Apple

Steve Jobs’un 1973 İş Başvurusu Satılık (NFT Dahil)

1973 yılında Apple’ın kurucusu Steve Jobs bir iş başvurusunda bulundu. Hangi işi almaya çalıştığını bilmiyoruz ve uygulama çok az ipucu veriyor: Bu sadece çok az gerçek içeriğe sahip sararmış bir kağıt parçası. Ancak 2017’de Apple kurucusunun hayatındaki küçük bir olayın bu mütevazı kaydı, açık artırmada 18.750 dolara (kabaca 13.650 £) satıldı ve bir yıl sonra tekrar neredeyse on katına satıldı.

Şimdi belge bir kez daha açık artırmaya çıktı, ancak bu sefer modern bir dokunuşla Cnet’e göre. Şu anki sahibi Olly Joshi aynı anda iki açık artırma düzenliyor: fiziksel belgenin kendisi için geleneksel bir açık artırma (ki bu yazı yazılırken teklif 32.400 ABD dolarıdır) ve belgenin dijital NFT’sinin açık artırması (şu anda 0,5 Ethereum veya kabaca 1.026 ABD doları) Rarible ticaret yerinde.

Joshi, piyasanın değer algısının nasıl değiştiğini test etmek istediğini söylüyor. NFT’ler (Fungible Tokens) ekonomistler için tuhaf bir vaka çalışmasıdır: herkesin erişebileceği bir görüntüye bağlantı içeren, temelde kriptografik olarak korunan makbuzlar olmalarına rağmen, nefes kesen meblağlara satıldılar. Mart ayında, Twitter CEO’su Jack Dorsey ilk tweet’ini NFT olarak 2,9 milyon dolara sattı.

Müzayedeler önümüzdeki hafta Çarşamba gününe kadar devam edecek.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/job-application-steve-jobs-auction-3806907/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...