Apple

Apple, Sızdıranları Yasal İşlemle Tehdit Ediyor

Apple, gizli doğası ve ürünleri hakkında lansman öncesi açıklamalardan hoşlanmamasıyla bilinir. Ancak bu gizlilik perdesini ne kadar zorladığı biraz daha netleşti.

MacRumors, teknoloji devi için hareket eden avukatların bir dizi tanınmış sızıntıya tehdit mektupları gönderdiğini bildirdi.

Mektuplar, alıcının yaklaşmakta olan Apple ürünleri hakkında bilgi yayınlamayı durdurmaması durumunda yasal işlem başlatılacağı konusunda uyarıyor. Bu bilgiler şirketin rakiplerine fayda sağlayabilir, mektuplar açıklar ve “müşterileri yanıltabilir, çünkü açıklananlar doğru olmayabilir”.

Mektuplardan biri, devredeki en güvenilir teknoloji sızıntılarından biri olan Kang’a gönderildi. Kang’ın AppleTrack’e göre %97,1’lik bir doğruluğu var ve bu da müşterilerin gönderileri tarafından çok nadiren yanlış yönlendirildiğini gösteriyor.

Kang ayrıca (Weibo hesabında) hiçbir zaman “açıklanmayan ürün resimleri” yayınlamadığından şikayet ediyor ve Apple’ın artık “bilmecelere ve hayallere” karşı olup olmadığını merak ediyor.

“Rüya görmek onların gizlilik mekanizmalarını ihlal edecek” diye yazıyor.

Bir yandan, şirketin sırları önceden açıklamamış sızıntılar olmadan sürprizler yaymaya ne kadar düşkün olduğu göz önüne alındığında, bu Apple için mantıklı bir adım. Ancak söylentiler, Apple’ın yaklaşan lansmanlarına olan ilgiyi açıkça artırıyor ve mektuplar oldukça ağır geliyor.

Yakın zamanda şirketin WWDC’den önce sızıntıları önlemek için kullandığı yöntemleri tartıştık. Apple, yasal tehditler yerine, işletim sistemi beta programını her geliştiriciye yalnızca kendileriyle ilgili özelliklere erişim sağlayacak şekilde ayarladı. Bu, daha az tüy aldı ve hayal edebileceğimiz, parmaklarını kırmak için bir hukuk firması kullanmaktan çok daha az paraya mal oldu.

Ancak bir sır saklamak her zaman mümkün değildir ve labirent gibi bir tedarik zincirinden geçmesi gereken (ve pandemi sırasında uzaktan çalışan Apple çalışanları tarafından eve götürülmesi gereken) donanıma erişimi sınırlamak çok daha zordur.

Mektupların verimli Apple sızıntı topluluğu üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu ve şirketin işlerini durdurmayı seçmeyenlere yönelik tehditlerini takip edip etmediğini görmek ilginç olacak.

En çok takip edilmeye değer sızıntıcılar hakkındaki düşüncelerimiz için, En iyi Apple sızıntısı kimdir? bölümünü okuyun.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-lawyers-leakers-3806065/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...