mac

MacBook Lansmanı Sonbahara Geri Döndü


screenshot

Apple, gözden geçirilmiş bir tasarıma, daha yeni ekranlara ve M1 yongalarının daha fazla yinelemesine sahip olduğu söylentilere göre MacBook’larının lansmanını 2021 sonbaharına erteledi.

Daha önce, Ming-Chi Kuo dahil analistler, Apple’ın yılın ikinci yarısında bir lansmanla yaz aylarında yeni dizüstü bilgisayarların büyük ölçekli üretimine başlayacağını tahmin ediyordu.

Ancak Nikkei Asia’nın haberine göre, Haziran ayında piyasaya sürülmek yerine, iki MacBook’un üretimi sonbahara ertelendi (Çin ve Tayvan’daki tedarikçileri aktardı.

Rapor, hareketten hangi MacBook’ların etkilendiğini belirtmez. Apple’ın biraz daha büyük 14 inç ekrana sahip ve M1X Chip ile güçlendirilmiş 13 inç MacBook Pro için yeniden tasarım üzerinde çalıştığına dair söylentiler var (okuyun: 14 inç MacBook Pro son haberler). Ayrıca Apple’ın 16 inç MacBook Pro’daki işlemciyi kendi işlemcisine güncelleyeceği beklentisi var. Her iki MacBook Pro’nun da ekranları için mini LED’ler kullanması bekleniyor.

Bu yeni Mac dizüstü bilgisayarların ayrıca bir MagSafe bağlantı noktası, HDMI, SD kart yuvası ve daha fazlasını içerdiği söyleniyor. Okuyun: Apple, yeni MacBook Pro modellerinde eski hataları düzeltir.

Rapor, gecikmenin sebebinin Apple’ın pazarlık gücünü geçtiğimiz yıl zayıflatan küresel çip ve bileşen kıtlığı olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

Görünüşe göre Apple, üretim zincirinde genel bir kıtlıkla mücadele ediyor. Nikkei’ye göre, üretici genellikle tedarikçileriyle cömert sözleşmeler yapabiliyor, ancak geçmiş yıllardaki zorluklar bunu zorlaştırdı. Apple’ın CFO’su Luca Maestri ayrıca finansal sonuçlar basın toplantısında tedarik zincirinde cips ve diğer bileşenlerde eksiklik olduğunu belirtti.

Bu kıtlık 2020’nin ikinci yarısından bu yana sürdü ve Koronavirüs salgınının yanı sıra ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşından ve Avrupa ve diğer yerlerdeki üretim kesintilerinden etkilendi. Bu, PlayStation 5’in ve Nvidia ve AMD’nin çeşitli üst düzey grafik kartlarının sınırlı kullanılabilirliğinde de belirgindir. Uzmanlar, durumun ancak 2021’in ikinci yarısında biraz düzeleceğini tahmin ediyor.

Macwelt’ Karen Haslam tarafından tercüme.

{

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...