DestekiPhone

Bilmeniz Gereken iPhone Sorunları ve Çözümleri

iPhone Sorunları ve Çözümleri Ortak yaşanan iPhone problemleri bu yazıda! Tüm iPhone’lar için sorun giderme ipuçlarını paylaşıyoruz. iPhone/iPad cihazlarda sıklıkla yaşanan -yazılımsal- problemlere çözüm getiren ipuçları her düzeyde kullanıcının anlayacağı şekilde paylaşılmıştır. İşte iOS cihazınızda sorun yaşamakta olduğunuzda Apple Store’a gitmeden önce deneyebileceğiniz basit çözümler.

iPhone Sorunları ve Çözümleri:

Google’da iPhone problemlerina ilişkin bir arama yaptığımızda netlikle görüyoruz ki; Apple’ın en iyi mobil işletim sistemi dediği iOS, kullanıcıları pek çok can sıkan sorunla baş başa bıraktırabiliyor. “iPhone WiFi bağlanma sorunu yaşıyorum, sürekli kopuyor”, “iPhone şarj sorunu yaşıyorum, şarj soketi temizleme nasıl yapılır?”, “iPhone şebeke sorunu nasıl çözülür?”, “iPhone ses sorunu nasıl çözülür?”, “iPhone kulaklık sorunu çözümü nedir?, “iPhone ısınma ve donma sorunu çözümünü söyler misiniz?” ve daha nice iPhone problemleri ve çözümleri ile alakalı arama sonucuna rastlıyoruz. Aslında iPhone’unuzda yaşamakta olduğunuz bir sorunu çözmenin yolu çok kolay. Apple, çok az kullanıcının etkilendiği sorunlar da dahi bedava dağıttığı tamir/değişim programı başlatıyor. Değiştirme ve Onarım Kapsamı Uzatma Programları sayfasından Apple’ın tüm ürünlerinde yaşanan donanımsal problemlerin çözümü için başlatmış olduğu bedava dağıttığı onarım programlarını takip edebilir, Apple cihazınızda yaşamakta olduğunuz donanımsal sorunu Apple Store ya da Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı’na giderek çözebilirsiniz. Ancak cihazınızı Apple’a göndermeden önce sorunun yazılımsal çıkabileceği ihtimalini de düşünmelisiniz.

iPhone Açılmıyor, iPhone Dondu/Donuyor Sorunu Çözümü

iPhone’unuzu zaman zaman yeniden başlatmanızda fayda var. Aslında Türk deyimi ile “Aç kapa yap düzelir” komik gelir ancak çoğu kez sorunu çözer. Android telefonlara kıyasla iPhone’lar yeniden başlatılmadan çok daha uzun süre problemsiz kullanım sunsa da kimi zaman yazılımı kararlı bir duruma getirmek, sıfırlamak için yeniden başlatmak gerekebiliyor. iPhone’u yeniden başlatmaya zorlayarak siyah ekran sorunu, donma sorunu, dokunma sorunu, yanıt vermeme ve açılışta takılı kalma sorununu çözebilirsiniz. iPhone’un modeline göre yeniden başlatmaya zorlama adımları değişiyor: iPhone Sorunları ve Çözümleri

iPhone 8 ya da sonraki modellerde: Sesi Aç düğmesine basıp hemen bırakın. Sesi Kıs düğmesine basıp hemen bırakın. Ardından, Apple logosunu görene kadar Yan düğmeyi basılı tutun.

IPhone 7 ya da iPhone 7 Plus’ta: Apple logosunu görene kadar Yan Düğmeyi ve Sesi Kıs düğmesini en az 10 saniye boyunca basılı tutun.

IPhone 6s ve önceki modellerde, iPad’de ya da iPod Touch’ta: Apple logosunu görene kadar Ana Ekran düğmesini ve Üst (ya da Yan) düğmeyi en az 10 saniye boyunca basılı tutun.

iPhone Uygulama Açılmadan Kapanıyor Sorunu Çözümü

Herhangi bir uygulamada sorun yaşamakta olduğunuzda geliştiriciye e-posta göndermek yerine uygulama için yayımlanan son güncellemeyi alıp almadığınızdan emin olun. Ara ara App Store – Güncellemeler sayfasından kontrol etmek yerine uygulama güncellemelerini otomatiğe almanızı öneririz. Ayarlar – iTunes ve App Store – Otomatik İndirmeler yolunu izleyin ve Güncellemeler’i açık konuma getirin. Bu sayede uygulamalar için güncelleme gelmiş mi gelmemiş mi görmek için App Store’a girmeniz gerekmez.

iPhone Uygulama Donuyor Sorunu Çözümü

iPhone kamera uygulamasında ya da başka bir uygulamada siyah ekranla ya da donma sorunuyla karşılaşırsanız uygulamayı kapanmaya zorlama sorununuzu çözebilir. IPhone X ya da sonraki modellerin Ana monitöründa, monitörün altından parmağınızı yukarı doğru kaydırın ve monitörün ortasına gelince yavaşça duraklayın. IPhone 8 ya da önceki modellerde, Ana Ekran düğmesini iki kez tıklayıp son kullanılan uygulamaları görüntüleyin. Kapatmak arzu ettiğiniz uygulamayı bulmak için monitörü sağa ya da sola kaydırın. Uygulamayı kapamak için uygulamanın önizlemesi üstünde parmağınızı yukarı kaydırın.

iPhone WiFi Bağlanmama Sorunu Çözümü

iPhone bağlanma sorunu yaşamakta olduğunuzda ağ ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin. Ayarlar – Genel – Sıfırla – Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyerek WiFi bağlanma ya da bağlantı kaynaklı bir sorunu çözebilirsiniz. Bu işlem sonrasında kayıtlı WiFi parolaları uçup gidecektir.

