Nasıl yapılır

M1 Mac’ler, macOS’un Eski Sürümlerini Çalıştırabilir mi?

Apple, Kasım 2020’de M1 destekli Mac’lerini piyasaya sürdüğünde, şirket macOS Big Sur’un yeni işleme teknolojisini kullanmak için sıfırdan yeniden inşa edildiğini belirtti.

Bu, en yeni ve en iyiyi kullanmak isteyenler için harika bir haber olsa da, macOS’un eski sürümlerini çalıştırması gerekenler için – belki de Big Sur’da çalışmayan bir yazılıma güvendikleri için ya da ihtiyaç duydukları için eski işletim sistemlerindeki web sitelerini ve uygulamaları test edin – bu bir dezavantaj olacaktır.

Öyleyse, bu soruyu soruyor, yeni M1 Mac’lerde macOS’un eski sürümlerini çalıştırmanın bir yolu var mı?

M1 Mac’ler macOS Catalina veya daha eski sürümleri çalıştırabilir mi?

Ne yazık ki, bu sorunun cevabı hayır. Big Sur hem Intel hem de M1 yongalarında çalışabilirken, macOS’un önceki sürümlerinden hiçbiri Apple’ın yeni işlemcileriyle uyumlu değildir.

Bunun nedenleri oldukça açık: Big Sur’dan önceki tüm macOS sürümleri yalnızca x86’ydı, yani özellikle x86 komut setini kullanan Intel işlemcileriyle çalışmak üzere oluşturulmuşlar. macOS Big Sur özeldir çünkü x86 formatını desteklemesinin yanı sıra bir RISC (Azaltılmış Komut Seti Hesaplama) mimarisi kullanan ARM tabanlı M1 yongalarıdır.

Bunun pratik sonucu, Apple’ın yeni M1 destekli cihazlarının macOS Big Sur’da başlatılması ve işletim sisteminin diğer yinelemelerine geri dönememesi.

Mac’im hangi macOS sürümümüzü çalıştırabilir? Apple’ın masaüstü işletim sistemi uyumluluğu hakkında daha fazla ayrıntı için kılavuz.

Harici bir sürücüde macOS’in daha eski bir sürümünü çalıştırabilir miyim?

Bazı Mac kullanıcıları, macOS’un eski sürümlerini çalıştırmak için harici bir sürücü kullanır; Mac’lerinin içindeki sürücü yerine bu sürücüden önyükleme yapabilir ve işletim sisteminin eski sürümünü çalıştırabilirler.

Bu, Intel destekli Mac’lerde hala mümkün olsa da, M1 Mac’lerde mümkün değildir. Daha spesifik olarak, macOS’u harici bir sürücüden çalıştırabilirsiniz, ancak bu yalnızca Big Sur olabilir.

Daha fazla ayrıntı için macOS’in harici bir sürücüye nasıl yükleneceğini görün.

M1 Mac’lerde eski macOS çalıştırmak için Parallels veya VMware kullanabilir miyim?

İşletim sistemlerinin alternatif sürümlerini çalıştırmanın bir başka yaygın yolu da sanal makine kullanmaktır. Bu yazılım çözümleri, insanların diğer işletim sistemini başlatmak için yeniden başlatmaya gerek kalmadan bir Mac’te macOS ile birlikte Windows 10’u çalıştırmalarına olanak tanır.

Bu, birkaç farklı platformda çalışacak yazılım sürümlerini oluşturan geliştiriciler için özellikle tercih edilen bir yoldur. Mac için en iyi sanal makine yazılımında mevcut mahsulün toparlamasına göz atabilirsiniz.

Önde gelen VM paketlerinden ikisi Parallels ve VMware Fusion olup, her ikisi de mevcut yinelemelerinin M1 cihazlarını desteklemediğini belirtmiştir.

Parallels siteleri, “Şu anda mevcut olan Parallels® Desktop for Mac sürümlerinin, M1 yongasına sahip Mac üzerinde sanal makineleri çalıştıramayacağını belirtmek önemlidir. İyi haber: Mac için Parallels Desktop’ın Mac ile çalışabilen yeni bir sürümü M1 yongası halihazırda aktif geliştirme aşamasındadır. “

VMware blogu, “Zaman çizelgemizi duyurmaya tam olarak hazır olmasak da, VMware sanal makinelerini Apple Silicon üzerinde sunmaya kararlı olduğumuzu söylemekten mutluluk duyuyoruz!” Diyor.

Öyleyse, gelecekte bir noktada M1 Mac’lerde sanal makineleri kullanabilecek gibi görünüyor, ancak şu anda mevcut hiçbir şey yok. VM’lerde macOS Big Sur’un tek alternatifinin, macOS’un eski sürümleri yerine Windows’un ARM sürümü olması da söz konusu olabilir.

Yazılım geliştirme için Mac’leri kullanma hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, programlama için en iyi Mac kılavuzumuzu okuyun.

MacOS’in eski sürümlerini nasıl çalıştırırım?

Öyleyse, M1 Mac’inizde macOS’in eski bir sürümünü çalıştırmanız gerekirse ne yapabilirsiniz?

Şu andaki basit gerçek, macOS’un eski sürümlerini çalıştırmak istiyorsanız daha eski bir Mac’e ihtiyacınız olacak. Bir seçenek, önceki Mac’inizi işletim sisteminin eski sürümleri için özel bir platform olarak kullanmak ve ardından diğer tüm görevler için bir M1 Mac’e geçmektir. Bu, elbette, etrafta bu şekilde kullanabileceğiniz eski bir Mac’iniz olduğunu varsayar.

Yalnızca bir Mac’iniz olacaksa ve Windows’tan bahsetmeye gerek kalmadan, macOS’un önceki sürümlerini çalıştırmanız gerekiyorsa, şu anda M1 destekli cihazlara geçmekten kaçınmalısınız. En azından sanal makine yazılım güncellemeleri özelliği Apple’ın yeni silikon makinelerine getirene kadar.

Bu arada, en iyi Mac satın alma kılavuzumuza, fotoğraf düzenleme için en iyi Mac’e, en iyi MacBook Pro fırsatlarına göz atın, ayrıca M1X Mac’i beklemeli miyim?

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/how-to/can-m1-macs-run-old-macos-3802190/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...