mac

M1 Mac’ler İlk Kaydedilen Kötü Amaçlı Yazılımla Yüzleşiyor

Muhtemelen sadece bir zaman meselesiydi. Güvenlik uzmanı Patrick Wardle’ın bildirdiğine göre, M1 Mac’ler için ilk reklam yazılımı kaydedildi.

Adware Pirri’ye dayanan kötü amaçlı yazılım, Apple’ın ARM platformu için özel olarak derlendi ve istenmeyen reklamların görüntülenmesini sağlıyor. İlk olarak Aralık ayında virüsten koruma platformu VirusTotal’a bildirilen kötü amaçlı yazılımın adı GoSearch22 idi ve hatta Apple’dan bir geliştirici sertifikasıyla imzalanmıştı. (Apple o zamandan beri bu sertifikayı geri çekti, bu nedenle kötü amaçlı yazılım artık çalıştırılamaz.)

İlk ARM kötü amaçlı yazılımının reklam yazılımı olması gerçekten şaşırtıcı değil. Bu türden reklam yazılımları, genellikle kendisini kullanıcının kendi yüklediği bir tarayıcı uzantısı olarak gizler; daha sonra tarayıcı ayarlarını değiştirir ve hedeflenen reklamları gösterir ve bazen de kullanıcı verilerini toplar. Açıkçası karlı bir iş olan reklam yazılımı, diğer platformlarda da etkindir ve sürekli olarak uyarlanmaktadır.

Bunun tek kötü amaçlı M1 yazılımı olması çok düşük bir ihtimal. Red Canary’deki araştırmacılar, Wired’a ikinci bir olasılığı araştırdıklarını ve genel olarak kötü amaçlı yazılım yazarlarının kötü amaçlı yazılımlarını taşımak için açıkça çalışmaya başladığını söylüyor.

Wardle, mevcut antivirüs yazılımının ve izleme araçlarının kötü amaçlı yazılımın ARM sürümünü analiz etmede hala sorun yaşadığını düşünüyor.

Apple’ın platformundaki uygulamalarda her zaman olduğu gibi, reklam yazılımı bir Intel ve bir ARM sürümünden oluşur. Wardle, VirusTotal platformuyla yapılan bir testte dosyaları tek tek kontrol etti ve çoğu virüs tarayıcısının Intel sürümünü tanımada herhangi bir sorunu olmasa da, ARM sürümünün tanıma oranının% 15 düştüğünü söyledi.

Bizim görüşümüz

Apple’ın yeni platformundaki ilk kötü amaçlı yazılım reklam yazılımıdır – bu hiç de şaşırtıcı değil. Apple’ın yeni bilgisayarları çok güvenlidir, ancak kullanıcı reklam yazılımlarına karşı tamamen güvende değildir ve yalnızca doğrulanmış kaynaklardan araçlar veya uzantılar yüklemelidir.

Genel tavsiye için Mac güvenlik ipuçlarımızı okuyun. Ve en iyi M1 Mac fırsatları için rehberimizle bir pazarlık yapın.

Macwelt’

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/first-malware-m1-macs-3801935/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...