iPhone

16 Yaşındaki, iPhone 7’de Linux Çalıştırıyor

Bir iPhone’daki depolama devreleri bozulursa, genellikle yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Lehimlemede ne kadar iyi olursanız olun, onları değiştiremezsiniz. Ancak işlemci ve diğer bileşenler hala çalışıyorsa, Mayıs hala telefonda kalan hayat var.

Bu umut verici ilke, Daniel Rodriguez tarafından paylaşılan, ölü depolamaya sahip bir iPhone 7’nin hayata geçirildiği ve tam grafik arayüz dahil Ubuntu 20.04’ü çalıştıracak şekilde ayarlandığı bir videoda gösteriliyor.

Reddit’teki iki gönderisinde, 16 yaşındaki hacker, bunu nasıl yaptığını açıklıyor. İOS dışında bir kernel çalıştırabilmek için, iOS cihazının Boot ROM korumasını atlayan ve Pongo OS adlı bir bootloader başlatan jailbreak aracı Checkra1n’i kullanıyor.

Aracın iOS’u jailbreak yapmaya başlamadan önce, onu zorla kapatır ve bunun yerine Pongo OS’nin bir ağ diskine bağlanmasını sağlar. Bu, Linux varyantı Ubuntu’yu, Corellium şirketi tarafından geliştirilen (Apple tarafından dava edilen) iPhone 7’deki A10 işlemcisi için bir çekirdek ile yükler.

Rodriguez artık telefonu bir sunucu olarak kullanacak. Okul kulüpleri ve arkadaşları için bir dizi oyun sunucusu ve web sitesi işletiyor.

Linux’u bir iPhone’da çalıştırmak kesinlikle sıra dışı. Bir Mac’te çalıştırmak daha mantıklı: bu cepheyle ilgili ayrıntılı tavsiye için, Mac’te Linux nasıl kurulur’u okuyun. Ve şimdi Linux’u bir M1 Mac’te bile çalıştırabilirsiniz.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/linux-iphone-7-3800398/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...