mac

Mac mini 2021 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri

Kasım 2020’de Apple, kendi M1 çipine sahip iki yeni Mac mini modelini tanıttı. 699 £ / 699 $ ‘dan başlayan fiyatlarla ve daha pahalı MacBook ve iMac seçenekleriyle tam olarak aynı işlemci ve grafikleri sunmak, şu anda bir Mac mini satın almak çok kolay gibi görünüyor. Ancak boru hattında yeni bir model olabilir.

Apple’ın yeni, daha da güçlü bir Mac mini üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bu model, mevcut M1 Mac mini modellerinin yerini almayacak, bunun yerine Apple’ın sıraya koyduğu Intel destekli Mac mini modelinin yerini alacak – ya da en azından iddia edilen bu.

Yeni Mac mini çıkış tarihi

Apple’ın yeni bir Mac mini piyasaya sürmeyi planladığı haberi, Mark Gurman’ın May Bloomberg raporu aracılığıyla geldi. Gurman, “Apple’ın daha hızlı işlemcilere, yeni tasarımlara ve harici cihazlara gelişmiş bağlantıya sahip birkaç yeni Mac dizüstü ve masaüstü bilgisayarı piyasaya sürmeye hazırlandığını” iddia etti. Daha fazlasını buradan okuyun: Apple tüm Mac serisini elden geçirecek – Bloomberg.

Bu yeni Mac’ler arasında bir 14 inç MacBook Pro ve 16 inç MacBook Pro var, ancak burada endişelendiğimiz şey, yeni bir Mac mini’nin dünyada olduğu iddiası.

Yeni Mac mini ne zaman piyasaya sürülecek? Kesin olarak bilmiyoruz. Bloomberg raporu, yeni MacBook Pro modellerinde kullanılacak olanla aynı çipi temel alabileceğini ve Haziran ayında WWDC’de piyasaya sürülebileceğini öne sürüyor – böylece yeni Mac mini’yi Haziran ayında görebiliriz.

Yeni Mac mini fiyatı

Bu yeni modelin yerini alması muhtemel olan Mac mini, 1.099 sterline mal olan model, bu yüzden yeni modelin de benzer bir başlangıç ​​fiyatına sahip olacağını düşünüyoruz.

Apple, yeni yüksek özellikli Mac mini’yi aynı düşük fiyattan tutarsa, gerçek bir pazarlık olacaktır. Bu model ile diğer birimler arasında 699 £ / 699 $ ve 899 £ / 899 $ ‘dan daha büyük bir fiyat boşluğu yaratacağından fiyatı artırması pek olası görünmüyor.

Bu Mac mini modellerinden birini satın almak istiyorsanız, bunu doğrudan yapabilirsiniz. Apple’danveya bir pazarlık istiyorsanız, en iyi Mac mini fırsatlarımıza göz atın.

Yeni Mac mini özellikleri

Apple’ın tanıtacağı söylenen model, üst düzey Mac mini, bu nedenle teknik özelliklerin mevcut M1 Mac mini’den daha üstün olmasını bekleyebilirsiniz.

Bloomberg raporuna göre bu “Mac mini’nin daha güçlü versiyonu” yeni MacBook Pro ile aynı çipe sahip olacak.

Görünüşe göre yeni makine J374 kod adına sahip.

İşlemci

İşlemcinin adının ne olacağından emin değiliz – bu M1X veya M2 olabilir. Görünüşe göre Apple’ın yeni MacBook Pro’da kullanacağı aynı çip olacak.

Bloomberg raporuna göre, MacBook Pro’da kullanılan yeni çip sekiz yüksek performanslı çekirdek ve iki enerji verimli çekirdek sunacak – bu da toplam 10 çekirdek bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. Mevcut M1 yongaları, dört yüksek performans ve dört verimli çekirdek sunar.

Grafikler

Ayrıca, M1 için yedi veya sekiz grafik çekirdeğine kıyasla 16 veya 32 grafik çekirdek varyasyonuna sahip bu ileri teknoloji Mac mini için daha iyi grafik performansı olmalıdır.

Veri deposu

Intel Mac mini Apple’ın hala satmakta olduğu avantajlardan biri 64GB RAM alacak şekilde yapılandırılabilmesidir. M1 Mac mini (ve tüm M1 Mac’ler) 16 GB RAM’de maksimuma çıkar. Bundan daha fazlasını ekleyemezsiniz. Bazıları için bu bir M1 Mac satın almamak için büyük bir neden. İyi haber şu ki, Mayıs ayı Bloomberg raporuna göre, yeni Mac mini tarafından desteklenen 64GB RAM’i görebiliyorduk.

Bağlantı Noktaları ve Çevre Birimleri

Hem eski hem de yeni Mac mini modelleri, iki USB-A bağlantı noktası ve bir HDMI 2.0 bağlantı noktası sunar ve bunun yeni yinelemeye taşınması muhtemeldir. Halen satışta olan 2018 Mac mini’nin ana avantajlarından biri, dört Thunderbolt 3 / USB-C bağlantı noktasına sahipken, M1 modelinde yalnızca iki Thunderbolt / USB 4 bağlantı noktasına sahip olmasıdır. (Aşağıdaki resim 2018 Mac mini’deki bağlantı noktalarını göstermektedir).

Mac mini 2018 bağlantı noktaları

İyi haber şu ki, yeni Mac mini görünüşe göre şu anda sahip olduğu iki bağlantı noktası yerine dört bağlantı noktası sunacak. Görünüşe göre bu özellik, daha fazla Thunderbolt bağlantı noktasının eklenmesini sağlayacak gelişmiş bir Neural Engine’e bağlı.

Bu aynı zamanda harici ekran desteğini de etkileyebilir. M1 Mac mini’nin en büyük dezavantajlarından biri, yalnızca bir 5K ekranı ve bir 4K ekranı destekleyebilmesi, 2018 Mac mini ise üç adede kadar 4K ekranı destekleyebilmesidir. Oku: İki ekran M1 Mac’lere nasıl bağlanır.

Yeni modelde 802.11ac Wi ‑ Fi ve 10 Gb Ethernet seçeneğini de bekleyebilirsiniz (ikincisi 2018 modelinin bir özelliğidir).

Apple, Mac mini’yi bir Apple klavyeyle göndermiyor, şu anda kendinizinkini sağlamanız veya Apple’dan satın almanız gerekiyor. Bunun değişmesi pek olası değil, ancak Apple’ın, belki de gümüş iMac ile uyumlu gümüş kaplamayla, Mac mini için bir yükseltme olarak Touch ID’li yeni Apple klavyeyi sunmaya başlayacağını tahmin ediyoruz.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/new-mac-mini-3804808/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...