iPhone

iPhone 13’ün A15 çipi Apple’ın İddiasından Daha Hızlı

Apple, iPhone 13’ün lansmanında, genellikle olduğu gibi, cihazın performansı ile önceki yıl piyasaya sürülen iPhone’un performansı arasında doğrudan bir karşılaştırma yapmayı reddetti. Bunun yerine Apple, yeni A15 Bionic çipin rakiplerinin işlemcilerinden %50 daha hızlı olduğunu söyleyerek rekabete odaklandı. Bu iddia, AnandTech tarafından kapsamlı ve ayrıntılı bir incelemede test edildi.

Şaşırtıcı bir şekilde, rakamlar Apple’ın en son çipinin hakimiyetini küçümseyen bir şey olduğunu gösteriyor.

A15 Bionic’in ana rakibi Qualcomm Snapdragon 888’dir. AnandTech’in ölçümlerine göre birincisi, ikincisinden %62 daha hızlı performans sunuyor.

A15 çipinin hakimiyeti için bazı olası açıklamalar var. Birincisi, geçen yılki A14’ün piyasaya sürülmesinden bu yana sistem önbelleği miktarı iki katına çıkarılarak 32MB’a çıkarıldı. Buna ek olarak, L2 önbellek miktarı 8MB’den 12MB’a çıkarıldı ki bu, mevcut Mac bilgisayarlarda bulunan M1 çipinde kullanılan miktarla aynı.

Tabii ki, bu noktada böyle aşırı performansın bir cep telefonunda gerçekten yararlı olup olmadığı şüpheli – iPhone 12, App Store’da en ufak bir zorluk yaşamadan her şeyi mükemmel bir şekilde çalıştırabilir – ancak büyük ölçüde geleceğe dönük koruma sunar. Ayrıca uygulama geliştiricilerine, donanımın giderek daha yetenekli hale geldiğini bilerek ürünlerini daha iddialı ve güvenli hale getirmeleri için yeşil ışık yakacak.

A15 ile ilgili diğer büyüleyici şey, Apple’ın performansa öncelik vermiş gibi görünmemesi – kesinlikle enerji verimliliği pahasına değil, bu da önceki ve rakip yongalardan çok daha iyi. AnandTech, verimlilik kazanımlarının “iPhone 13 serisi telefonların yeni ve çok daha uzun pil ömrünün anahtarı olduğunu” ve aynı sürümde hem performans hem de verimlilikte dengeli yükseltmelere sahip olmanın etkileyici bir başarı olduğunu gözlemliyor.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/a15-faster-than-apple-claimed-3809183/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...