mac

Apple, Catalina güncellemesiyle sıfırıncı gün Mac hatasını düzeltti

Apple, macOS’un mevcut sürümünün yanı sıra iki önceki sistemi de destekliyor ve macOS 10.14 (Mojave) ve 10.15 (Catalina) için önemli bir güvenlik güncellemesi, dünkü Big Sur 11.2 güncellemesiyle aynı anda kullanıma sunuldu.

Söz konusu güncellemenin adı macOS Catalina 10.15.7 için Güvenlik Güncellemesi 2021-001 ve macOS Mojave 10.14.6 için Güvenlik Güncellemesi 2021-001; kullanıcılar bunları sistem ayarlarındaki Yazılım Güncelleme bölümünden indirebilir.

Apple, bu güvenlik güncellemesiyle, özellikle Catalina sahiplerini tehlikeye atabilecek bir dizi boşluğu kapattı, ancak şirket, tüm uyumlu sistemlerin kullanıcılarının, saldırganlara sistemde daha fazla hak veren bir çekirdek hatasını kapatan güncellemeyi yüklemelerini tavsiye ediyor.

Apple, bu hatanın vahşi doğada saldırılar için zaten kullanıldığını söylüyor. Bu nedenle, hatayı bulan kişinin üreticiye zamanında bildirimde bulunmaması, bunun yerine mevcut sistemlerde bu durumu kötüye kullanması sıfır gün farkıdır.

Aynı güvenlik açığı (CVE-2021-1782), iOS ve iPadOS’un eski sürümlerinde de bulunabilir. Apple, iOS 14.4 ve iPadOS 14.4 güncellemeleriyle geçen hafta mobil sistemlerde düzeltti. Bu güncellemeler de şiddetle tavsiye edilir.

Daha kapsamlı tavsiyeler için Mac güvenlik ipuçlarımızı okuyun.

Macwelt’

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/macos-catalina-mojave-security-update-3801239/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...