Apple

Apple, Mahkeme Kararından Sonra İngiltere Pazarını Bırakmakla Tehdit Ediyor


screenshot

Şirketin iPhone’da patent kapsayan bir teknoloji kullanmak için 7 milyar dolar (kabaca 5 milyar sterlin) ödediğini görebilecek bir mahkeme kararının ardından Apple, This Is Money finans sitesine göre İngiltere pazarını terk etmekle tehdit etti. Böyle bir durumda, iPhone’un Birleşik Krallık’taki satışları duracak ve Apple’ın hizmet ve ürünleri üzerinde daha geniş kısıtlamalar olacaktır.

Optis Cellular Technology, Apple’ın ürünlerinde “standartlaştırılmış” olarak nitelendirdiği teknolojiyi kullanmak için lisans ücreti ödemeyi reddetmesinin ardından patentlerini ihlal ettiği için Apple’a dava açtı. Geçen ay bir Yüksek Mahkeme yargıcı, Apple’ın iPhone’ların 3G ve 4G ağlarına bağlanmasına yardımcı olan teknolojiyi kapsayan iki Optis patentini ihlal ettiğine karar verdi.

Apple’ın patentler için ödemesi gereken ücretler henüz belirlenmedi ve 2022’deki bir davada belirlenecek. Ancak lisans ücretlerinin 7 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor, bu da riskler hakkında bir fikir veriyor – ve Sayın Adalet Meade, Bu yılın başlarında yapılan bir duruşmada, Apple’ı bu oranın “hayal kırıklığına uğratabileceği” konusunda uyardı.

Bu doğru olabilir, ancak daha rakamlar belirlenmeden şirket, ücretleri ödemek yerine İngiltere pazarından çekilebileceğini ima ediyor.

Apple adına hareket eden bir avukat olan Marie Demetriou, “Apple’ın pozisyonu, gerçekten şartlar üzerinde düşünebilmeli ve ticari olarak bunları kabul etmenin veya İngiltere pazarından çıkmanın doğru olup olmadığına karar verebilmelidir” dedi. “Ticari olarak kabul edilemez olan mahkeme tarafından belirlenen şartlar olabilir.”

Bununla birlikte, İngiltere akıllı telefon pazarından elde ettiği büyük gelirler göz önüne alındığında, şirketin bu tehdidi gerçekleştirmesi pek olası değildir.

Bu, Apple’ın bir ülkeyi terk etmekle tehdit ettiği ilk şey değil. 2007 ve 2008’de, şirket ile Norveçli tüketici ombudsmanı arasında, DRM korumalı iTunes parçalarının yalnızca Apple ürünlerinde çalınabilmesi konusunda benzer bir anlaşmazlık ortaya çıktı. Apple geri adım attı.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-threatens-leave-uk-3806542/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...