iPad

App Store, Listelenmemiş Uygulamalar İçin Destek Aldı

Şimdiye kadar iPhone ve iPad’e uygulama yüklemenin dört resmi yolu vardı: App Store’da herkesin görebileceği uygulamalar, Apple Configurator 2, TestFlight beta test hizmeti ve Xcode. (Gayri resmi olarak, jailbreaking’i de kullanabilirsiniz.)

Artık Apple, birçok işletme ve kuruluşun ilgisini çekebilecek beşinci bir yöntem geliştirdi: listelenmemiş uygulamalar.

Şirketin geliştirici sitesinde açıkladığı üzere bunlar, App Store’a yüklenen ve olağan kontrollerden geçen ancak herkese açık olarak gösterilmeyen uygulamalardır. Onlara erişmenin tek yolu doğrudan bir bağlantıdır.

Apple, “Liste dışı uygulamalar hiçbir App Store kategorisinde, öneride, çizelgede, arama sonuçlarında veya diğer listelerde görünmüyor” diyor.

Apple’a göre, seçenek öncelikle bir işletmenin müşterileri, bir okulun öğrencileri veya bir konferansın katılımcıları gibi sınırlı bir hedef kitleye sahip uygulamalara yöneliktir. Bir şirket ayrıca bir uygulamayı çalışanlarına kişisel cihazlarında sunmak isteyebilir, ancak bunu başkaları için kullanılabilir hale getirmek istemez.

Geliştiriciler hem yeni hem de mevcut uygulamaların liste dışı bırakılmasını isteyebilir: bu sadece bir istek gönderme meselesidir. Ancak bir uygulama liste dışı bırakıldığında, açık erişime geri yüklenemez.

Listelenmemiş uygulamalar, bağlantıya sahip olan herkes tarafından indirilebilir, bu nedenle Apple, geliştiricilerin yetkisiz kullanımı önlemek için oturum açma sistemleri veya başka teknikler eklemelerini önerir.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/unlisted-apps-3812953/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...