Genel

iPhone 12

İPhone 11 ürün döngüsünün sadece ortasında olmasına rağmen, “iPhone 12”, güncellenmiş bir tasarım ve arka ve ön için beklenen yeni kameralarla 5G bağlantısı sunan ilk Apple akıllı telefon olarak çoktan bekleniyor. Analistler, son birkaç yıldır azalan iPhone satışlarını canlandıracağına ve yeni özelliklerin insanları yükseltmeye teşvik edeceğine inanıyor.

● A14 İşlemci
 5G Bağlantısı
● Güz 2020’yi Başlatma
● OLED Ekran
● Arka VCSEL
● ProMotion Ekran
● iPhone 4’den ilham alan tasarım
 Azaltılmış veya Notch Yok
  ● Muhtemelen  ● Belki  ● Muhtemelen hayır

Eylül 2020’de ortaya çıkması beklenen, en azından iPhone 11 serisinin piyasaya sürülmesinden önce gelen ilk söylentilere göre, hat için bir gamechanger olduğu düşünülüyor. Mevcut spesifikasyon beklentilerinin yanı sıra, söylentiler ve analistler, gelen model hakkında çok şey olduğunu düşünüyor.

Potansiyel “iPhone 12” ekran teknolojisi

Önceki nesiller gibi, Apple’ın da farklı boyutlarda ekrana sahip üç “iPhone 12” modeli piyasaya sürmesi bekleniyor. Genellikle söylentiler diyagonal olarak 5,4 inç, 6,1 inç ve 6,7 inç ekranlara işaret ediyor .

Daha önce gelen sürümlerde olduğu gibi Apple’ın da daha bütçe dostu bir seçenekle birlikte iki “iPhone 12 Pro” daha yüksek seviyeli model sunma modelini takip ettiği düşünülüyor. bütçe versiyonu olmak.

İPhone lansmanlarında bir ilk olarak, Apple, iki OLED sürümünün yanında bir LCD modeli sunmak yerine tahtada OLED kullanmaya geçebilir . Bununla birlikte, OLED’in tüm modellerde kullanılması, ekranları kalite açısından birbirine yakınlaştırabilirken, yine de farklılıklar olabilir.

“İPhone 12” çentiği tamamen azaltabilir veya çıkarabilir
“İPhone 12” çentiği tamamen azaltabilir veya çıkarabilir

Kasım ayında, bir raporda Apple’ın daha yüksek seviyeli model ekranlarını Samsung Display’den alacağı ve “Y-Octa” olarak adlandırılan bir “hücre içi dokunmatik” panel kullanılacağı ve daha ince bir film oluşturmak için filmi üretim sürecinden çıkarılacağı iddia ediliyor ve düşük maliyetli ekran. Diğer ekranın daha geleneksel film yöntemleri kullanması muhtemeldir, Samsung Display bu bileşen için LG Display ile birleştirilmiştir.

Çinli ekran yapımcısı BOE , OLED tedarikçisi olmak için bir noktada uçtu, ancak Apple’ın bu nesil için Samsung ve LG’ye yapışmış olabileceği anlaşılıyor.

“İPhone 12” nin potansiyel özelliklerinden biri, ProMotion Display teknolojisinin eklenmesi olabilir ve iPad Pro’da kullanılan ve maksimum 120Hz yenileme hızı sunmak için kullanılanları ödünç alabilir . Bunun tersine, daha az güncelleme gerektiğinde ekranın yenileme hızının azaltılmasına yardımcı olabilir ve bu da pil tasarrufu sağlar.

11 Mayıs’ta Jon Prosser , ProMotion Display teknolojisiyle ilgili mevcut ayrıntıları ancak potansiyel uyarılarla doğruladı . Ekran yenileme hızı, her zaman 120Hz’de kilitlenirse pil ömrünü korumak için çok yüksek olabilir, bu nedenle bunun yerine değişken bir yenileme hızı kullanılabilir. Apple’daki konuyla ilgili iç çatışmalar, özelliğin serbest bırakma standartlarını karşılamaması durumunda hiç gönderilmeyebileceğini gösteriyor.

İPhone, kullanıcı aktif olarak ekranla etkileşime girmediğinde ekranın yenileme hızını 1 saate kadar azaltabilen bir güç tasarrufu özelliği olan LPTO’yu kazanabilir. Bir tedarik zinciri gözlemcisi , Apple’ın teknolojiyi 2021’e kadar iPhone’a sokmayacağını, rakiplerin de 2020’nin sonuna kadar sahip olacağını söyledi.

