iPad

iPad Pro’nun Büyüyen Sorunu Eleştirildi: Siyah Üzerine Beyaz Sorunu

Apple’ın yeni iPad Pro’su, şimdiye kadar yalnızca Mac için olan M1 çipinin eklenmesinden 5G desteğine ve 12.9 inç modeldeki Liquid Retina XDR ekrana kadar çok şey yapıyor. Ekran yine de eleştiri alıyor.

Sorun, ekranın iPhone 12 gibi bir OLED değil, bir IPS paneli kullanması ve özel şikayetin “çiçeklenme” ile ilgili olmasıyla ilgili gibi görünüyor. Apple’ın 24 Mayıs’ta bu konuyu ele alan yeni ekranı için ayrıntılı bir destek belgesi yayınlaması tesadüf değil.

Sorun, MacRumors forumlarında ve Reddit’te ayrıntılı olarak tartışılıyor. Yeni iPad kullanıcıları arasında sorunun ciddiyetine dair görüşler yine de ikiye bölünmüş durumda. Bazıları iPad’lerini iade ederken, diğerleri sorunların alakasız olduğunu düşünüyor.

Josh Teder’den bir tweet, sorunu özetliyor.

YouTube’da konuyla ilgili çok sayıda video yayınlandı, sorun şu ki, bir fotoğraf veya videoda kusuru göstermenin çok zor olması. Bu görüntü kusurunu bir gözlemcinin gördüğü şekilde fotoğraflamak veya filme almak neredeyse imkansızdır. Örneklerin genellikle karanlık odalardaki fotoğraflar olması tesadüf değildir, çünkü efekt orada daha da görünür.

Patlayan nedir?

Optimum resim kalitesi için HDR videolar birinci sınıf bir oynatma cihazı gerektirir. TV setlerini gözden geçirenler genellikle onları “çiçek açtıkları” için eleştirirler ve bunun kastettiği şey, siyah bir arka plan üzerinde hafif nesnelerin etrafında görünür hale gelen bir tür aura veya gölge efekti.

Raporlara göre bu etki özellikle siyah zemin üzerine beyaz yazı ile iPad Pro’da görülüyor.

Neden oluyor?

Apple, sorunu destek belgesinde ele alır. Apple’a göre, LED bölgeleri LCD piksel boyutundan daha büyük olduğunda patlama meydana gelir. Beyaz bir harfin etrafında beyaz bir ışıltı görülebilir.

Destek belgesinde Apple şöyle açıklıyor: “Liquid Retina XDR ekran, LED’lerin aşırı parlaklığının hafif bir parlama etkisine neden olabileceği tipik yerel karartma sistemlerinin ödünleşimlerini geliştiriyor çünkü LED bölgeleri LCD piksel boyutundan daha büyük.”

Şirket, ekranın ışığının 10.000 mini LED tarafından üretildiğini açıkladı (yalnızca 12.9 inç modelinde). Bunlardan dördü, ayrı ayrı kontrol edilebilen bir yerel karartma bölgesi oluşturmak için birleşir. Apple’a göre, bu 2.500 ayrı ayrı kontrol edilebilen yerel karartma bölgesi sayesinde, ekranın aslında herhangi bir çiçeklenme etkisi olmamalıdır.

Ek olarak, ekranın optik kaplaması da bunu desteklemelidir. Apple evreninin dışında, teknolojiye tam dizili yerel karartma veya FALD de denir.

Ekranın mini-LED ve LCD katmanları, piksel seviyesinde ayrı ayrı kontrol edilir. Tescilli algoritmalar, optimum bir izleme deneyimi elde etmek için mini-LED ve LCD katmanları arasındaki geçişleri de koordine etmelidir. Siyah bir arka plana karşı kaydırırken hafif bir bulanıklık veya renk değişikliği Apple’a göre “normal davranış”.

Ne kadar kötü?

Çoğu rapora göre, bu sorun filmlerde ve fotoğraflarda ancak metnin hareketsiz temsili gibi belirli nesnelerde neredeyse hiç fark edilmiyor. Bir örnek, siyah bir arka plan üzerinde sabit beyaz metindir – özellikle yüksek kontrastlı bir durum.

Tanımlanan etkinin alıcıyı ne kadar rahatsız ettiği özneldir ve büyük ölçüde kişiye ve kullanım türüne bağlı olabilir.

Ekran, birçok alanda önceki modelden üstündür. Bu alanda OLED panellere ayak uyduramasa bile ilk kez gerçek HDR desteği sunuyor. Birçok alıcı için, mükemmel ve artırılmış parlaklık (güneş ışığında çalışırken yararlıdır) ve renk doğruluğu muhtemelen daha önemlidir – ve bunlar, OLED panellerin tekrar sorun yaşadığı bir alandır. Mükemmel bir HDR film keyfi arıyorsanız, OLED TV muhtemelen daha iyi bir çözümdür.

Rapor, Macwelt’ten bir makaleye dayanmaktadır.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/ipad-pro-booming-problems-3805121/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...