iPhone

Kullanılmış iPhone’lar ‘Android Telefonlardan İki Kat Daha Kıymetli’

‘Mobil Takas ve Yükseltme Sektörü Trendleri’ adlı bir araştırma, takas ve yükseltme programları için hangi akıllı telefonların kullanıldığını inceledi.

Sigorta şirketi Assurant’a nazaran, tüketiciler 2021’de akıllı telefon takaslarından 3 milyar dolardan fazla (kabaca 2,2 milyar sterlin) kazanmıştır. Bu, bundan önceki yıla nazaran ortalama 1 milyar dolarlık bir artış anlamına geliyor.

Ticareti meydana getirilen cihazlar ve değerleri de garip. En oldukça ticareti meydana getirilen ilk beş cihazın tümü iPhone’lardır:

  1. iPhone XR (2018)
  2. iPhone 11 (2019)
  3. iPhone 8 (2017)
  4. iPhone 8 Artı (2017)
  5. iPhone X (2017)

Bunun bir sebebi, Apple’ın oldukça sayıda Android üreticisinden oldukça daha azca telefon satması olabilir; bu da araştırma şirketleri en oldukça satan modelleri listelediğinde sayıları çarpıtabilir. Assurant’ın raporundan, bir grup olarak Android el cihazlarının – hatta mesela Samsung tarafınca satılan tüm Android el cihazlarının – iPhone’lar için takas sayısı ile iyi mi karşılaştırıldığında net değil.

Sadece gene de, bir iPhone’da alım satım yapmanın başka bir pozitif yanları daha var: kısaca, iPhone’ların istikrarlı bir kıymet tutma mevzusunda etkisi altına alan bir kabiliyet göstermesiyle, mühim seviyede daha karlı olması. Araştırmaya nazaran, takas edilen bir iPhone’un kıymeti, bir Android cihazın (98 $) değerinden averaj olarak iki kat daha yüksek (199$).

Bu, averaj değerlerin sırasıyla 170 dolar ve 95 dolar olduğu, 1,8’e 1 oranındaki 2020’den daha büyük bir fark. Bundan dolayı, bunun geçen yaz bildirdiğimiz bir şey olan Android ekosistemine daha geniş bir sadakat kaybını yansıtıp yansıtmadığını değerlendirmek zor.

Şaşırtıcı olmayan bir halde, takaslar için en mühim çeyrek, Noel’e giden dönem olan 4. çeyrektir. Yalnızca bu zamanda, 1 milyar dolardan fazla eski aygıt takas edildi.

Takas edilen cihazların artan satışlarında mühim bir unsur, 5G ağına küresel geçiş olabilir. Şu anda 1.200’den fazla 5G özellikli aygıt var ve Apple, 2020’deki iPhone 12’den bu yana 5G sunuyor. Yukarıda listelenen beş iPhone’un, Apple’ın 5G’ye geçişinden ilkin geldiğini farkına varacaksınız.

Alım satımla ilgili daha çok tavsiye için iPhone’unuzu en iyi fiyata iyi mi ve nerede satacağınızı okuyun.

Bu yazı ilk olarak Macwelt’te gösterildi. David Price tarafınca çeviri (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/used-iphones-twice-valuable-android-3813753/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...