Bir tedarik zinciri kaynağı , Apple’ın Samsung’u BOE yerine 2020 iPhone‘lar için birincil OLED tedarikçisi olarak kullanmaya devam edeceğini gösteriyor.

“İPhone 12” de 5G olabilir mi?

İle aşamalı olarak kullanıma ait 5G ABD genelinde, Apple 4G LTE dan 5G için amiral gemisi modellerini yenilemek için diğer cihaz üreticilerini katılacak bekleniyor.

Aşağıdaki sonuca modem fiyatlandırma ve patent ihlali üzerine Qualcomm ile Apple’ın uzun süren davaların yanı sıra tedarik modemler için Qualcomm için lisans anlaşması. Mevcut spekülasyon 2020 iPhone sürümü için Qualcomm’u 5G modemlerini Apple’a zamanında tedarik ediyor.

Mevcut 4G LTE modem tedarikçisi Intel , Apple-Qualcomm anlaşması yapıldıktan kısa bir süre sonra 5G modem işinden çıktığını açıkladığı için, herkesin söz konusu 5G modemlerini Apple’a sağlayacağı pek olası değildir .

Qualcomm'un 5G modemleri, iPhone bağlantısı için Intel'e kıyasla önemli gelişmeler anlamına gelebilir
Qualcomm’un 5G modemleri, iPhone bağlantısı için Intel’e kıyasla önemli gelişmeler anlamına gelebilir

Apple, Intel’in 4G ve 5G modem patent portföyünün yanı sıra milyar dolarlık bir anlaşmanın parçası olarak kilit personeli de satın almış olsa da , “iPhone 12” için zaman içinde yatırımını geri döndürme olasılığı çok düşük.

Apple’ın kendi 5G modemi yapmak için tasarımları var, ancak spekülasyon, 2022’de ilk yüzey olarak ve 2023 yılına kadar, söz konusu model için çok geç, 2023’e kadar çip üzerindeki bir sistemin bir parçası olarak ortaya koyuyor .

Qualcomm’un kendisi de 2020 iPhone’un 5G modemlerine sahip olacağını ima etti .

Her üçünün de 5G mi yoksa sadece bazı model mi sunacağına gelince, analist Ming-Chi Kuo Haziran 2019’da 6.1 inçlik bütçe modelinin LTE’ye sahip olacağını, diğerlerinin ise 5G’ye sahip olacağını söyledi. Bir ay sonra Kuo, üçünün de 5G’nin etkin olacağını iddia ederek tahmini revize etti .

A14

İPhone’un yıllık yenilemesi genellikle A serisi işlemcideki bir güncellemenin yanı sıra gerçekleşir. Sonuncusu A13 göz önüne alındığında, bir sonrakine “A14” denir ve güç kullanımı, performans ve makine öğrenimi yetenekleri açısından daha fazla iyileştirme yapılması muhtemeldir.

Apple , A13 için olduğu gibi “iPhone 12” de “A14” için 7 nanometre çip üretim sürecine yapışmış olsa da, daha da küçük bir işleme dönüşebilir.

Talaş dökümhane TSMC, N7’ye göre yüzde 18 daha büyük bir mantık yoğunluğu da dahil olmak üzere önemli geliştirmeler sunan “N6” adlı 6 nanometre işleminin seri üretime hazır bir versiyonunu bulmak için Nisan 2019’da devrildi .

TSMC, Apple'ın SOC'sini üretiyor
TSMC, Apple’ın SOC’sini üretiyor

Yine de, diğer raporlar 5 nanometre işleminin kullanılma olasılığına işaret ediyor . Nisan ayına kadar, 5 nanometre süreci ” risk üretimi ” seviyesindeydi ve TSMC, müşterilerin kullanmasına izin vermeden önce işlemi geliştirdi.

TSMC, müşterilerine tasarım altyapısı ayrıntıları sağlamasına rağmen, 2020 “iPhone 12” üretim programını karşılamanın zamanında hazır olup olmayacağı görülmeye devam ediyor.

“A14” e ait olabilecek puanlar Geekbench’te ortaya çıktı ve iPhone yonga seti için büyük performans sıçramaları olduğunu gösteriyor.

