Apple

Apple Kendi ‘Yankılanan Zaferine’ İtiraz Ediyor

Eylül ayında Apple vs Epic davası kararlaştırıldı ve çoğu gözlemci bunun Apple için olumlu bir sonuç olduğu konusunda hemfikirdi. Şirketin kendisi bunu “sesli bir zafer” olarak nitelendirdi – kimin kazandığı daha net olamazdı.

Baş Hukuk Müşaviri Kate Adams, “Mahkemenin kararından çok memnunuz ve bunun Apple için büyük bir kazanç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ama belki de o kadar basit değil. Çünkü, kararla ilgili kendi coşkulu açıklamasına rağmen, Apple şimdi karara itiraz etmeyi seçiyor, The Verge.

Apple neden itiraz etsin? Karar Apple’ın yanında yer aldı, ancak şirketin geliştiricilerin App Store’da alternatif ödeme çözümleri sunmasını yasaklayamayacağını şart koştu; Apple’ın şimdi devirmeye çalıştığı kısım bu.

“[Apple is] yargıç, geliştiricilerin uygulamalarına ve meta veri düğmelerine, harici bağlantılara veya müşterileri Uygulama İçi Satın Alma’ya ek olarak satın alma mekanizmalarına yönlendiren diğer harekete geçirici mesajlara dahil etmelerini yasaklamaktan kısıtlanmış ve yasaklanmıştır.”

Karara itiraz etmek, davanın yeniden açılabileceği ve deneme devam ettiği sürece Apple üçüncü taraf ödeme hizmetlerinin tanıtımını geciktirebileceği anlamına geliyor. Temyiz, Kasım ayında bir yargıç tarafından görülecek ve Apple’a talep edilen kalış süresi verilirse, dava yıllarca devam edebilir.

Bu, Apple’ın App Store’daki geliştiricilerin ve işletmelerin şu anda tek seçenek olan kendi ödeme sistemini kullanmaları konusunda ısrar etmeye devam edebileceği anlamına geliyor. Ancak burada bir paradoks var, çünkü Apple’ın itirazı kısmen, şirket geliştiricilerin alternatif ödeme sistemleri sunmasına izin verdiği için “yönlendirmeyi önleme” şartının gerekli olmadığı fikrine dayanıyor.

Apple, “tüm ABD’li Geliştiricilerin müşterileriyle e-posta ve uygulamaları dışındaki diğer iletişim hizmetleri aracılığıyla, uygulama içi satın alma dışındaki satın alma yöntemleriyle iletişim kurmasına, müşterinin iletişime izin vermesi ve devre dışı bırakma hakkına sahip olması koşuluyla” izin vermeyi kabul ettiğini iddia ediyor. “

Ancak The Verge’in belirttiği gibi, Apple App Store kurallarında ilgili değişiklikleri duyurduğunda bu kesinlikle net değildi; Çoğu gözlemci, geliştiricilerin yalnızca müşterilerle iletişim kurmasına izin verileceğini, diğer ödeme yöntemlerine aktif olarak bağlanmayacağını varsayıyordu.

Tuhaf bir şekilde Epic, temyize gitme niyetini de açıkladı; gerçekten de neredeyse karar gelir gelmez bunu yaptı. Bu garip ve karmaşık davayı takip etmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız ve en son duyuruları geldikçe bildireceğiz.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-appeals-resounding-victory-3809287/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...