Apple

Apple, Çarpıcı İlk Çeyrek 2022 Raporuyla Kendi Rekorlarını Kırdı

Apple dün gece en son üç aylık raporunu sundu ve sonuçlar, analistlerin tahmin ettiği gibi, şirketin neredeyse 46 yıllık tarihindeki en iyi sonuçlardı.

Takvim açısından 25 Aralık 2021’de sona eren üç ayı kapsayan 2022’nin ilk mali çeyreği için gelir, bir önceki yılın aynı döneminde 111.4 milyar dolardan 123,9 milyar dolara (kabaca 93 milyar sterlin) yükseldi. Bu, yıllık %11’lik sağlıklı bir artışı temsil ediyor.

Daha ileri gitmeden önce, 2021 yılının ilk çeyreğinin kendisinin bir rekor kırdığını belirtmekte fayda var. O sırada not etmiştik: “Şirket her kategoride rekor kırdı ve aynı çeyreğe göre %21 daha fazla gelir elde etti. [in 2020]”

2022 yılının ilk çeyreği için net kar 34.6 milyar dolar (kabaca 26 milyar sterlin) idi. Bu, 2021 yılının ilk çeyreğinde kaydedilen 28.8 milyar dolarlık kârdan %20 daha fazla.

Apple ayrıca sayıları bölümlere ayırır. iPhone, Apple’ın gelirindeki aslan payını oluşturmaya devam etti: Geçen yıla göre %9 artarak 2022’nin ilk çeyreğinde 71.6 milyar dolar.

Diğer segmentlerin çoğunda da yıldan yıla büyüme görüldü: Mac 10.9 milyar $ (%25 artış), 19,5 milyar $ hizmet (%24 artış ve rekor) ve Apple Watch’u içeren Giyilebilir Ürünler, Ev ve Aksesuarlar kategorisi, AirPod’lar ve çeşitli diğer çeşitli ürünler 14,7 milyar dolar (%13 artış).

Ancak iPad, 2021 yılının ilk çeyreğinde %14 düşüşle 7,2 milyar dolar gelir elde etti. Bu, tedarikle ilgili zorlukları veya Apple’ın popüler iPad Air’ini yıl boyunca güncellemediği gerçeğini yansıtıyor olabilir; nihayet bu baharda yeni bir modelin gelmesi bekleniyor.

Gerçekte, çip sıkıntısının neden olduğu tedarik kısıtlamalarının, özellikle önemli iPhone’u değil, Apple’ın kategorilerinin çoğunu engellemesi bekleniyordu. Bunun daha fazla soruna yol açmaması, Apple’ın tedarik zincirinin verimliliğinin veya belki de sadece firmanın ağırlığını ortaya koyma ve özel muamele görme yeteneğinin kanıtıdır.

Şirketin CEO’su Tim Cook, “Bu çeyreğin rekor sonuçları, şimdiye kadarki en yenilikçi ürün ve hizmet yelpazemiz sayesinde mümkün oldu” dedi. basın bülteni. “Bağlantıda kalmanın hiç bu kadar önemli olmadığı bir zamanda dünyanın dört bir yanındaki müşterilerden aldığımız yanıtları görmekten memnunuz.”

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-q1-2022-report-3812857/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...