mac

M1 Mac Kullanıcıları Extreme SSD Etkinliğini Bildiriyor


screenshot

M1 Mac için kötü bir hafta içinde – M1 Mac’leri hedefleyen iki kötü amaçlı yazılım örneğinin bulunduğu raporlarla. Şimdi M1 Mac’in SSD’sinin sistem tarafından aşırı kullanım nedeniyle aşırı aşınma ve yıpranma yaşayabileceğine dair haberler duyuyoruz.

Apple’ın M1 işlemcili yeni Mac’lerinde potansiyel olarak ciddi bir sorun keşfedildi: kullanıcılar yerleşik depolamada alışılmadık derecede yüksek aşınma bildirdi.

Bu M1 Mac kullanıcıları, yeni bilgisayarlarının yerleşik SSD’ye aşırı miktarda veri yazmış gibi göründüğünü keşfeden ABD katılımcısı Dan Moran’ı içeriyor.

Başka bir durumda bir kullanıcı, M1 MacBook’unun 432 saat içinde diske 150 TB yazdığını bildirdi.

SSD’ye bu aşırı veri yazımı bir endişe kaynağıdır çünkü modern bir SSD, 1.000 ila 5.000 TB arasında yazılı bir ömre sahip olabilir. Apple, SSD’lerinin ömrünü belirtmez, ancak yılda 600 TB’tan fazla olan bir M1 Mac, bu davranış düzeltilmezse yalnızca birkaç yıl sonra kullanılamaz hale gelebilir.

M1 Mac’teki SSD sürücülerin kullanıcı tarafından bakımının yapılmasına yardımcı olmaz. Bunları değiştirmek yüzlerce dolara mal olacak.

Twitter kullanıcısı Hector Martin, diğer M1 Mac kullanıcılarını soruna karşı uyardı:

Smartctl aracından elde edilen sonuçlara göre, Martin’in SSD’si yüzde üç aşınmaya sahip. Kasım ayında piyasaya sürüldüğünden bu yana Mac’e sahip olması temelinde, bu ayda yüzde bir veya sekiz yıldan biraz fazla bir ömre denk geliyor.

Martin, muhtemelen bir hata olabileceğini öne sürüyor. Umarım durum budur.

AppleInsider, aracın yeni makinelerden doğru verileri almamasının mümkün olduğuna işaret ediyor. Raporlar, örneğin, çalıştırılan saat sayısı için çok düşük değerler gösterir.

Smartctl terminal aracını kullanarak SSD’niz hakkındaki bilgileri kendiniz görüntüleyebilir ve ona ne kadar veri yazıldığını görebilirsiniz. Homebrew ile, aşağıdaki iki komutla kurar ve çalıştırırsınız:

demlemek smartmontools sudo smartctl –all / dev / disk0 yüklemek

Birden fazla depolama aygıtınız varsa, doğru diski bulmak için disk listesini çalıştırmanız gerekebilir.

Yine de bir M1 Mac satın almak istiyorsanız, M1 MacBook Pro’daki bu fırsatlara bir göz atın.

‘ Karen Haslam tarafından tercüme.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...