iPhone

iPhone 5G Pazarında Lider, Ancak Rakipleri Baskı Altında

2020 sonbaharında Apple, 12, 12 mini, 12 Pro ve 12 Pro Max olmak üzere ilk 5G özellikli iPhone telefonlarını duyurdu ve hemen 5G pazarında liderliği ele geçirdi. Bununla birlikte, rekabet yetiştiği için şirket defnelerine güvenmemelidir.

Bu, son birkaç çeyrekte 5G akıllı telefonların satış rakamlarını inceleyen pazar araştırması şirketi Strategy Analytics’e göre.

Apple hakim – sonra durgunlaşıyor

Mevcut tahminlere göre Apple, 2021’in ilk çeyreğinde 40 milyondan fazla 5G özellikli iPhone sattı, bu dönemde satılan tüm 5G akıllı telefonların neredeyse üçte biri. Etkileyici bir sayı, ancak eğilim aşağı yönlü: önceki çeyrekte (muhtemelen Noel satışlarındaki yükselişten yararlanan), Apple %23 daha fazla cihaz sattı.

Apple düşen satışlarla baş etmek zorunda kalırken Samsung, Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi şirketler satışlarını önemli ölçüde artırmayı başardı. Güney Koreli firma 2021’in ilk çeyreğinde 17 milyon cihaz satmasıyla özellikle Samsung öne çıkıyor. Bu, bir önceki çeyreğe göre %79’luk bir artış.

Mutlak satış rakamlarına bakarsanız, Oppo Apple’ın en büyük rakibi. Çinli üretici, ilk çeyrekte önceki çeyreğe göre %55 artışla 21,5 milyon cihaz sattı. Saf satış rakamları açısından, Apple açıkça liderdir, ancak rekabetin güçlü büyüme oranlarına ayak uyduramaz.

5G daha yeni başlıyor

Pazar araştırma şirketi, ilgili altyapının genişletilmesine bağlı olan 5G pazarının henüz gelişmeye başladığından emin. Strategy Analytics, geçen yıl 269 milyona kıyasla 2021’de toplam 624 milyon cihazın satılacağını tahmin ediyor.

Apple’ın bu gelişen pazardan en iyi şekilde yararlanabilmesi için rekabette bir adım önde olması ve Eylül ayında piyasaya çıktığında insanlara (5G özellikli) iPhone 13’ü satın almaları için iyi bir neden vermesi gerekiyor.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. David Price’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/iphone-5g-market-3805736/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...