iPhone

iPhone 13 kamera özellikleri 2021’de geliyor

Söylentilerin yeni nesil iPhone’ların gelişmiş kameralara sahip olacağını göstermesi muhtemelen şaşırtıcı değil, bu makalede 2021 iPhone serisinin sunması beklenen yeni kamera özelliklerine ve özelliklerine derinlemesine bakacağız.

Bu yeni kamera özellikleri arasında, yakın çekim fotoğrafçılık için faydalı olması gereken, optik görüntü sabitleme ve otomatik odaklama ile donatılmış ultra geniş açılı bir kamera; Daha iyi görüntü sabitleme için tüm aralıkta sensör kaydırmalı OIS; ve gece gökyüzü fotoğrafçılığı ve Portre Modu videosu dahil olmak üzere çeşitli yazılım özellikleri. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

2021’de iPhone 13 modellerine gelecek diğer tüm yeni özellikler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, özetimizi okuyun: Yeni 2021 iPhone 13 teknik özellikleri söylentileri.

Ultra geniş açılı f / 1.8 lens

Analist Ming-Chi Kuo, ultra geniş açılı kameranın diyafram açıklığında bir iyileştirmenin geldiğini iddia etti. Kuo, iki Pro iPhone modeli için mevcut f / 2.4’ten f / 1.8’e bir sıçrama göreceğimize inanıyor.

Bu ultra geniş açılı lens, iki kat daha fazla ışığın içeri girmesine izin verecek ve bu da karanlık olduğunda daha net görüntülerle sonuçlanacaktır. Kuo bunu Kasım 2020’den beri söylüyor, şunu okuyun: iPhone 13 ‘çok daha iyi kameralara sahip olacak’

Bu, Barclays analistleri Blayne Curtis ve Thomas O’Malley’in 2021 Şubatının başlarından itibaren iPhone 13 için ultra geniş lensin f / 1.8 olacağı iddialarına karşılık geliyor.

Ancak Kuo, bu iyileştirmenin yalnızca Pro ve Pro Max telefonlara geleceğini öne sürdüğünde, bu Barclays analistleri bunun dört iPhone’a da gelebileceğini belirtiyor.

Daha geniş diyafram açıklığı ile sensöre daha fazla ışık çarpacaktır, bu da zayıf aydınlatma koşullarında bile daha iyi görüntülerin mümkün olduğu anlamına gelir.

Otomatik odaklama

Kuo, Kasım 2020’de, bu ultra geniş açılı kameranın, yakın çekim fotoğrafçılık için faydalı olacak otomatik netleme ile donatılacağını da öne sürmüştü.

Şimdi bir DigiTimes raporu (Mart 2021), DigiTimes kaynaklarına göre, iPhone 12 Pro Max’te kullanılan VCM’lerin ana tedarikçilerinin Apple’ın yeni nesil iPhone’larda otomatik odağı (AF) benimseyeceğini belirttiğini gösteriyor.

iPhone 12 ve iPhone 13 kamera

Sensör kaydırmalı OIS

İPhone 13 Pro, iPhone 12 Pro Max’in sensör kaydırma OIS özelliğini kazanacak mı? Bu, iPhone 12 Pro Max’i lens yerine sensörü kaydırarak Pro’dan ayıran özelliklerden biriydi, böylece daha keskin fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ayrıca bu özelliğin 2021’de tüm yeni iPhone’lara gelebileceği yönünde bir öneri de var.

Mart 2021 DigiTimes raporu (yukarıda bahsedilmiştir) ayrıca yeni iPhone modellerinin kaynaklardan gelen bilgilere göre sensör kaydırmalı OIS (optik görüntü sabitleme) kullanacağını da gösteriyor.

Bu, Ocak 2021’de Apple’ın 2021’in sonlarında iPhone’un tüm modellerine sensör kaydırmalı optik görüntü sabitleme (OIS) ekleyeceğini öne süren bir DigiTimes raporunu takip ediyor. Korece yayın yapan ETNews sitesi de Ocak 2021’de benzer bir iddiada bulundu.

Şu anda, sensör kaydırmalı OIS yalnızca en üst düzey iPhone 12 Pro Max ile sunuluyor – ve o zaman bile, yalnızca geniş açılı lenste.

Özelliğin amacı lens yerine sensörü stabilize etmektir. Bu şekilde, fotoğraflarınız eliniz sabit olmasa bile sabit kalacaktır. Teknoloji orijinal olarak profesyonel DSLR’lerden geliyor, ancak bir süredir mobil kameralarda mevcut.

2,5x optik yakınlaştırmalı telefoto lens

Curtis ve O’Malley ayrıca iPhone 13 Pro’nun iPhone 12 Pro Max’te görülen 65 mm odak uzaklığını ve ƒ / 2.2 diyafram lensini kazanacağını ve böylece şu anda iPhone’da bulunan 2x optik yakınlaştırma yerine 2,5x optik yakınlaştırma yapacağını tahmin ediyor. 12 Pro.

LIDAR tarayıcı

Şu anda LIDAR sensörü yalnızca, fotoğrafçılığa yardımcı olabilecek gelişmiş derinlik algılama özelliği sunan iPhone 12 Pro ve Pro Max’te mevcuttur – örneğin geceleri.

LiDAR sensörünün 2021’de dört yeni iPhone’un bir özelliği olabileceğini öne süren söylentiler (DigiTimes) var. Oku: Daha da iyi kameralar elde etmek için iPhone 13 serisi.

Kaç kamera

Şu anda iPhone Pro ve Pro Max modellerinde üç kamera varken, iPhone 12 ve 12 mini’de iki kamera bulunuyor.

Analist Ross Young, 2021’de tüm Apple’ın yeni iPhone’larının aynı sayıda kamera sensörüne sahip olacağına ve alt uç modellerin nihayet 12 Pro Max’in ek kamera seçeneklerini kazanabileceğine inanıyor.

Yazılım

Diğer kameralarda daha küçük değişiklikler beklenmemektedir. Bunun yerine Apple’ın yazılımı iyileştirmesi söz konusu olabilir, bu da görüntülerin kalitesinin bir çentik daha yükseltilmesini sağlayacak bir şey. Daha sonra yeni 2021 iPhone’lara geleceği söylenen yeni yazılım özelliklerinden bazılarını detaylandıracağız.

Astrofotografi

Max Weinbach’a göre iPhone 13 modelleri, kamerayı gece gökyüzüne çevirdiğinizde devreye girecek özel bir mod aracılığıyla astrofotografi çekebilecek.

Yeni yıldız fotoğrafçılığı modu, kamerayı gece gökyüzüne çevirdiğinizde ve uygulama yıldızları veya ayı gördüğünde etkinleştirilecektir. Yeni mod tetiklendiğinde, telefon, örneğin koşullara uyması için pozu ayarlayacaktır.

Portre moda videoları

Weinbach ayrıca Portre Modu videolarının yolda olduğunu ve bunun popüler bir özellik olması gerektiğini öne sürüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...