iPhone

Eski bir iPhone satmak için en iyi zaman ne zaman?


screenshot

Apple’ın iPhone 13 yakında geliyor. Yeni iPhone’un eski iPhone’unuzu satmasını istiyorsanız, satın alma işlemini finanse etmenize yardımcı olabilir – ama acele etseniz iyi olur!

Yılın bu zamanında birçok iPhone sahibi için şu kalıp tekrarlanır: yeni iPhone piyasaya sürülür, yeni model satın alınır, veriler eski iPhone’dan aktarılır ve eski model yeniden satılır – genellikle Ebay veya satın alma hizmeti aracılığıyla.

Ancak, iPhone’unuzu bir iPhone açılış konuşmasından hemen sonra satmak aslında iPhone’unuzu satmak için yanlış bir zamandır çünkü fiyatlar açılış konuşmasından sonra düşme eğilimi gösterir. Aslında iPhone X ve iPhone XR için ikinci el fiyatı 2019’daki iPhone 11 açılış konuşmasından kısa bir süre önce düştü ve ardından sunumdan sonraki birkaç gün boyunca daha da sert bir şekilde düştü – Apple’ın iPhone XR’nin fiyatını gerçekten düşürdüğü göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil açılış konuşmasında 749 Sterlin/749 Sterlin’den 629 Sterlin/599 Sterlin’e kadar.

Benzer bir şey, 2020’de Apple’ın XR’nin fiyatını tekrar düşürmesi ve iPhone 11 serisinin fiyatını düşürmesiyle iPhone 11 ve XR’ye tekrar geldi.

Apple bu ahizeyi indirimli fiyattan satmaya devam ederse fiyat düşüşleri muhtemelen daha fazla olacaktır – eğer sattığınız telefonun yeni bir sürümünün fiyatı, ikinci el modelinizin reklamını yaptığınızdan çok daha fazla değilse, muhtemelen kazandınız İstediğin kadar da satamazsın.

Apple bu yıl iPhone 12 serisini kendi aralığında tutarsa ​​satıcılar da aynı sonuçları yaşayabilir. Apple’ın iPhone 12 serisinin tamamını satışta tutma olasılığı düşük olsa da: Apple’ın iPhone 12’yi satmaya devam edeceğini, ancak Pro, Pro Max ve mini modellerinin durdurulacağını tahmin ediyoruz. Bu, bu telefonları daha cazip hale getirebilir ve bu da fiyatlarını artırabilir. Apple artık satmıyorsa, bu telefonlara olan talep kesinlikle artacaktır.

Ayrıca, daha yüksek kapasiteli bir depolama alanına sahip bir iPhone satarken şansınız daha yüksek olabilir – Apple, yeni iPhone modellerini piyasaya sürdüğünde, önceki neslin yüksek kapasiteli modellerini durdurma eğilimindedir. Yani bir 512GB iPhone 12 Pro veya Max satmayı umuyorsanız, muhtemelen iyi bir fiyat elde edebileceksiniz.

Yine de satışınızı geciktirmeyin: ortalama olarak iPhone her ay istikrarlı bir şekilde değer kaybeder. Bu nedenle, yeni modelin lansmanından hemen sonra iPhone’unuzu satarken, satış fiyatı üzerinde çok az etkisi olabilirken, yarım yıl beklemek büyük bir değer kaybı anlamına gelecektir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, yeni bir iPhone almak istiyorsanız, mevcut cihazınızı lansmandan önce satmayı düşünmenizi öneririz. Bu şekilde, bunun için mümkün olan maksimum parayı alacaksınız.

İyi haber şu ki, iPhone’lar fiyatlarını Android’lerden daha iyi tutuyor, bu nedenle satmayı planlıyorsanız iyi para kazanabilirsiniz.

Eski iPhone’unuzu satmak istiyorsanız musicMagpie servisini deneyebilirsiniz. Burada, veya okuyun: iPhone’unuzu en iyi fiyata nasıl satarsınız. Ayrıca bir iPhone satın almak için en iyi zamanın ne zaman burada olduğunu da tartışıyoruz.

iPhone 13 hakkında bildiklerimizi okuyun.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/sell-old-iphone-now-3796028/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...