Apple

Aşçı Apple’da Geleceği, Otonom Arabalar ve Daha Fazlası Hakkında Konuşuyor

Sway podcast’inde Kara Swisher ile yaptığı röportajda Apple CEO’su Tim Cook, Apple’da ne kadar uzun süre kalacağından, artırılmış gerçeklikten, arabalardan ve Epic’le anlaşmazlıktan bahsediyor.

Röportajın başında Kara Swisher, Tim Cook’un Ağustos 2011’de Steve Jobs’un ölümünden kısa bir süre sonra Apple’ı CEO olarak devraldığını hatırlıyor. O zamanlar şirketin değeri yaklaşık 350 milyar dolardı – bugün 2 trilyon ABD dolarından fazla, Cook’un yönetimine bir kredi.

Cook’un emekli olması

Röportajın sonunda Swisher, Cook’a Apple’a ne kadar süre liderlik edeceğini sorar. On yıl sonra Apple’da olacak mısınız? o soruyor. 60 yaşındaki Cook, şu anda kendini iyi hissettiğini ve görünürde bir bitiş tarihi olmadığını ancak on yıl daha Apple’a liderlik edeceğine inanmadığını ortaya koyuyor. Cook, Apple olmadan bir hayat hayal edemediğini söylemeye devam ediyor. Bu nedenle, CEO olarak görevinden eninde sonunda vazgeçip emekli olduktan sonra şirkette kalmaya devam edip edemeyeceğini merak ediyoruz.

Şu soruyu akla getiriyor: Tim Cook ayrılırsa Apple’ın yeni CEO’su kim olacak? Eylül 2020’deki bir Bloomberg raporu, bu soruyu sordu ve Cook ve üst düzey yardımcılarının yeni nesil yöneticiler bulmaya odaklandığını öne sürdü. Bloomberg, Cook’un liderlik grubunun büyük ölçüde Apple’da 20 yıldan uzun süredir başarılı bir şekilde çalışan kıdemli başkan yardımcılarından oluştuğunu belirtti. Ancak çoğu emeklilik yaşına yakın.

Apple’ın Operasyon Direktörü Jeff Williams’ın (şu anda 58) genellikle Cook’un en olası halefi olduğu düşünülüyor. Williams, 2015 yılından bu yana şirketin dünya çapındaki faaliyetlerine Cook çatısı altında liderlik ediyor. Bloomberg’e göre Williams, “birçok yönden Cook kadar pragmatik”. Tıpkı Cook gibi, o da daha çok iş odaklı bir yönetici ve Jobs ya da eski tasarım başkanı Jony Ive gibi bir ürün vizyonundan daha az: “Şirketin Cook yönetimindeki on yıllık başarısı göz önüne alındığında, yönetim kurulunun bu kanıtlanmış formülden sapmak istiyorum “.

Ancak Williams yaş olarak Cook’un çok gerisinde değil, bu yüzden Apple başka yerlere bakabilir.

Epik anlaşmazlık

Röportaj sırasında Cook, popüler oyunu “Fortnite” yapan Epic ile hukuki anlaşmazlıklar da dahil olmak üzere birkaç başka konuyu da tartışıyor. Apple, Apple’a yüzde 30 vergi koymamak için mağaza dışında bir ödeme sistemi kurmak istedikleri için Epic’i App Store’dan yasakladı. Cook, kullanıcının menfaatine olduğu için Apple’ın kontrolü elinde tutması gerektiğinde ısrar ediyor. Korumayı sürdürmek, içeriğin bakımı ve kontrolü için Cook, diğer mağazaların Apple App Store dışındaki uygulamaları yüklemesine izin vermez. Daha fazlasını okuyun: Apple, Epic’e geri dönerek ona ‘kendi kendine hizmet eden Goliath’ diyor

Cook ayrıca, tüm geliştiricilerin yüzde 85’inin hiçbir şey ödemediğini, çünkü bir milyon yıllık satışın altında herhangi bir gelir veya gelir elde etmediklerini ve daha sonra yalnızca yüzde 15 ödediğini vurguluyor (bu aslında Epic anlaşmazlığından sonra satın alınan bir değişikliktir, okuyun: Çoğu geliştirici artık Apple’a yalnızca% 15 ödemek zorunda kalacak).

