iPhone

Bir iPhone Çentik Olmadan Nasıl Görünebilir?

İPhone çentiği söz konusu olduğunda, Apple topluluğunda büyük bir anlaşmazlık var: Bazıları ekranın üst kısmındaki çentiği çirkin buluyor ve akıllı telefon ekranından yasaklanmasını talep ederken, diğerleri bunu benzersiz bir ayırt edici özellik olarak kutluyor. iPhone – Ana Sayfa düğmesine benzer. Diğerleri ya görünüşlerine alıştılar ya da baştan umursamadılar.

Kamuoyunun görüşünden bağımsız olarak, Apple, çentiği azaltmanın veya hepsini bir araya getirmenin yollarını arıyor gibi görünüyor. 2021 iPhone bu sonbaharda piyasaya çıktığında daha küçük bir çentiğe sahip olması bekleniyor. Sızıntı yapan Ice Universe, Twitter’da Ekim 2020’de daha dar bir çentik gösteren ‘sızdırılmış’ bir grafik yayınladığından beri bu söylenti turu yapıyor. iPhone 13’teki çentiğin (2021 iPhone adı buysa) daha küçük olacağını onaylar.

Ancak Apple’ın 2022’de çentiksiz en az bir yeni modeli piyasaya çıkaracağına dair söylentiler de var. TF International Securities analisti Ming-Chi Kuo’ya göre iPhone 14 Pro (iPhone 13 Pro’nun 2022 halefi veya iPhone 12s Pro) “delikli ekran tasarımına” sahip olacak.

Bu çentiksiz tasarım iPhone’un geleceğini nasıl etkileyecek?

Notch yok: Face ID ne olacak?

Apple’ın planları çentiği ortadan kaldırmaksa şu soru ortaya çıkıyor: Face ID sensörlerini nereye koyacaklar?

Face ID, bir derinlik ekranı ve 2D kızılötesi görüntü oluşturmak için bir yüze 30.000’den fazla kızılötesi nokta yansıtır. “Bu görüntüler daha sonra iPhone’da özel olarak korunan bir alanda saklanan matematiksel bir değere dönüştürülür,” diye açıklıyor Apple. “Artık Face ID’yi her kullandığınızda, yüzünüz matematiksel bir değere dönüştürülür ve bu, iPhone’da depolanan referans değerle karşılaştırılır. Her iki değer de aynıysa, iPhone’un kilidi açılır. Ve parmak izinizi asla yeniden oluşturamayacağınız gibi. Touch ID’nin referans değeri, Face ID referans değerinden yüzünüzü yeniden yapılandırmak imkansızdır. ” Tüm bu teknolojinin bir yerde yaşaması gerekiyor.

Ekranın altındaki Touch ID, yüz tanıma özellikli geri çekilebilir ve geri çekilebilir ön kameralar, hatta ekranın altında yüz tanıma: Yarışma, alternatiflerin olduğunu gösterdi – bu seçenekler Apple’ın Face ID’si kadar güvenli olmasa bile. Apple bile Face ID’nin her şeyden önce olmadığını kabul ediyor: mevcut iPad Air’in güç düğmesine entegre bir Dokunmatik Kimliği var.

Çentiksiz bir iPhone nasıl görünebilir?

Apple’ın Face ID’den vazgeçmesi ve daha az bir yönteme geçmesi nispeten düşük bir ihtimal. Yüz tanıma muhtemelen ancak Apple aynı anda en az güvenli ve pratik olan bir alternatif geliştirmişse değiştirilecektir – örneğin ekranın altındaki parmak izi tanıma gibi. Ancak Face ID’ye sahip bir iPhone’un bir çentiğe sahip olması gerekir mi?

Bir iOS geliştiricisi, Twitter hesabında üç farklı tasarım seçeneği yayınladı. Bunlar, hala bir Face ID ile donatılmış, ancak çentiği olmayan bir iPhone’u gösterir.

Onun konsepti, Apple’ın Kuo tarafından önerilen “delikli tasarım” ı nasıl kullanabileceğini gösteriyor. Ancak bu durumda “delik” çoğul olmak zorunda kalacaktı. Face ID sensörlerini içeren ön kamera artık çentikte “gizli” değil, bunun yerine ekranda üç küçük siyah nokta ile öne çıkıyor. Bunlar farklı şekilde düzenlenebilir: Yatay olarak (şu anda çentikte olduğu gibi) veya bir üçgen olarak. Üçüncü bir varyant, ekranın altında bir Face ID gösterir.

Bu tasarımın çentik dahil mevcut tasarımdan daha iyi olup olmadığı bir zevk meselesidir. Ekranda üç “delik” yerine çentiğe bağlı kalmayı tercih ederiz.

İPhone 13 ile gelenler hakkında daha fazla bilgi için iPhone 13 dedikodularımızı ve iPhone 12 ile iPhone 13: 9 beklemek için nedenlerimizi okuyun.

‘ Karen Haslam tarafından tercüme.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...