İPad Pro modellerinde kullanılan A12X işlemciye göre tek çekirdekli performansta% 50 artış gösteriyor. Bu oldukça yükseltmedir ve iki tane daha az çekirdeğe rağmen buna benzer çok çekirdekli bir puan verir.

Kıyaslama ayrıca bunun 3GHz üzerinde saat çalıştıran ilk A serisi çip olabileceğini gösteriyor.

Fiziksel Tasarım ve İç Mekanlar

Mevcut iPhone 11’in tasarımını iyileştirmek yerine, Eylül 2019’da Ming-Chi Kuo tarafından Apple’ın iPhone 4’ten bazı tasarım fikirleri ödünç almak da dahil olmak üzere şasi için yeni bir metal çerçeve tercih edeceği önerildi .

“Daha karmaşık segmentasyon tasarımı, yeni hendek açma ve enjeksiyon kalıplama prosedürleri” olan bir metal çerçeve kullanıldığında, camın “hendek enjeksiyon kalıplama yapısını korumak için bir safir veya cam kapak düzeneği” olacaktır.

İPhone 4
İPhone 4

Kuo, tasarım değişikliğinin “önemli” olduğunu ve akıllı telefon için önemli bir satış noktası olacağını iddia etti.

“İPhone 12” için 5G’ye geçmek, anakartlarda daha büyük ve daha pahalı sürümlere geçiş yapılmasını gerektirecek, Kuo kasım ayında kasıkladı . Kullanılan yeni teknolojilere uyum sağlamak için mantık panosunun% 10 oranında büyümesi sağlanır ve bu da bileşenin maliyetini% 35 artırır.

Kuo ayrıca Apple’ın “iPhone 12” için sıvı kristal polimer (LCP) esnek baskılı devre (FPC) anten teknolojisi kullanımını artıracağını ve 5G’nin 4G LTE ayetlerini mümkün kılan daha fazla sayıda ünitenin yanı sıra üst anten artan talep üzerinde tedarik zinciri sorunlarına neden olabilir.

iphone 12 sizdirilmis resim
@choco_bit sızdırılmış resim (solda) ve widget düzeninin oluşturulması: @ParkerOrtolani (sağ)

Yeni bir metal kasa ile birlikte, bir sonraki iPhone’da daha küçük bir çentik olabilir. En azından bazı sızıntılı görüntüler olasılığı gösterir. Diyagram, daha küçük bir Gerçek Derinlik sensörü dizisi nedeniyle yaklaşık% 60 daha küçük bir çentiği göstermektedir .

Bir yeni şeması sızdırıldı ve tekrar yeni bir iPhone dahil edilebilir küçük bir yüz İD dizinin varlığını teyit eder. Kulaklık hoparlörünü sensör dizisinin üzerine taşımak, bileşenlerin birbirine daha yakın itilmesine olanak vererek cihaza çok daha küçük bir çentik tasarımı sağlar.

iPhone 12 xl
Jon Prosser tarafından Twitter’da sağlanan Küçük Yüz Kimliği dizisi

Bir yeni bir rapor önerir dört yeni iPhone 12 modları, pro iki, iki yanlısı değil olacağını. En azından pro modları, düz kenarlı iPads Pro’ya benzer yeni bir tasarıma sahip olacak. Eklenen LiDAR tarayıcı da bu söylentiyi geri döndürüyor. Ayrıca, en azından daha büyük profesyonel modelin daha küçük bir çentiğe sahip olması da önerilmektedir.

Touch ID, bu iPhone serisine bir geri dönüş yapabilir . Apple, fiziksel bir düğmeye gerek kalmadan ekranın altından parmak izlerini okumak için ultrasonik bir sensör kullanabilir. Bu söylenti, Touch ID’nin tanıtılmasından bu yana hemen hemen her iPhone için ortaya çıktı, bu yüzden Apple teknoloji üzerinde çalışırken şüpheci olmaya devam ediyor.

Anakart fotoğraflandı bir bu söylenti önerdiklerini az thats, kısa bir süre iPhone 11 yayımlandıktan sonra Çinli sosyal medyada yayınladı. Resimde iPhone 8’den beri kullanılmayan L şeklinde bir anakart gösteriliyor.

Şarj portu, bir söylentiye göre Yıldırım olarak kalacak ve Apple’ın yakında herhangi bir zamanda USB-C eklemesi beklenmiyor.

