Apple

Dell’e Neredeyse Mac OS Lisanslı İşler

Steve Jobs 1997’de Apple’a döndükten sonra, Michael Dell kötü şöhretli bir şekilde Apple’dan sorumlu olsaydı, “Onu kapatır ve parayı hissedarlara geri verirdim” dedi.

Alıntı yıllar sonra, Ocak 2006’da Apple’ın piyasa değeri (o zamanlar 72.13 milyar dolar) Dell’inkini (o zaman 71.97 milyar dolar) geçtiğinde Dell’in peşini bırakmadı. Apple, Dell’den daha değerli olmaya devam ediyor. (Apple 5 Ekim 2021’de 2.333 trilyon dolardan, Dell ise 80.52 milyar dolardan kapandı). Ah!

Gezmenin faydası harika bir şey, elbette 1997’de işler çok farklıydı. Jobs ve Dell, Michael Dell’in o sıralarda tartışıldığını açıkladığı bir anlaşmaya varsaydı daha da farklı olabilirdi.

Dell, Steve Jobs’un ölümünün onuncu yıldönümü vesilesiyle CNBC ile konuştu. Henüz bilinmeyen, en azından herhangi bir biyografide yer almayan bir anekdotu paylaştı. Dell’in hafızasına göre, o zamanın geçici CEO’su Steve Jobs, 1997’de Dell’e Mac OS lisansı alabileceğini önerdi.

Özellikle Dell, Jobs’un Dell’in NeXT’yi (Apple tarafından kovulduktan sonra kurulan ve Apple tarafından Jobs ile birlikte satın alınan ve daha sonra Mac OS X’in temeli olarak kullanılan Jobs şirketi) ve Mac işletim sistemlerini lisanslamasını istediğini söyledi. Fikir, Mac OS X’in Dell’in bilgisayarlarına kurulacağıydı.

Bununla ilgili ilginç olan şey, Apple tarihini bilenlerin, bu konuşmanın Steve Jobs’un Apple’ın resmi klon programını sona erdirdiği sıralarda gerçekleşeceğini anlayacak olmasıdır. Bu program, üçüncü taraf üreticilerin Mac işletim sistemini çalıştırabilen bilgisayarlar sattığını gördü ve Apple’ın donanım satışlarına büyük zarar verdi.

Ancak Dell, Jobs ve Apple’ın Dell’in vermeye istekli olduğundan daha fazlasını istediği için teklifi kabul etmedi. Teklif, yalnızca Dell bilgisayarlarda Mac OS kurulumlarının lisanslanması değildi – Dell’ler hem Windows hem de Mac OS önceden yüklenmiş olarak satılacak ve sonuçta hangi işletim sistemini kullanacaklarına karar vermek kullanıcılara bırakılacaktı.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz:

Michael Dell yeni kitabının tanıtımını yapıyor, Güzel Oyna Ama Kazan. Ysatın alabilirsiniz Amazon İngiltere burada, veya Amazon ABD .

Bu makale Macwelt hakkında bir rapora dayanmaktadır.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/jobs-nearly-licensed-mac-os-dell-3809188/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...