iPhone

Farklı Düşünün: Neden Kimse Katlanabilir Bir iPhone’a İhtiyaç Duymaz?

Samsung, Huawei, Xiaomi ve Motorola zaten katlanabilir akıllı telefonları tanıtırken, Apple’ın hala konuyu araştırdığı iddia ediliyor. Soru ortaya çıkıyor: Katlanabilir bir iPhone’a bile ihtiyacımız var mı?

Daha geçen hafta bir kez daha katlanabilir bir akıllı telefonu elimde tutma fırsatım oldu. Daha kesin olmak gerekirse, iki modeli bile deneyebilirim: Samsung’un mevcut katlanabilir akıllı telefonları, Galaxy Z Fold3 ve Galaxy Z Flip3. Bunlar şüphesiz en iyi cihazlar arasında yer alıyor, ancak bir kez daha bana neden katlanabilir bir telefonun yararına ikna olmadığımı gösterdiler.

Yeni Galaxy Z Fold3’ün standart katlanabilir olmayan akıllı telefondan biraz daha dar bir akıllı telefon olması bekleniyor, ancak daha büyük bir cihaza açılabilir. Galaxy Z Flip3 ise ancak açıldığında normal boyutta bir akıllı telefon haline gelen, katlandığında cebinizde biraz daha az yer kaplayan bir cihaz. Ayrıca kapaklı katlama mekanizması, 20 yıl önceki eski katlanan cep telefonlarını andırıyor. Flip3’ü elinde tutan herkesi biraz nostaljik bir his uyandırır.

Samsung’un Z Fold3 ile ön kamerayı ekranın altına “gizlemeyi” ve katlanabilir ekranı da Galaxy Note serisinden bilinen S-Pen ile uyumlu hale getirmeyi Galaxy hayranları heyecanlandırırken, benim hislerim biraz bölünmüş. Apple’ın neden henüz katlanabilir bir iPhone çıkarmadığını anlayabiliyorum.

İyileştirme potansiyeli

Apple hayranları, iPhone’ların rakip ürünlerden daha kaliteli bileşenler ve işçilik sunduğunu iddia etmekten hoşlanıyor. Belki de bu sadece psikolojik bir numaradır: “Daha fazla ödersem, daha kaliteli olmalı.”

Ancak Samsung, ucuz akıllı telefonlar yapmakla ünlü bir üretici değil. Özellikle Samsung’un çok şık ve kaliteli bir tasarım ortaya koyduğu S21 serisi ile bence. Bununla birlikte, katlanabilir akıllı telefonlar söz konusu olduğunda hala iyileştirme için çok yer var.

Birincisi, ekran alıştığımız kadar iyi olamaz. Katlanabilir olacaksa tavizler verilmeli – ve cihazı 200.000 defaya kadar sorunsuz bir şekilde açıp kapatabilmek istiyorsanız bir kat olması gerekiyor. Bu, camdan çok plastik gibi hissettirdiği anlamına gelir. Ayrıca, cihazlar sihirli bir şekilde parmak izlerini çekiyor. Eh, bu normal akıllı telefonlarda da görülen bir sorun ama ben Fold3 ve Flip3’ün bu konuda çok daha savunmasız olduğu izlenimini edindim.

Bu günahkar pahalı cihazlar elimdeydi ve kendi kendime düşündüm: “Apple böyle bir şeyi piyasaya sürmez”. Apple’ı tanıyan herkes tasarımın şirket için ne kadar önemli olduğunu bilir. Ve şu anda mevcut olan katlanabilir akıllı telefonlar arasında, Apple kalite standardını yaklaşık olarak karşılayacağını hayal bile edemediğim bir tane yok.

Soru şu: Apple bu sorunlara çözüm bulmak için zaman ayırıyor mu yoksa Apple farklı mı düşünüyor? Çünkü katlanabilir cihazların kesinlikle potansiyeli var.

Katlanabilir akıllı telefonlar: Akıllı telefon krizinden çıkış yolu mu?

Bu makalede tartıştığım gibi (Akıllı telefonun sonu neden yakındır) akıllı telefonlarla ilgili mevcut hype önümüzdeki 15 yıl içinde sona erebilir. Ancak akıllı telefon üreticilerinin artık gerçekten yapacak fazla bir şeyin kalmadığı bir noktaya geldiği inkar edilemez. İşlemci çipleri yıldan yıla biraz daha hızlı, piller daha dayanıklı ve kameralar biraz daha iyi olabilir. Xiaomi veya OnePlus gibi üreticiler – ve ayrıca Samsung – 120Hz ekranlar, 5G ve iyi kameralar gibi modern özelliklerin pahalı olması gerekmediğini gösteriyor.

Katlanabilir akıllı telefonlar ise yeni Pro modelleri. Galaxy Z Fold 3, önceki modelden biraz daha ucuz hale geldi, ancak yine de en pahalıdan çok daha pahalı olan 1.599 £ / 1.899 $ ‘dan başlıyor. iPhone 12 Pro Maks 512 GB belleğe sahip (bu, 1.399 £ / 1.399 $ maliyeti).

