iPhone

Uluslararası Af Örgütü, iPhone’ların NSO casus yazılımına karşı savunmasız olduğunu söylüyor

NSO Group’un casus yazılımının 50.000’den fazla devlet başkanı, siyasi aktivist ve gazeteciyi gözetlemek için kullanıldığına dair açıklamaların ardından Uluslararası Af Örgütü, iPhone’ların NSO casus yazılımlarından etkilenebileceğini ve etkilenebileceğini duyurdu. Bu, Apple’ın telefonlarının piyasadaki en güvenli ve özel olduğuna dair sık ​​sık verdiği güvenceye rağmen.

İsrailli firma NSO Group tarafından geliştirilen bir casus yazılım aracı olan Pegasus, cep telefonlarına gizlice kurulacak ve daha sonra ayrıntılı gözetim için kullanılacak şekilde tasarlandı. Yazılımın denetleyicisine telefonun mikrofonuna ve kamerasına erişmenin yanı sıra tuş vuruşlarını, telefon görüşmelerini, mesajları vb. günlüğe kaydetme olanağı verir.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre NSO, iPhone 11 ve 12 telefonlarına bulaşmak için iMessage aracılığıyla “sıfır tıklama” olarak adlandırılan saldırılar gerçekleştirdi. Enfeksiyonların sayısı binlerce olabilir.

Uluslararası Af Örgütü’nün teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Danna Ingleton yaptığı açıklamada, “Bu küresel bir endişe – herkes ve herkes risk altında ve Apple gibi teknoloji devleri bile ellerindeki devasa gözetim ölçeğiyle başa çıkmak için yetersiz donanıma sahip” dedi.

Örgütün bildirdiğine göre, en yeni nesil iPhone’ların saldırılara açık olması ve “yüksek güvenlik seviyelerine sahip olduğuna inanılan en son güncellemelerin” bile savunma olmaması özellikle endişe verici.

Citizen Lab analisti Bill Marczak The Guardian’a verdiği demeçte, “Pegasus’un Apple’ın en son iOS sürümüne karşı iMessage aracılığıyla konuşlandırıldığını gördük, bu nedenle NSO’nun BlastDoor’u yenebileceği oldukça açık” dedi. “Tabii ki, güvenlik özellikleri geliştirmek hala önemli. Her yeni önlem, cihazları hacklemenin maliyetini artırıyor ve bu da daha az karmaşık saldırganları fiyatlandırabiliyor.”

BlastDoor, iPhone’lar tarafından mesajları ‘ekranlamak’ ve zarar vermelerini önlemek için kullanılan bir özelliktir.

Rapor – özellikle geçen hafta Rus bilgisayar korsanlarının bu yılın başlarında hükümet yetkililerini hedef almak için bir iOS hatasını kullandığı haberini takiben – iPhone’u izleyiciler, çerezler ve casus yazılım dünyasında nihai gizlilik aracı olarak konumlandıran Apple için utanç kaynağı olacak. Ancak bazı analistler, şirketin kayıtsız hale gelmiş olabileceğini düşünüyor.

Eski NSA çalışanı Patrick Wardle, The Guardian’a “Apple’ın kendinden emin kibri benzersizdir” dedi. “Temelde kendi yollarının en iyi yol olduğuna inanıyorlar.

“Microsoft ile uğraşırken güvenlik araştırmacılarıyla konuşursanız, şöyle dediler: ‘Egomuzu bir kenara koyacağız ve nihayetinde güvenlik araştırmacılarının günün sonunda bizim yararımıza olan güvenlik açıklarını bildirdiklerini anlayacağız. kullanıcılar, çünkü onları yamalayabiliyoruz.’ Apple’ın aynı zihniyete sahip olduğunu sanmıyorum.”

NSO’nun casus programı hakkındaki ifşaatlar, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Forbidden Stories tarafından koordine edilen on ülkedeki 17 medya kuruluşundan 80’den fazla gazetecinin yer aldığı Pegasus Projesi aracılığıyla ortaya çıktı.

NSO’ya göre müşteriler, teknolojiyi yalnızca terörizm veya ciddi suçlarla mücadelede kullanmayı kabul ediyor. Ancak bir sızıntı, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Macaristan gibi ülkelerdeki istihbarat servislerinin aktivistleri, gazetecileri ve politikacıları izlemek için NSO’yu kullandığını gösteriyor.

İçiniz rahat olsun diye kardeş sitemiz Tech Advisor’daki casus yazılım önleme yazılımı incelemelerini okuyun.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/iphone-nso-spyware-3806768/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...