iPhone

HomeKit Hatası iPhone’u Kullanılamaz Hale Getirebilir

Apple’ın ev otomasyon sistemi HomeKit, son derece can sıkıcı şakalara izin verebilecek ve hatta iPhone’unuzun kullanılamaz hale gelmesine neden olabilecek bir hata içeriyor.

Güvenlik araştırmacısı Trevor Spiniolas (9to5Mac aracılığıyla), bir iPhone veya iPad’in çağrılara yanıt vermemesine ve tamamen donmasına neden olabilecek hatayı buldu. Hata, diğerleri gibi, bir girişi işlemeden önce kontrol etmeyen bir özellik içerir.

Bu durumda, Home uygulaması veya başka bir HomeKit uygulaması aracılığıyla eve eklenen cihazların yeniden adlandırılmasıyla ilgilidir. HomeKit adın uzunluğunu kontrol etmez ve çok uzun bir metin dizisi girmek – 500.000 karakterlik bir bölgeden bahsediyoruz – yalnızca HomeKit’i veya Home uygulamasını değil, tüm sistemi dondurur.

Daha da kötüsü, HomeKit aksesuarları iCloud hesabınıza eklendiğinden ve tüm cihazlarınızla paylaşıldığından, hata aynı hesapta oturum açtığınız tüm cihazlara yayılır.

iOS 15.1’de Apple, Ev uygulamasını bu kadar uzun adlar girememeniz için düzeltti. Ancak sorun tam olarak çözülmedi: iOS 15.1’de ve hatta 15.2’de, HomeKit’e bağlı diğer uygulamaların yanlış davranışı tetiklemesini hiçbir şey engelleyemez.

Başkaları için hayatı perişan etmek isteyen biri, çok uzun bir isme sahip bir aksesuar içeren bir ev yaratabilir, ardından eve davetiye paylaşabilir. Alıcı daveti kabul ederse, cihazı kullanılamaz hale gelir.

Hatadan kurtulmak için iOS’u yeniden yüklemek ve bir yedekleme yüklemek bile mümkün değil çünkü buggy adı o cihaza değil iCloud hesabına bağlı.

Hata nasıl önlenir

Kontrol Merkezi’nde HomeKit özelliklerini kapattıysanız, efekt daha hafif olacaktır. Ev uygulaması çalışmayı durduracak, ancak sistemin geri kalanı hala kullanılabilir durumda olacak.

Apple hatayı düzeltene kadar Home uygulamasına yönelik hiçbir daveti kabul etmemenizi öneririz.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/homekit-bug-iphone-unusable-3812071/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...