Apple

Apple Patent Savaşını Kaybettikten Sonra 300 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Teksas’ta bir mahkeme, Optis şirketinin iPhone’larda ve haklarına sahip olduğunu iddia ettiği diğer ürünlerde kablosuz teknoloji kullandığı için dava açmasının ardından Apple aleyhine karar verdi. Yahoo Finance, Apple’ın şimdi şirkete telif ücreti olarak 300 milyon dolar (kabaca 216 milyon £) ödemesi gerektiğini bildirdi.

Bazı yönlerden bu, Apple için bir gelişmedir. 300 milyon dolarlık rakama jüri, yeniden yargılamada ulaştı; geçen yıl bir jüri Optis’e 506.2 milyon dolar verdi. Yargıç Rodney Gilstrap, jürinin, telif ücretlerinin standart temel patentlerin “adil, makul ve ayrımcı olmayan” (FRAND) şartlarda lisanslanması şartını karşılayıp karşılamadığını değerlendirebilmesi için yeniden yargılama emri verdi.

Yine de, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Apple karardan memnun değil. Şirket yaptığı açıklamada, “Jüriye zaman ayırdıkları için teşekkür ediyoruz, ancak karardan hayal kırıklığına uğradık ve temyize gitmeyi planlıyoruz.” Dedi. “Optis hiçbir ürün üretmiyor ve tek işi şirketlere biriktirdikleri patentleri kullanarak dava açmak. Aldıkları patentler için makul olmayan ödemeler yapma girişimlerine karşı savunmaya devam edeceğiz.”

Optis’in devam eden başka talepleri var; Yahoo Finance, son vakanın “Optis’in iPhone üreticisinden 7 milyar dolar toplama çabasının” bir parçası olduğunu söylüyor. Temmuz ayında Apple, Optis’i içeren başka bir mahkeme kararının ardından İngiltere pazarından ayrılabileceğini ima etti.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-optis-patent-battle-3807490/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...