Apple

Apple, 3 Trilyon Dolar Değerinde İlk Şirket Oldu


screenshot

Dün Apple’ın hisselerinin toplam piyasa değeri tarihinde ilk kez 3 trilyon dolara (kabaca 2,2 trilyon £) ulaştı, hatta dünyadaki herhangi bir şirketin tarihinde ilk kez.

Şu anda bir trilyon doların üzerinde değere sahip diğer şirketler arasında Amazon, Alphabet, Microsoft, Tesla ve (teknoloji dünyasının dışında) Saudi Aramco yer alıyor. Meta bile bir noktada bir trilyon dolardan fazla değer kazanmayı başardı. Ama şu anda, hepsi Apple ile karşılaştırıldığında soluk.

(Tamamen tarihsel bir ilgi meselesi olarak, önceki yüzyıllarda birkaç işletme olmuştur. tartışılır biçimde enflasyon hesaba katıldığında daha yüksek bir değere ulaştı. En ünlüsü, Hollanda Doğu Hindistan Şirketi’nin değerinin 1637’de 78 milyon Hollandalı lonca olduğu tahmin ediliyor, bu da mevcut parayla 8 trilyon dolardan biraz daha azına tekabül ediyor – ancak tarihçi ve ekonomist Lodewijk Petram rakamların büyük ölçüde şişirildiğine inanıyor.)

Apple’ın değeri baş döndürücü bir hızla artıyor: şirket sadece üç yıl önce 1 trilyon dolar sınırını geçti ve bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce 2 trilyon dolara ulaştı. Temmuz ayında 2.5 trilyon dolarlık dönüm noktasını kırdı. Tabii ki, bunların hepsi hisse fiyatlarına dayalı olarak algılanan değerdir: şirket aslında üç yıl öncesine göre üç kat daha fazla mülke sahip değil ve üç kat daha fazla gelir elde etmiyor.

Yine de, vagonunuzu Apple’ın hızla yükselen yıldızına bağlamak istiyorsanız – hisse senedi değerlerinin değer olarak düşebileceği kadar düşebileceğini de göz önünde bulundurarak – Apple hisselerinin nasıl satın alınacağına ilişkin tavsiyemizi okuyun.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-worth-3-trillion-3812029/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...