Yazılım

iPhone Gizlilik Önlemleri ‘Sosyal Medya Firmalarının Maliyeti 10 Milyar Dolar’


screenshot

Facebook, Apple’ın iOS 14 için planladığı ve sonunda iOS 14.5’te etkinleştirdiği yeni iPhone gizlilik önlemlerini eleştirirken çok aktif oldu ve şimdi neden daha iyi bir fikrimiz var: önlemler şirkete paraya mal oldu.

Facebook bu kaderi yaşayan yalnız değil; diğer sosyal medya şirketleri de Apple’ın mobil işletim sisteminde yapılan değişikliklerin ardından gelir kaybetti. Ama belki de o kadar değil. Birincisi, Twitter son zamanlarda kendi kârlılığı üzerindeki etkisinin minimum olduğunu iddia etti.

The Financial Times [paywalled article] ne kadar paranın dahil olduğunu araştırdı ve bilindiği üzere Uygulama İzleme Şeffaflığı’nın piyasaya sürülmesinin ardından Facebook, Snapchat, Twitter ve Google yan kuruluşu YouTube’un ne kadar gelirinin düştüğünü tahmin etti.

Toplamda, dördünün potansiyel gelirde yaklaşık 10 milyar dolar – kabaca 7 milyar sterlin – kaybettiği söyleniyor.

Gazetenin raporuna göre Snapchat, platformun yalnızca mobil cihazlarda var olması ve kullanıcıları başka şekillerde izleyememesi nedeniyle en kötü darbeyi aldı. Rapor ayrıca, Facebook’un iOS kullanıcılarına reklam satmak için tüm altyapısını yeniden oluşturmaya çalıştığını söylüyor.

Önlemlere yönelik eleştirilerinde Facebook, kendisinden daha küçük şirketler için ayağa kalktığını iddia etti. Küçük İşletmeler İçin Konuşma başlıklı bir web sayfası oluşturdu ve “Apple’ın yeni iOS 14 politikasının ayakta kalmak için mücadele eden birçok küçük işletme üzerinde zararlı bir etkisi olacağını” savundu. FT’nin rakamları, Facebook’un motivasyonlarının daha büyük bir işletmenin başarısıyla daha fazla ilgisi olabileceğini gösteriyor: kendisi.

Argümanın her iki tarafını da vermek için, Tim Cook’un Facebook’un eleştirilerine “Facebook, kullanıcıları uygulamalar ve web siteleri arasında daha önce olduğu gibi izlemeye devam edebilir, iOS 14’teki Uygulama İzleme Şeffaflığı, yalnızca sizden istemelerini gerektirecektir. önce izin ver.” Onun çürütmesinin daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/iphone-privacy-social-media-firms-3810089/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...