Apple

Yargıç, Cydia’nın Apple’a Açtığı Davayı Reddetti – Şimdilik

2020’nin sonlarında Saurik olarak da bilinen Jay Freeman, Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde Apple’a dava açtı.

Freeman, Jailbreak’in en parlak döneminde App Store’da izin verilmeyen uygulamalar isteyen kullanıcılardan milyonlarca dolar toplayan alternatif uygulama mağazası Cydia’nın yaratıcısıdır. Davada Apple’ı antitröst ihlalleriyle suçladı, App Store’u yasadışı bir tekel olarak nitelendirdi ve şirketin “sürekli olarak alternatif uygulama mağazalarını yok etmeye çalıştığını” iddia etti.

(Apple, App Store’un tekel olarak nitelendirilmesini defalarca reddetti. Ancak bazı analistler farklı bir görüşe sahipler.)

MacRumors’un bildirdiğine göre, davanın hakimi Yvonne Gonzalez Rogers (Macworld okuyucularına tanıdık bir isim; Apple’ın Epic Games ile savaşında da hüküm sürdü), Apple’ın davayı reddetme talebini onayladı. Ancak Freeman için tüm umutlar kaybolmadı – şimdi 19 Ocak’a kadar değiştirilmiş bir şikayette bulunmak için zamanı var. Yaparsa, Apple’ın yanıt vermesi için 2 Şubat’a kadar süresi olacak.

Jailbreaking – yetkisiz uygulamaların yüklenmesini engelleyen kontrollerin kaldırılması – Apple’ın kullanıcı deneyiminin her yönünü kontrol etme konusunda özellikle katı olduğu iPhone’un ilk yıllarında popülerdi. O zamandan beri, Apple, kullanıcıların, geliştiricilerin ve düzenleyicilerin baskısı altında, kurallarının çoğunu gevşettiği ve sistemi daha önce bir jailbreak gerektiren bazı özelliklere açtığı için bir miktar azaldı.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/judge-throws-out-cydia-lawsuit-3812140/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...