Apple

Apple, Suni Zeka Tabanlı Müzik Müzikleri Meydana getiren Firmayı Satın Aldı

Burada, teknoloji medyasında Apple’ın satın alabileceği yüksek profilli firmalar hakkında vurgunculuk yapmayı seviyoruz, oysa gerçekte portföyündeki boşlukları daha ince yollarla destekleyen daha azca malum isimlere gitme eğiliminde. Mesela Apple’ın son olarak satın alması, firmanın Fitness+ abonelik hizmetinde minik fakat kıymetli bir evrime işaret edebilir.

Bloomberg, Apple’ın suni zeka kullanarak dinamik ve uyarlanabilir müzik yapmaya odaklanan bir İngiliz şirketi olan AI Music’i satın aldığını bildirdi. Teknoloji, müziğin kullanıcının kalp atış hızına, ortamına yada öteki etkileşim biçimlerine otomatikman uyum sağlamasını sağlayarak, bilhassa egzersiz ve öteki fizyolojik aktiviteler için uygun hale getiriyor.

Bundan dolayı Apple’ın bu teknolojiyi Fitness+ hizmetiyle entegre etmesi muhtemeldir; burada paletler, kullanıcıyı yüksek efor, dik yokuşlar vb. zamanlarda motive etmek için otomatikman ayarlayabilir. Sadece, mesela fotoğraf slayt gösterileri için uygun müzikleri bir araya getirmede iOS’u daha akıllı hale getirmek için Fotoğraflar’da dinamik müzik teknolojisini kullanma ve sesi ses dışı öğelerle birleştiren öteki uygulamalar da olabilir.

Geçmişte AI Music, müzikal eşliklerini seyirciye bakılırsa ayarlayabilen reklamlar oluşturmak için reklam şirketleriyle anlaşmalar imzaladı. Apple’ın iş modeli, Google şeklinde rakiplerinden daha azca reklam odaklı olma eğilimindedir, bu yüzden gitmek istediği yolun bu olup olmadığı görülecektir.

Apple’ın AI Music için ödediği para miktarı bu yazı yazılırken açıklanmadı, sadece Bloomberg bunu “nispeten minik” bir antak kalma olarak nitelendiriyor. Site, Cupertino’nun son yıllarda satın alma harcamalarını yavaşlattığını ve bunun Peloton şeklinde büyük bilet alımlarını görünmüş olduğu kadar çekici hale getirebileceğini, gelecek aylarda daha azca ihtimaller içinde bulunduğunu belirtiyor.

Bu yazı ilk olarak Macworld İsveç’te gösterildi. David Price tarafınca çeviri (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-acquires-ai-music-3813331/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...