Katlanabilir akıllı telefonların insanları büyülemesi şaşırtıcı olmasa da, bu tür cihazların hedef kitlesi şu anda oldukça küçük (ortalama bir alıcı için çok genişler). Bununla birlikte, genel halka uyarlanmış bir fiyatla, katlanabilir akıllı telefonlar, akıllı telefon pazarının krizden çıkmasına yardımcı olmak için gerçek bir şansa sahip.

Apple’ın taktikleri: Bekle ve izle

Apple’ın bekleyip rekabeti gözlemlemesi ve ardından – birkaç yıl sonra – mükemmel bir ürünle piyasayı alt üst etmesi tarihte ilk kez olmayacaktı. Söylentilere güveniyorsanız, iPhone Fold (belki de ilk katlanabilir iPhone için resmi olmayan bir isim) geliştirme aşamasında.

Apple’ın araştırma ve geliştirme departmanında kesinlikle bir şeyler oluyor, orası kesin. Tek soru şu: Apple, iPad ve iPhone’u birleştiren bir cihaz olan katlanabilir bir akıllı telefon mu yapmak istiyor yoksa tamamen farklı bir şey mi düşünüyor?

Rakiplerinden farklı olarak Apple, tablet satma konusunda son derece başarılı oldu. Samsung da tablet üretiyor ancak satış rakamları Apple’ın iPad modelleri kadar iyi değil. Samsung’un bu nedenle akıllı telefonu tablet ile birleştirmeye karar vermesi mantıklı. Ancak Apple iki başarılı ürünü tek bir üründe birleştirecek olsaydı ne kazanırdı?

Aslında Apple, açıldığında bir iPad’in işlevselliğini üstlenen katlanabilir bir iPhone’u tanıtsa, hiçbir şey kazanmak yerine diz çökmüş olmaz mıydı?

Tek gerçek fayda, iPhone Fold’un çok fazla ödün vermeden iki cihaz haline gelmesi durumunda Apple’ın fiyatı önemli ölçüde artırabilmesidir. Müşteriler artık iPhone ve iPad olmak üzere iki cihaz satın almak zorunda değil, yalnızca bir tane satın almak zorunda. Tabii ki Apple, daha az iPad satışıyla burada hala kaybediyor.

Neden kimsenin iPhone Fold’a ihtiyacı yok?

Apple, öncelikle Samsung’un şu anda sahip olduğu form faktörü sorununu çözebilmelidir. Macworld ABD’deki Michael Simon, sorunu oldukça uygun bir şekilde açıklıyor:

“Galaxy Z Fold3’ün oranları telefonda veya tablette çalışmak için ideal değil çünkü Samsung onu aynı anda iki şey olacak şekilde tasarladı ve her iki dünyanın da daha azını aldı. İşte bu yüzden Z Flip3 çok daha iyi çalışıyor. ne olması gerektiğini biliyor ve daha fazlası olmaya çalışmıyor. Bu, açılıp kapanan bir akıllı telefon. Z Fold3, akıllı telefon mu yoksa tablet mi olmak istediğini bilmiyor.”

Peki ya Apple katlanabilir bir iPhone üzerinde çalışmıyorsa? Ya Apple kimsenin katlanabilir bir iPhone’a gerçekten ihtiyacı olmadığını biliyorsa, çünkü her zaman bir taviz vermeniz gerekir: Çok büyük bir akıllı telefon veya çok küçük bir tablet.

Öte yandan, açıldığında MacBook haline gelen katlanabilir bir tablet, belki de Apple’ın düşündüğü bir şey olabilir. Böylece Apple, iPhone’ları ve ayrıca bir iPad Pro ve MacBook’un ortasında fiyatlandırılan pahalı bir katlanabilir iPad’i (iPad Fold diyelim) satmaya devam edebilir. Muhtemelen aynı sorunları olan bir iPhone Fold’da 1.500 £/1.500 Euro yerine, doğru form faktörüne sahip ve her iki dünyadan da ödün vermek zorunda olmayan iyi bir katlanabilir iPad/MacBook’a 1.500 £/1.500 $ harcamayı tercih ederim. şu anda Galaxy Z Fold 3 olarak.

Elbette katlanabilir bir iPad/MacBook ile ilgili teorim tamamen su geçirmez değil. Tam zamanlı metin çalışması yapan biri olarak, fiziksel bir direnç göstermeden dijital klavyede yazmaktan nefret ederim. İyi haber şu ki, Apple bu iki sistemin birleşmesinin olmayacağını doğrulamış olsa da, iPadOS giderek daha fazla macOS’a benziyor. Ama yine de: Bu fikir heyecan verici. Apple’ın aslında ne planladığını ve belki de Apple’ın tüm bu sorunlara bir çözüm bulup bulmadığını önümüzdeki birkaç yıla kadar bilemeyeceğiz.

Farklı Düşün, Macworld yazarlarının daha az ana akım görüşlerini kamuoyunun incelemesine maruz bıraktığı haftalık bir köşedir. Çentiği savunduk, Microsoft’un Apple’ı geride bıraktığını savunduk ve Apple’a bu kadar başarılı olmayı bırakmasını söyledik. Savunmasızı bir kez daha savunduğumuzu görmek için önümüzdeki Salı günü ayarlayın.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/different-think-why-nobody-needs-foldable-iphone-3807539/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...