Yazılım

iOS 15.2’de neler var: iOS’ta gelen yeni özellikler ve hata düzeltmeleri

Apple, iOS 15’i Eylül ayında kullanıma sundu ve şimdiden iki küçük ve bir büyük olmak üzere birkaç güncelleme yapıldı. Şimdi şirket, iOS 15 için bir sonraki büyük güncellemenin beta sürümünü geliştirmeye başladı: iOS 15.2.

Apple, iOS 15.1’i halka açık hale getirdikten birkaç gün sonra iOS 15.2’nin ilk beta sürümünü yayınladı.

iOS 15.2 çıkış tarihi

Apple, iOS 15’in piyasaya sürülmesinden sonraki gün olan 21 Eylül’de iOS 15.1 üzerinde çalışmaya başladı. iOS 15.1 güncellemesi nihayet bir aydan biraz daha uzun bir süre sonra 25 Ekim’de halka sunuldu.

Bu temelde, iOS 15.2 güncellemesinin Aralık ayının ortasına doğru olmasına rağmen Kasım 2021’in sonunda beklenebilir.

Apple’ın bu arada geçici güncellemeler yayınlaması olasıdır, Eylül ve Ekim aylarında Apple, iOS 15.2’nin beta sürümü üzerinde çalışırken iOS 15.0.1 ve 15.0.2’yi yayınladı. Bu güncellemeler, insanların iOS 15 ile yaşadığı zorlukların birkaçını düzeltti.

iOS 15.2’ye neler geliyor?

iOS 15.2 güncellemesi, Apple’ın herhangi bir hatayı düzeltmesine ve daha önce duyurulan ve henüz iOS 15’e eklenmemiş bazı özellikleri eklemesine olanak sağlamalıdır. Eksik özellikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lansman sırasında eksik olacak sekiz iOS 15 özelliğini okuyun .

iOS 15’in bir sonraki güncellemesinde gelecek olan yeni özellikler hakkında zaten bildiklerimiz:

Uygulama Gizlilik Raporu

iOS 15’teki yeni özelliklerden biri, hangi uygulamaların kişisel verileri topladığını görme yeteneğidir. Şu anda bu varsayılan olarak açık değildir. Ayarlar uygulamasını açmanız ve Gizlilik’e gitmeniz gerekir. Ayarladıktan sonra bir Uygulama Gizlilik Raporu seçeneği sunacaksınız, ancak bunu görmüyorsanız Gizlilik > Uygulama Etkinliğini Kaydet’e gitmeniz > bunun için kaydırıcıyı yeşile çevirin. Artık iPhone’unuz bu bilgileri kaydettiğine göre, etkinliği ayrıntılandıran bir belgeyi kutulamak için Uygulama Etkinliğini Kaydet’e dokunabilirsiniz.

iOS 15.2’de bu bilgiler daha kolay erişilebilir olacaktır. Ayarlar altındaki Gizlilik bölümünde yeni bir Uygulama Gizliliği Raporu bulacaksınız. Şunlara gitmeniz gerekecek: Ayarlar > Gizlilik > Uygulama Gizliliği Raporu > Uygulama Gizlilik Raporunu Aç.

Hangi uygulamaların hangi iPhone verilerini ne sıklıkta kullandığının bir özetini görebileceksiniz. Kullanıcılar, hangi uygulamaların akıllı telefonun verilerini okuduğunu, hangi sensörlere eriştiklerini ve uygulamanın ne sıklıkta çevrimiçi olduğunu görebilir. Uygulamalar, yalnızca en az bir kez kullanılmışlarsa bu değerlendirmede görünecektir.

Yeni SOS prosedürü

iOS 15 ve önceki sürümlerde, yan düğmeye hızlı bir şekilde art arda beş kez veya daha fazla basarak acil arama yapmak mümkündür. Burada ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi: iPhone veya Apple Watch’ta nasıl acil arama yapılır.

Apple, bu tür aramaları yapmanın başka bir yolu olması gerektiğine açıkça karar verdi (yaşadığınız yere bağlı olarak 999/911/112’yi aramak dışında). Sorun şu ki Apple, iOS 15.2’de ekran görüntüsü düğmesi kombinasyonunu acil durum telefon görüşmeleri yapmak için yeni bir yola dönüştürmeye karar vermiş gibi görünüyor. Bunun bir hata olduğunu düşünmeden edemiyoruz çünkü aldığımız ekran görüntülerinin miktarı sonsuza kadar acil servisleri arayacağız.

Apple en azından sekize bir geri sayımı biraz yavaşlattı, böylece acil durum aramasının yapılmak üzere olduğuna dair bir miktar uyarı alırsınız ve aramayı iptal edebilirsiniz. İyi bir şey de!

iMessage’daki kötüye kullanım uyarıları

2021 yazında Apple, iOS ve diğer sistemlerde çocuk istismarına karşı bazı adımlar atacağını duyurdu. Şimdi iOS 15.2’de duyurulan yeniliklerin bir kısmı gelecek: Ebeveynler, çocuklarını istismardan korumak için ebeveyn kontrolleri ayarlayabilecek. Bu, şüpheli görüntülerin bulanık görüntülendiği ve yalnızca onay alındıktan sonra tamamen yükleneceği anlamına gelir. Ebeveynler, çocuğun iMessage aracılığıyla ilgili bir resim aldığına dair bir bildirim alacak.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/whats-in-ios-152-new-features-bug-fixes-coming-in-ios-3810021/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...