Apple

Apple ‘Kadın Düşmanı’ Reklam Yöneticisini Ateşledi

The Verge, Apple’ın şirkete katılmasından sadece günler sonra ve şirket içi bir dilekçeden çıkarılması için çağrıda bulunduktan saatler sonra reklam müdürü Antonio García Martínez’i kovduğunu bildirdi.

Kitabın yazarı, 2011-2013 yılları arasında Facebook’ta ürün yöneticisi olarak çalışan García Martínez. Kaos Maymunları. Burada Apple’ın Kitap Mağazasında bulunan kitap, kadın düşmanlığı ve ırkçılıkla suçlanan çok sayıda çekişmeli pasaj içeriyor.

Bu suçlamalar yeni değil: Chip Huyen, García Martínez 2019’un başlarında Wired için yazmaya başladığında yayınlanan bir blog gönderisinde konuyu kapsamlı bir şekilde ele aldı. Apple’ın işe almanın getirdiği olası sorunların farkında olmadığını anlamak zor.

Twitter’da dolaşan kitaptan bir alıntı, neden bu kadar çok Apple çalışanının üzgün olduğuna dair bir fikir veriyor:

“Körfez Bölgesi’ndeki çoğu kadın yumuşak ve zayıf, dünyevilik iddialarına rağmen küstah ve saftır ve genel olarak bokla doludur. Kendileriyle ilgili hak sahibi feminizmleri var ve bağımsızlıklarını durmaksızın övüyorlar, ama gerçek şu ki salgın geliyor veba ya da yabancı istilası, bir kutu av tüfeği mermisi ya da bir bidon mazot için takas edeceğiniz türden işe yaramaz bir bagaj haline gelirlerdi. “

Ancak açık olmak önemlidir: bu pasaj, sorunun tamamı değildir ve kitapta uzun uzun ana hatları verilen görüşleri temsil etmemektedir.

Verge’nin dilekçe hakkındaki orijinal makalesinde yer alan, Apple’ın reklam satışlarının en üst yöneticisi Eddy Cue’ye gönderilen bir mektupta çok daha fazla bağlam sunuluyor. Yazarların belirttiği gibi, “Yukarıdaki alıntıyı kitabından ek metinle bağlamsallaştırmaya çalıştık, ancak kullanılan dili ve ifade edilen görüşleri kabul edilebilir kılan bir bağlam yoktu. Aslında, ek bağlam gözlerimizi Bay Garcia Martínez’in diğer sorunlu görüşleri – o zamandan beri hiçbirini reddetmedi Kaos Maymunları basıldı.”

Mektupta Apple çalışanları, García Martínez’i işe alma kararının nasıl alındığını ve kadınlar ve azınlıklar hakkındaki yayınlanmış görüşlerini gözden kaçırmanın nasıl mümkün olduğunu sorguluyor.

Bir Apple temsilcisi şunları söyledi: “Apple’da, her zaman herkesin saygı gördüğü ve kabul edildiği kapsayıcı, samimi bir iş yeri yaratmaya çalıştık. İnsanları oldukları için aşağılayan veya onlara karşı ayrımcılık yapan davranışların burada yeri yoktur.”

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price Tercümesi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-misogynistic-advertising-manager-3804587/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...