Yazılım

Apple, Webkit Axploit Keşfedildikten Sonra Safari’yi Güncelliyor

3 Mayıs Pazartesi günü Apple’ı işletim sistemlerini iOS 14.5.1, iPadOS 14.5.1, macOS 11.3.1, watchOS 7.4.1 ve iOS 12.5.3’e güncellemeye zorlayan Webkit’teki ciddi bir güvenlik açığı da Apple’ı yayınlamaya zorladı. macOS 10.15 Catalina ve macOS 10.14 Mojave için Safari tarayıcısı güncellemeleri.

Safari 14.1, Big Sur güncellemesinin bir parçasıdır; Mac işletim sisteminin iki eski sürümü için ayrı olarak yüklenmesi gerekir.

Güvenlik açığından, muhtemelen Çin’de – vahşi ortamda zaten istismar edilmiş olduğu için güncelleme acilen önerilir. Webkit güvenlik açıkları CVE-2021-30665 ve CVE-2021-30663 olarak bilinir.

Apple’ın destek notlarına göre güvenlik açıkları saldırganlar tarafından kullanılıyordu. Kullanıcı özel olarak hazırlanmış bir sayfa açarsa, sistem arka planda yasadışı kod çalıştırabilir ve bu kod yürütme saldırılara kapı açabilir.

Apple, geçen hafta macOS Catalina ve Mojave için Safari 14.1’i piyasaya sürdü. Ancak bu hafta gelen ve güvenlik güncellemelerini içeren daha yeni bir sürüm var. Daha yeni güncellemeyi indirip yüklerseniz, geçen hafta gelen değişiklikleri içerecektir.

Safari’nin en son sürümünü indirdiğinizden emin olmak için güncellemeden sonra tarayıcının yapı numarasını kontrol edin: macOS Catalina’da 15611.1.21.161.7, macOS Mojave – 14611.1.21.161.7 olmalıdır. Yapı numarası, Safari açıkken menü çubuğunda “Safari – Safari Hakkında” altında bulunabilir. Sürüm numarasına ek olarak, yapı numarası her zaman görünen pencerede listelenir.

Mac’inizi güvende tutmayla ilgili tavsiye için şunları okuyun: En iyi Mac güvenlik ayarları ve 2021 için en iyi Mac antivirüs kılavuzumuz

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam tarafından tercüme.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/safari-webkit-exploit-update-3804296/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...