Apple

Zuckerberg: Apple’da ‘Acı Vermemiz Gerekiyor’


screenshot

Facebook’un Apple ile olan ilişkisinin uzun bir analizinin bir parçası olarak Wall Street Journal, şaşırtıcı derecede iğrenç bir dizi iç iletişim elde etti. Bu yorumlar, geçen yılın sonunda kamuoyunda yaşanan tartışmaya neyin yol açtığını anlamayı kolaylaştırıyor.

İlişki yıllar önce parçalanmaya başladı. Apple patronu Tim Cook, bir TV röportajında ​​Facebook’un kullanıcıdan para kazandıran iş modeline göz gezdirdikten sonra, Mark Zuckerberg, Cook’un eleştirisinin doğru olmadığını söyledi. Ancak Facebook CEO’su özel hayatında çok daha az kısıtlanmıştı: Ekibine Apple’a “Acı vermeliyiz” dedi.

Facebook, kamuoyunda bu tür yorumlar yapmaktan kaçındı. Bununla birlikte, şirket lobiciler tuttu ve yetkililere ve politikacılara her fırsatta Apple’ın pazardaki gücünü kötüye kullandığını ve daha fazla düzenlemeyle karşılaşmayı hak ettiğini iddia etti. Örneğin Epic, Apple aleyhine dava açtığında, sosyal ağ oyun geliştiricisini kendi argümanlarıyla desteklemek istedi.

Facebook daha sonra iOS 14’teki yeni gizlilik işlevlerini protesto etmek için gazete reklamları yerleştirdi, iPhone ve iPad’lerde daha sıkı veri koruması olduğunu iddia ederek, artık Facebook aracılığıyla potansiyel müşterilere ulaşamayacak küçük şirketlerin varlığını tehdit etti.

Apple, kullanıcıların “verilerinin ne zaman toplanıp başka uygulamalar ve web siteleri arasında paylaşıldığını bilmeleri gerektiğini ve buna izin verip vermemeleri gerektiğini” savunduğu acımasız bir resmi açıklamayla yanıt verdi. Cook, sorunu Twitter’da tartıştı ve iOS 14’teki değişiklikleri “kullanıcılarımız için basit bir ayağa kalkma meselesi” olarak nitelendirdi.

Bizim görüşümüz

Facebook ve Apple arasındaki anlaşmazlık henüz bitmedi. Cook ve Zuckerberg, sadece yönettikleri şirketlere değil, aynı zamanda dijital ekonominin geleceğine dair tamamen farklı vizyonlara da sahip.

Kullanıcılar çevrimiçi içeriği ücretsiz olarak alacaklar, ancak bunun bedelini gizlilikleriyle mi ödeyecekler? Pahalı cihazlar satın alacaklar ve üreticinin bazı şüpheli kararlarıyla yaşamak zorunda kalacaklar, ancak reklamları, spam’leri ve aşırı meraklı gözleri engelleyebilecekler mi? Ya da iki vizyon arasında bir uzlaşmaya varabilir miyiz? Bu ancak birkaç yıl içinde ortaya çıkacaktır.

Macwelt’

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/zuckerberg-pain-apple-3801767/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...