Apple

Apple’ın Titan Projesi Araba Yerine Robot Olabilir mi?


screenshot

Muhtemelen en çok tartışılan Apple dedikodularından biri: Apple, kendi elektrikli arabası olan bir iCar üzerinde mi çalışıyor? Apple’ın bir mobilite projesi üzerinde çalıştığı kesin olarak kabul ediliyor, durumun böyle olduğuna dair birçok kanıt var. Örneğin, Apple’ın ABD yollarında otonom araçları test ettiği görüldü, şirket Titan projesinde binlerce geliştirici istihdam ediyor – otomotiv endüstrisinden aldığı yüksek rütbeli uzmanlar dahil: Tesla’dan Doug Field ve son söylentilere göre Dr. Porsche’den Manfred Harrer.

Yani yakında Apple’dan bir Tesla rakibi ortaya çıkabilir mi? Belki değil.

Apple muhtemelen “hareketlilik projesine” milyarlarca yatırım yaptı. (Okuyun: Apple Car hakkında bildiğimiz her şey). Bir yerde bir Apple garajının, Apple mühendisleri tarafından test edilen bitmiş bir prototipi olduğu varsayılabilir. Ancak, bir aracın geliştirilmesi sadece ilk adımdır.

Üretime yatırım yapmak ve bir tedarikçi sistemi kurmak çok daha pahalı olurdu – hepsi de karlı bir ürün üretme amacı ile. Bu, Tesla’nın Elon Musk’unun bir zamanlar “üretim cehennemi” olarak tanımladığı otomobiller için oldukça karmaşık bir süreçtir.

Belki Titan ürünü tamamen farklı bir şeydir?

Yazılım tek hedef olamaz

Apple podcast yayıncısı John Gruber, Jim Dalrymple ile yaptığı son podcast’te Apple için iş fikrinin nerede olduğunu merak ediyor. Apple için aslında otomotiv endüstrisinde sadece iki olasılık var: otonom bir araç veya bir araç platformunun yapımı ve lisanslanması.

Apple’ın amacı sadece otonom araçlar için bir yazılım yani bir tür carOS geliştirmek olabilir. Bu, daha sonra, yazılım konusunda genellikle çok az başarıya sahip olan Toyota veya VW gibi otomotiv gruplarına lisanslanacaktı.

Ancak Apple gerçekten sadece yazılım sağlayıcı olmak istiyorsa Gruber haklı olarak şaşırıyor. Bu hiçbir zaman Apple’ın en iyi iş modeli olmadı – aslında Apple, işletim sistemleri lisanslama konusunda kötü deneyimler yaşadı. Örneğin, Mac OS 1994’ten itibaren sözde klon üreticilerine satıldı ve bu Apple için en büyük floplardan biri haline geldi ve 1997’de hızla sonlandırıldı. Şimdiye kadar, Apple’ın her zaman tek bir yazılım ve donanımdan yazılım ve donanım sunma gücü olmuştur. kaynak.

Apple’ın kendi son derece uzmanlaşmış ve pahalı araçlarını üreteceği ikinci alternatifin de tuzakları var. Geleceğin arabası, artık kendinize ait olmadığınız, ancak onu bir tür robot taksi gibi kullandığınız, otonom olarak kontrol edilen bir araç olabilir. Bu aynı zamanda Apple’ın içinde olmak isteyeceği bir iş gibi görünmüyor. Apple’ın gücü her zaman insanların sahip olmak istediği veya sahip olmayı arzuladığı ürünler geliştirmek olmuştur.

Daha da önemlisi, otonom sürüşte ürün sorumluluğu riski çok büyüktür. Gruber, Amerikalıların “**** Apple’ı dava edeceğine” inanıyor.

Başka bir şey?

Sonuç olarak Gruber, Apple’ın piyasaya ne getireceğinden emin değil. Bir arabadan ziyade ev sektörü için bir şeyler görebilir miyiz, belki AR/VR ile bağlantılı olarak. Burada geliştirilecek çok şey olduğunu bizzat deneyimledi ve örnek olarak Roomba elektrikli süpürgesini veriyor, çünkü olağanüstü derecede aptal olduğunu ve düzenli olarak mutfak masasının altında kaybolduğunu söylüyor.

Ev ürünleriyle birlikte, Apple’ın robotlarının dünyayı ele geçirmeye çalışmadığını varsayarsak (birçok film ve TV şovunda öngörüldüğü gibi) Apple’a yönelik riskler de önemli ölçüde daha düşük olacaktır.

Gruber gibi, Apple’ın elinde (veya garajında) ne olduğundan emin değiliz. Tüm görünür kanıtlara rağmen, Apple’ın gerçekten bir araba piyasaya süreceği kesin değil. Projenin odak noktası birkaç kez değişmiş olabilir. Zaman değişiyor ve Apple da onlarla birlikte değişecek. Ayrıca, Rivian ve Aurora gibi aynı kıt müşteriler için rekabet eden daha fazla yeni start-up ile Apple bu alana girmek için daha az istekli olabilir.

Belki ev otomasyonu Apple için bir arabadan daha karlı bir alan olabilir?

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apples-project-titan-robot-car-3811478/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...