’u ‘yan yüklemeye’ açmanın sonuçları konusunda uyardı.

“Sideloading, bir siber suçlunun en iyi arkadaşıdır,” diye savundu ve “iPhone’da bunu talep etmek, kötü amaçlı yazılım endüstrisi için altın acele olur.”

Yönetici, Apple’ın iPhone sahiplerini App Store’a kilitlemesine izin vermeye devam etmek için teknoloji konusunda çok bilgili olmayan çocukları ve yaşlı kullanıcıları gösterdi. “Kötü amaçlı yazılımlardan herhangi birinin zarar görebileceği gerçeği, savunmamız gereken bir şey değil” dedi.

Tuhaf bir şekilde, App Store’un kendisindeki tehlikelerden hiç bahsetmedi: Örneğin, kullanıcıların anlamsız ve korkunç fiyatlı abonelikler için milyonlarca doları dolandırıldığı sayısız dolandırıcılık gibi. Bu yılın başlarında, Phil Schiller’in daha 2012’de App Store’daki tehlikeli uygulamalardan şikayet ettiğini öğrenmiştik ve sorun hala kesin olarak çözülmüş görünmüyor. “Dükkâna bakan kimse yok mu?” o sırada çıldırdı.

Federighi ayrıca “bazı sosyal ağ uygulamalarının” kendilerini yalnızca App Store dışında dağıtmayı seçebileceği ve böylece Apple’ın “sinir bozucu gizlilik korumalarını” atlatabileceği konusunda da uyardı.

Yine, bir şeyi dışarıda bıraktı: iOS’taki gizlilik korumalarının çoğu, işletim sistemi yazılımının kendisindedir ve bu nedenle resmi olmayan kaynaklardan gelen uygulamalara karşı önlem alabilir.

Tabii ki, Apple söz konusu olduğunda App Store kurulumlarının bariz avantajı, fiyattan aldığı kesintidir. Şimdi karşı karşıya olduğu iş, herkesi diğer faydaların bu parayı haklı çıkardığına ikna etmektir.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/craig-federighi-sideloading-3810200/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...