Apple

AB, Apple’ı Gizlilik Kurallarını Tutarlı Olarak Uygulaması İçin UyardıAB rekabeti czar Margrethe Vestager, şirket gizlilik korumalarını artırırken ve kullanıcı verilerinin işlenme şeklini değiştirirken Apple’ın tüm uygulama geliştiricilerine adil davranması gerektiği konusunda uyardı.

Apple, bir şirketin kendi uygulamalarının ve web sitelerinin dışındaki kullanıcıları izlemeye yönelik yeni kuralların, ilk ertelemenin ardından bu baharın başlarında yürürlüğe gireceğini söyledi. Kurallar izlemeyi yasaklamaz, ancak uygulamaların izin almasını talep ederek, kullanıcıların izlenmek isteyip istemediklerine kendilerinin karar vermesine izin verir. Değişiklikler iOS 14.5’ten itibaren geçerli olacaktır.

Değişiklik, esas olarak iş modeli hedef reklamcılığa yönelik izleme kullanımından yararlanan Facebook gibi şirketler tarafından sert eleştirilerle karşılandı. Sosyal medya devi, değişikliğin rekabete aykırı olduğunu ve Apple’ın kendi reklam platformunu kuralın dışında bırakacağını iddia etti.

Reuters’ın bildirdiğine göre, Avrupa Komisyonu web sitesinde “Dijital Çağ ve Rekabete Uygun Avrupa’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı” olarak adlandırılan Vestager, ikinci noktaya ilgi gösterdi. Kurallar kullanıcıları korumak için tasarlanmış olsa bile, Apple kendi uygulamalarına aynı şekilde davranmazsa durum bir antitröst sorununa dönüşebilir.

Apple bu gelişmeyle ilgili bir yorumda bulunmadı, ancak şirket daha önce yaklaşan değişikliğin niyet Apple’ın kendisine başvurması ve reklamcılık platformunun kullanıcıları izlemeyeceği.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/eu-warns-apple-privacy-rules-3801635/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...