mac

Mac mini M2 Çıkış Zamanı ve Özellikleri

Bir yıldan uzun bir süre ilkin, Kasım 2020’de Apple, kendi M1 çipine haiz iki yeni Mac mini modelini tanıttı (burada incelendi: M1 Mac mini incelemesi). Mac mini 699 £/699 $’dan adım atar ve daha pahalı MacBook ve iMac alternatifleriyle tam olarak aynı işlemci ve grafikleri sunar. Apple’ın sunmuş olduğu tüm M1 Mac’ler içinde, düşük fiyatla beraber teknik özellikler açısından en iyisini sunduğunu düşündüğümüz için Mac mini bizim favorimiz.

Ek olarak 1.099 £/1.099$ fiyatla satılan ve hala Intel işlemciye haiz başka bir Mac mini daha var. Mac Studio’yu satmaya başladığında Apple’ın bu modeli durdurmasını bekliyorduk, sadece hemen hemen Intel Mac’in satışını durdurmadı. Gene de bu şekilde olması kaçınılmaz görünüyor.

Intel Mac mini’nin kaderini bilmesek de, M1 Mac mini’nin 2022’de bir M2 güncellemesi alması olası görünüyor, sadece sonbahara kadar gelmeyebilir.

Yeni Mac mini çıkış zamanı

Yeni Mac mini fiyatı

Mevcut Mac mini modellerinden birini satın almak istiyorsanız, bunu direkt yapabilirsiniz. Apple’danyada bir pazarlık istiyorsanız, en iyi Mac mini fırsatlarımıza göz atın.

Yeni Mac mini tasarımı

Mart 2022’de Apple, yukarıdan bakıldığında Mac mini’ye benzeyen sadece birkaç santim daha uzun olan Mac Studio’yu tanıttı. Bir süredir Mac mini için tekrardan tasarım söylentileri vardı – bu muydu?

Mac mini için yeni tasarımlar hakkında bir ekip söylentiler olsa da, bunların yalnızca bir kısmı Mac Studio tarafınca yerine getirilmiş şeklinde görünüyordu (birbiri üstüne yığılmış iki yada üç Mac mini şeklinde görünmüş olduğu söyleniyordu ve yapıyor).

Öteki söylentiler, oldukça daha azca ustalaşmış odaklı bir tekrardan tasarıma işaret ediyor. Apple sızıntısı Jon Prosser, Haziran 2021’de, yeni Mac mini modeli için mevcut olandan mühim seviyede daha ince olacağını ve “pleksiglas benzeri” bir üst kısma haiz olacağını önerilmiş olduğu yeni bir tasarımın ayrıntılarını deklare etti.

Ian Zelbo Prosser’ın bulgularına dayanarak bazı illüstrasyonlar yapmış oldu. Görüntüler, yeni mini’nin 24 inç iMac’te görülen yeni parlak renk seçeneklerinden biri yerine gümüş ve beyaz renklerde geleceğini gösteriyor. Bu görüntüler söylentilere dayanıyor, sadece gene de Apple’ın neler sunabileceği hakkında iyi bir düşünce verebilirler.

Bağlantı noktaları son olarak Intel modeliyle aynı olmalıdır: dört Thunderbolt/USB-C, iki USB-A, ethernet ve HDMI.

Prosser, haberi Front Page Tech’in Mayıs 2021 sayısında aşağıda gömülü olarak paylaştı:

Prosser’ın daha ilkin birkaç kez yanıldığına dikkat edilmelidir – bazı büyük başarılar elde etti, sadece ıskalamaları o denli şiddetli ki kaşlarını tıraş etmek mecburiyetinde bırakıldı – bundan dolayı informasyon bir tutam tuzla alınmalıdır. AppleTrack şu anda ona %74,2’lik bir doğruluk derecesi veriyor (bu puan daima değişiyor). Grubumuzdaki Apple sızıntıları hakkında daha çok informasyon edinin: Takip etmeye kıymet Apple sızıntıları.

M2 Mac mini özellikleri

Apple’ın hala satışta olan Intel destekli Mac mini’nin yerini alacak bir model sunmasını bekliyorduk. Hemen hemen yapmadı ve meydana getirecek mı bilmiyoruz. Var ise, bir M1 Pro yada M1 Max içerebilir, sadece kesinlikle M1 Ultra’yı içinde görmeyi beklemiyoruz.

Daha güvenilir olabileceğimiz şey, 2022’de yada en azından 2023’te Apple’ın Mac mini’nin bir M2 versiyonunu tanıtacağını göreceğiz. M2’nin neler sunabileceği hakkında daha çok informasyon edinmek istiyorsanız şunu okuyun: Apple M2 Chip: Bilmenizde fayda olan her şey.

İşlemci

M1’de 8 CPU çekirdeği var ve söylentiler bunun M2 için de aynı olabileceğini gösteriyor. Mayıs 2021’de Bloomberg’den Mark Gurman, M2’nin (görünüşe bakılırsa kod adı Staten), ‌M1‌ yongasıyla aynı sekiz çekirdeği içereceğini, sadece daha süratli çalışacağını öne sürdü.

Bununla beraber, Apple’ın M2 için kullandığı söylenen N4P işlemi, ortalama yüzde altı daha yüksek bir transistör yoğunluğuna izin verebilir ve bu da Apple’ın 10 CPU çekirdeğini M2’ye entegre etmesini sağlayabilir. Bu bireysel çekirdekler de M1’den birazcık daha süratli saat hızına haiz olabilir.

Öteki bir olasılık ise Apple’ın yüksek performanslı ve yüksek verimli çekirdeklerin sayısını ayarlayabilmesidir. M1’de dört yüksek performanslı çekirdeğe ve dört yüksek verimli çekirdeğe sahipken, M1 Pro ve Max iki kat yüksek performanslı çekirdeğe (sekiz), sadece daha azca verimli çekirdeğe (iki) haizdir. Yeni nesil M2, yüksek verimli çekirdeklerin sayısını da artırabilir.

grafik

M2, 7 yada 8 grafik çekirdeği sunar. Bu artabilir: Yukarıda bahsedilen Mayıs 2021 raporunda Gurman, M2’nin 9 yada 10 GPU çekirdeği sunabileceğini öne sürdü.

Veri deposu

16 GB’ın üstüne çıkması pek ihtimaller içinde değil, sadece üst düzey Mac mini için 32 GB’lık bir seçeneğin, kim bilir bir M2 Pro çipinin teklif edildiğini görmek isteriz.

Bağlantı Noktaları ve Çevre Birimleri

Mevcut Mac mini modelleri, Ethernet’in yanı sıra iki USB04/Thunderbolt bağlantı noktası, iki USB-A bağlantı noktası ve bir HDMI 2.0 bağlantı noktası sunar. Bunun yeni yinelemeye taşınması muhtemeldir.

Mac mini 2018 bağlantı noktaları

Apple, Mac mini’yi Apple klavyeyle beraber göndermiyor, şu anda kendi klavyenizi sağlamanız yada Apple’dan bir klavye satın almanız gerekiyor. Bunun değişmesi ihtimaller içinde değil, sadece Apple’ın Touch ID’li yeni Apple klavyesini Mac mini için bir yükseltme olarak, kim bilir gümüş iMac ile beraber gelen gümüş kaplamada sunmaya başlayacağını tahmin ediyoruz.

2022’de çıkacak tüm yeni çıkan ürünler hakkında buradan informasyon edinin: 2022’de çıkacak her yeni Apple ürünü.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/mac-mini-m2-3814097/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...