iPhone Şarjı Çabuk Bitiyor Sorunu Çözümü

iPhone’unuzun bataryası (şarjı) çabuk bitiyorsa Ayarlar – Pil sayfasına gidip hangi uygulamaların pilinizi sömürdüğüne bakın. Facebook gibi çok pil tüketen uygulamaların var ise Lite sürümlerini kullanın.

iPhone’unuzu uzun süreden beri kullanıyorsanız batarya (pil) sağlığını kontrol etmenizde fayda var. Ayarlar – Pil – Pil Sağlığı sayfasından cihazınızın güncel pil sağlık durumunu öğrenebilirsiniz.

iPhone Bluetooth Bağlanma Sorunu Çözümü

iPhone’da Bluetooth sorunuyla karşılaştığınızda (iPhone’unuzla diğer cihaz arasında Bluetooth bağlantısını kurmaya çalışırken) cihaz eşlemesini kaldırın. Daha önce eşlediğiniz ancak hiç kullanmadığınız bir cihaza yeniden bağlanmak arzu ettiğinizde yaşamakta olduğunuz bu sorunu çözmek için Ayarlar – Bluetooth – Bilgi – Bu Cihazı Unut yolunu izleyin. Bluetooth’u bütünüyle kapatıp açmak da sorununuzu çözebilir.

iPhone Şarj Olmuyor Sorunu Çözümü

iPhone’unuzda şarj sorunu yaşamakta olduğunuzda öncelikle bakacağınız nokta elbette Lightning portu. Kılıfla kapanmayan tek nokta olduğundan zamanla toz, pislik giren bu portu bir kulak çöpü ve kürdan yardımı ile ya da basınçlı havayla iyice temizleyin. Apple Ürünlerini Temizleme sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

iPhone Isınma, Isınıp Kapanma Sorunu Çözümü

iPhone’u yanma, alev alma noktasına getirecek ısınma, ya orijinal olmayan (orijinal olduğunu zannettiğiniz birebir, farksız) şarj kablosuyla şarj etme esnasında veya direk olarak güneş ışığı altında uzun süre bırakmanız durumunda gerçekleşir. Fazla ısınma sorunu normal kullanımda da gerçekleşebilir. Arka planda sürekli çalışmakta olan bir uygulama da cihazınızın ısınmasına yol açabilir. Her ne kadar iOS, açık ancak kullanılmayan uygulamanın aktivitelerini sonlandırsa da Ayarlar – Genel – Arka Plan Uygulama Yenileme sayfasından gerekli ayarlamayı yapmakta fayda var. iPhone Sorunları ve Çözümleri

iPhone Şebeke Aranıyor Sorunu Çözümü

iPhone’unuzda şebeke sorunu yaşamaktaysanız operatör ayarı güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Ayarlar – Genel – Hakkında dokunun ve Operatör’ün yanında bakın. Operatör ayarını kontrol etmek, operatörle iletişime geçmek sorunu çözmediyse SIM kartı çıkarın ve tekrar takın. Bu da sorunu çözmezse ağ ayarlarını sıfırlayın. Son olarak şebeke, sinyal sorununun çözümü için Apple bir yazılım güncellemesi hazırlamış olabilir. IOS’u en son sürümüne güncelleyin.

Donanımsal Sandığınız Sorun Yazılımsal Olabilir:

Yazılım güncellemelerini kesinlikle atlamayın. Kullanıcılar, genelde her yeni iOS güncellemesiyle cihazlarının performansının düşürüldüğünü düşünür. iPhone’unuzu ilk satın aldığınız günde aldığınız ekran süresini alamayacaksınız bu doğru, gerçek ama Apple bir güncellemeyle donanımsal zannedilen problemleri de çözüyor. Bu yüzden güncellemeleri atlamamanızda fayda var. Yazılım güncellemelerini yalnızca uygulamaların çalışabilmesi, daha güvenilir hale gelmesi için gerekli bir araç olduğunu düşünmeyin.

iPhone Ayarları Sıfırlama İşe Yarayabilir:

iPhone’unuzda yaşamakta olduğunuz sorunun yazılımsal mı donanımsal mı olduğundan emin değilsiniz, herhangi bir hata ayarın soruna sebebiyet verdiğini düşünüyorsunuz. Tüm telefon ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Ayarlar – Genel – Sıfırla – Tüm Ayarları Sıfırla dokunup onay vermenizle iPhone’unuz ilk günkü haline dönecektir. Bu işlem sonrasında verileriniz kaybolmaz.

iPhone Fabrika Ayarlarına Döndürmeyi Deneyin:

Ayarları sıfırladınız, sorun hala çözülmedi. Çoğu yazılım ve işletim sistemi problemlerini gidermede etkili yöntem olan fabrika ayarlarına sıfırlamayı uygulayın. Ayarlar – Genel – Sıfırla – Tüm İçerik ve Ayarları Sil yolunu izleyerek ya da bilgisayarınızda iTunes’u kullanarak iPhone’unuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu işlem tüm verilerinizi, ayarlarınızı uçuruyor. Onaylamadan önce iPhone’unuzun yedeğini almanızda fayda var.

Tüm bunlar sorunu çözmediyse Apple Store veya Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı yolu gözükmüş demektir. Donanım onarımlarını gideren Genius Bar’a https://www.Apple.Com/tr/retail/geniusbar/ sayfasından başvurabildiğiniz gibi Apple Destek uygulaması üzerinden de randevu alabilirsiniz. iPhone Sorunları ve Çözümleri https://locate.Apple.Com/tr/tr/ sayfasında da Servis ve Destek bölümünde Apple Yetkili Servis Sağlayıcılar, Apple Store’lar, çevrimiçi destek için detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...