Nasıl yapılır

FaceTime’da Kişileri Engelleme ve Engellemeyi Kaldırma

FaceTime, bilhassa Android ve Windows arkadaşlarınız eğlenceye katılabileceği için insanlarla iletişimde kalmanın mükemmel bir yoludur. Sadece biri size istenmeyen mesajlar yada aramalar göndermeye başlarsa ne yapabilirsiniz?

Bu makalede, iPhone, iPad yada Mac’inizi kullanırken FaceTime’da insanları engellemenin süratli yolunda size yol gösteriyoruz. Koşullarınız değişirse engelleri iyi mi kaldıracağınızı da gösteriyoruz. Ek olarak spam FaceTime aramalarının iyi mi engelleneceğini açıklayan bir makalemiz de var.

iPhone ve iPad’de FaceTime engelleme

FaceTime’da birinin sizi rahatsız etmesini önlemek fazlaca kolaydır. Söz mevzusu kişiyi engellemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

iOS 15 ve iPadOS 15

 1. FaceTime’ı açın ve Davet Geçmişi kısmına bakın. Bu, ilk sayfadadır ve sizinle kısa sürede iletişime geçen tüm kişileri gösterir. Susturmak istediğiniz kişiyi bulun, arkasından adının sağ tarafında içinde ‘i’ bulunan yeşil daireye dokunun.
 2. Bu, o kişinin kontakt sayfasını açar. Buradan, bulana kadar sayfayı aşağı kaydırın. Bu Arayanı Engelle seçeneği (kırmızı renktedir ve listenin en altındadır).
 3. Dokunarak seçiminizi onaylayın Kişiyi Engelle görünen menüden. Artık o şahıs tarafınca rahatsız edilmemelisin.

Kişinin engellemesini kaldırmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın, sadece bu sefer Bu Arayanın Barajını Kaldır.

iOS 14 ve iPadOS 14

iOS ve iPadOS’un eski sürümlerinde işler birazcık farklıdır. Burada şu adımları izlemeniz gerekecek:

 1. Açık Ayarlar
 2. Seçmek FaceTime > Engellenen Kişiler.
 3. Listenin en altına gidin ve öğesine dokunun. Yeni ekle.
 4. Son olarak, engellemek istediğiniz kişiyi seçin.

Kişinin engellemesini kaldırmak için Engellenen Kişiler listede, geri yüklemek istediğiniz kişide sola kaydırın ve arkasından engeli kaldırmak.

Mac’te FaceTime engelleme

FaceTime’ın Mac sürümü, iPhone ve iPad’dekiyle tamamen aynı değil, bu yüzden birazcık değişik bir yaklaşım izlemeniz gerekecek. Gene de, birini Mac’inizde engellemenin, aynı Apple Kimliği ile FaceTime kullanan tüm cihazlarda zorla izin verilmediği anlamına geleceğini ihmal etmeyin; bu yüzden, Mac’inizde ayarlandıktan sonrasında iPhone yada iPad’inizde bu işlemi gerçekleştirmenize gerek kalmamıştır.

 1. Açık Yüz Zamanı.
 2. Seçme FaceTime > Tercihler Menü çubuğundan.
 3. Tıkla Engellendi sekmesini tıklayın.
 4. Listenin en altındaki ‘+‘ bir şahıs ekleme seçeneği.
 5. Şahıs listenizden kişiyi seçin, adı derhal engellenenler listesine eklenecektir.

Birinin engellemesini kaldırmak için şuraya geri dönün: FaceTime > Tercihler ve seçin Engellendi sekmesini bir kez daha tıklayın. Peşinden listedeki kişiyi vurgulayın ve ‘‘ düğmesi, onları listeden kaldıracak ve kontakt ayrıcalıklarını bir kez daha geri yükleyecektir.

Elbet FaceTime sizi ele geçirmenin tek yolu yada insanları değil, bu yüzden Instagram’da insanları iyi mi engelleyeceğinizi, Feysbuk’ta insanları iyi mi engelleyeceğinizi ve Feysbuk’ta insanları iyi mi engelleyeceğinizi özetleyen kılavuzlarımıza da göz atmayı ihmal etmeyin. Gmail.

Bir FaceTime aramasının iyi mi ayarlanacağını evvelde öğrenmek istiyorsanız, şunu okuyun: Bir FaceTime araması iyi mi planlanır.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/how-to/block-unblock-facetime-3810152/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...