Facebook ve Gizlilik

Diğer bir tartışma noktası ise Facebook, Mark Zuckerberg ve kişisel verilerin gizliliği konusuydu. Cook, Apple’ın, uygulamalar veya web siteleri verilerine erişmek istediğinde kullanıcılar için şeffaflık ve seçim özgürlüğü sağlama kararından bahsediyor.

Cook, mahremiyetten bahsettiğinde, iOS 14.5’in insanların onları hangi uygulamaların takip edebileceğine karar vermelerine yardımcı olacak bir araç getireceğinden söz ediyor. İOS 14.5’in “önümüzdeki birkaç hafta içinde” geleceğini belirtti.

Konuşma

Cook ayrıca, nefret söyleminin ve şiddet çağrılarının App Store yönergelerine aykırı olduğunu belirterek Parler uygulamasını App Store’dan atma kararını haklı çıkardı. Yine de Apple patronu, Parler’ın yeni yönergelerle App Store’a döneceğini umuyor.

İLE

Cook ve Swisher, Apple’da Artırılmış Gerçekliğin (AR) geliştirilmesinden de bahsetti. Swisher, Haziran için planlanan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nın başlığını sordu: “Glow and Behold” ve bunun AR ile nasıl bir ilgisi var. Cook herhangi bir ayrıntı açıklamadı, ancak kendisi ile Swisher arasındaki röportajın örneğin diyagramlar veya başka şeylerle zenginleştirilerek “artırılmasının” ne kadar harika olacağını açıkladı.

Cook, AR konusunu öncelikle sağlık, eğitim, oyunlar veya perakende alanlarında görür. “Sözün gelecekte daha da büyük olacağını” düşünüyor. Kara Swisher AR’nin Apple’ın geleceği için “kritik öneme sahip” olup olmadığını sorduğunda, Tim Cook daha fazla uzatmadan onayladı.

Arabalar

Swisher, otonom arabalar konusunu satın aldı ve Cook, Apple’ın bu alandaki planlarından herhangi birini tartışmada başarısız olurken bazı ilginç gözlemler yaptı.

En önemlisi şöyle demişti: “Benim görüşüme göre, özerkliğin kendisi temel bir teknolojidir. Bir şekilde geri adım atarsanız, araba birçok yönden bir robottur. Otonom bir araba bir robottur. özerklikle yapabileceğiniz şeyler. Ve Apple’ın ne yaptığını göreceğiz “.

“Donanımı, yazılımı ve hizmetleri entegre etmeyi ve bunların kesişme noktalarını bulmayı seviyoruz çünkü sihrin burada gerçekleştiğini düşünüyoruz. Ve bunun etrafındaki birincil teknolojiye sahip olmayı seviyoruz.

Bu sözler, Apple’ın otomobil üreticileri tarafından benimsenebilecek otonom sürüş teknolojisi platformunu inşa ettiğini gösteriyor gibi görünüyor.

Ancak Cook, Apple’ın bu teknolojileri araştırırken asla gün yüzüne çıkamayacağını belirtiyor. Dedi ki: “O kadar çok şeyi içeride araştırıyoruz. Birçoğu asla gün ışığını görmüyor. Birinin olmayacağını söylemiyorum.”

Cook ayrıca, Tesla ve Elon Musk’ın kendi kendine giden otomobillerle ilgili olarak Apple’ın kendi gelişiminde ne kadar önemli olduğu sorusunu da tartıştı. Musk Aralık 2020’de bir tweet’inde Tesla’yı değerinin onda biri karşılığında Apple’a teklif ettiğini ancak Cook’un onunla görüşmeyi reddettiğini iddia etti. Cook, Tesla CEO’su ile asla şahsen konuşmadığını, ancak Musk’ın kurduğu şirkete büyük bir hayranlık ve saygı duyduğunu söyledi.

Apple Car merkezimizde Apple’ın otomobil planları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Apple TV +

Cook ayrıca Apple TV + ve bazı güncel diziler ve içerikler hakkında da konuştu. Swisher, Apple’ın Netflix ve diğerleriyle nasıl rekabet edebileceğini soruyor. Cook, Apple TV’nin bir hobi olmadığını ve Apple’ın zaman içinde içeriğini geliştirdiğini söyledi. İnsanların Netflix veya Apple’a sahip olabileceği için bunun bir rekabet olmadığını, ikisinin de bir durumu olmadığını öne sürüyor. Apple TV + ‘da neler olduğunu gözden geçirdik.

Macwelt hakkındaki orijinal bir rapora göre.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/tim-cook-interview-3803372/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...