Kameralar

Yeni modelin arkası, dikey boşluklu yüzey yayan lazer (VCSEL) sensörleri kullanan bir Uçuş Süresi sistemi şeklinde artırılmış gerçeklik sağlayan teknolojiyi içerdiği söyleniyor . TrueDepth kamera dizisi “iPhone 12” nin önünde 3D eşleme yapmak için çalışıyorsa, arkadaki benzer bir derinlik algılama sistemi, fotoğraf veya video için daha doğru odaklanma, konuların tanımlanması gibi AR’den başka faydalar sağlayabilir. görüntüler, vb.

Anal kameralar Ming-Chi Kuo, arka kameralardaki mevcut kademeli farklılıklar gibi, Temmuz ayında iki üst düzey modelin arkasında VCSEL kullanımını öngörüyor . Bu, üç “iPhone 12” modelinden ikisinin TOF sensörüne sahip olacağını gösteren bir iOS 14 kod sızıntısı ile de doğrulandı , bu da sadece onu alan telefonların pro sürümlerini gösterebilir.

İPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max için arka kameralar
İPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max için arka kameralar

İPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’in iPhone 11’in sahip olmadığı bir telefoto lensi olduğundan pro modellerini ek kamera donanımı ile ayırt etmek yeni bir şey değil. Apple, bu yılın sonundaki yeni modellerle eğilimi kesinlikle sürdürecek.

Önde, Apple’ın sensör dizisini daha da küçük hale getirerek Temmuz ayında Kuo tarafından önerildiği gibi rezil “çentiği” daha küçük bir şeye revize edebileceği yönünde bazı öneriler var .

Eylül ayında, çentikin tamamen kaldırılabileceği , hatta iPad’de TrueDepth kamera dizisini çerçevede gizleyerek fikrini ödünç alabileceği önerisi bile vardı . Apple’ın 2020 iPhone için çentik açma amaçlı çoklu prototipleri de test ettiği iddia ediliyor .

Ming-Chi Kuo’dan Mart ayı sonlarında yayınlanan bir not, tedarik zincirinden 5G modellerinin daha büyük bir sensöre sahip gelişmiş bir kamera modülüne sahip olacağına dair işaretler olduğunu gösteriyor . Kamera dizisi, görünüşe göre iPhone 11’de kullanılan 6P yerine en az bir 7P elemanı olacak.

Sızan kamera modülü yerleşimi (sol) fan oluşturma (sağ)
Sızan kamera modülü yerleşimi (sol) fan oluşturma (sağ)

Üç kamera modülünü ve LiDAR’ı gösteren bir görüntüye sahip bir sızıntı, Apple’ın bir kare içinde düzenlenmiş sensörler ile benzer bir kamera çarpmasına sahip olacağını gösteriyor. Hayranlar zaten kendi yorumlarını üretmeye başladılar .

iPhone 12 Pro Max

Bildirilen CAD tasarımlarının 3D yazdırılmış maketini gösteren sızıntılar, hem LiDAR’ın varlığını hem de kamera muhafazasının daha kare düzenini doğruladığını iddia ediyor . Bununla birlikte, bu muhafazanın, lensleri korumak için önceki iPhone’lardan biraz daha fazla çıkıntı yaptığı söyleniyor.

Aynı sızıntılar, iPhone 12 Pro Max’in iPad Pro tarzı düz kenarlara sahip olacağı iddiasını destekliyor, ancak bazı özelliklerin yeniden konumlandırılacağını söylüyor. Özellikle, Uyku / Uyandırma düğmesinin şasinin biraz altına inmesi beklenirken, SIM tepsisi iPhone’un karşı tarafına doğru hareket ediyor.

Sızan CAD tasarımları ve ayrı olarak sağlanan bilgilerin bir kombinasyonundan yapılan render'ler
Sızan CAD tasarımları ve ayrı olarak sağlanan bilgilerin bir kombinasyonundan yapılan render’ler

SIM tepsisinin yerine, Apple’ın iPad Pro modellerinde bulunan Akıllı Bağlayıcı’nın bir sürümü olduğu anlaşılıyor. İPhone 12 Pro Max’in altındaki hoparlör ızgarasında küçük bir değişiklik –– sağ tarafta daha az delik olduğu bildiriliyor –– hoparlörlerin kendilerinin% 10-15 olacak şekilde yeniden tasarlanacağı iddiası eşlik ediyor daha yüksek sesle.

Yayın Öncesi Dikkat
Şimdilik satışlar iPhone 11 serisine odaklansa da, 5G olasılığı ve Apple’ın satışları için sahip olduğu pozitif potansiyel analistlerin hayal gücünü yakaladı.

Ming-Chi Kuo, Nisan ayı başında Apple’ın 5G modelinin gücüne göre 200 milyon “iPhone 12” birimi göndereceğini tahmin etti. Kuo’nun, yıl içinde 231.2 milyon adet sevk edildiği 2015’teki iPhone satışlarının çok kısa olmasına rağmen, Kuo, Apple’ın 2020 modelinin piyasaya sürülmesinden sonra 70 milyon ila 75 milyon birim arasında değişeceğini öngördü.

Temmuz ayında Raymond James Apple’ın hisse senedini “piyasa performansı” ndan “daha iyi performans” a revize etti ve 250 $ ‘lık daha yüksek bir fiyat hedefi belirledi. Firmadaki analistler “20G’de 5G iPhone ürün döngüsünün etkisine olan inancını artırdı.”

Ağustos ayında Nomura Instinet , Wall Street’in görüşlerine su döktü ve 5G modeline sıcak bakmalarını çok iyimser olarak nitelendirdi.

Kasım ayında Strategy Analytics, 5G modelinin Apple’ın 5G alt sektöründe nispeten yeni bir girişe rağmen “yeni tanıtılan iPhone modelleri için mevcut yükseltme oranlarını” koruyarak “baskın” bir pozisyon almasına izin vermesini önerdi . Nispeten az sayıda 5G model satış göz önüne alındığında, Apple pazarı kısmak ve çok kısa bir süre içinde liderlik etmek için uçuyor. Apri l 2020’nin sonlarındaki

bir raporda , “iPhone 12”, iPhone X için benzer bir yayın takvimi görebiliyor. Koronavirüsün etkileri , bir veya her iki modelin yayınlanmasını Kasım ayına itebilir. Bununla birlikte, tedarik zinciri ile ilgili söylentilerin çoğunda olduğu gibi, bir tuz tanesi ile alın .

Koronavirüs salgınının neden olduğu gecikmelerden dolayı, sızıntı Jon Prosser’e göre sonbahar iPhone olayı Ekim 2020’ye kadar gerçekleşmeyebilir .

Ming-Chi Kuo, bir sonraki iPhone’un AirPods satışlarını artırmak için kulakiçi olmadan göndereceğini düşünüyor .

Potansiyel “iPhone 12” modelleri ve fiyatlandırma

En azından bir sızıntıya göre, 2020 sonbaharında hiç olmadığı kadar fazla iPhone olabilir. Aralık, daha iyi bir giriş fiyatıyla daha küçük bir boyut içerecek şekilde genişletilebilir. Bunu Nisan ayında piyasaya sürülen iPhone SE boyunca getirin ve tahtada sadece iki yonga setiyle şimdiye kadarki en büyük iPhone serisine sahip olun.

 
  iPhone 12 iPhone 12 Maks iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro Max
Görüntüle 5.4 inç BOE OLED Süper Retina 6.1 inç BOE OLED Süper Retina ProMotion ve 10 bit Renk Derinliği ile 6.1 inç Samsung OLED Süper Retina XDR ProMotion ve 10 bit Renk Derinliği ile 6,7 inç Samsung OLED Süper Retina XDR
Hafıza 4 cigabayt 4 cigabayt 6GB 6GB
Depolama 128 GB, 256 GB 128 GB, 256 GB 128 GB, 256 GB, 512 GB 128 GB, 256 GB, 512 GB
Vücut Alüminyum Alüminyum Paslanmaz çelik Paslanmaz çelik
Arka Kameralar Cift kamera Cift kamera Üçlü kamera + LiDAR Üçlü kamera + LiDAR
Fiyatlandırma 649 $, 749 $ 749 $, 849 $ 999 $, 1.099 $, 1.299 $ 1.099 $, 1.199 $, 1.399 $

Bu, söylentilerdeki “iPhone 12” modellerinin OLED olacağını ve yalnızca Sıvı Retina Ekranlı iPhone SE’yi bırakacağını gösteriyor. Ayrıca, her modelin 5G’ye sahip olduğunu ve sadece tek bir kamera ve LiDAR’ın Pro modeline 150 $ fiyat artışına neden olduğunu unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...