iPhone

iOS 15.2’de neler var: iOS’a gelen yeni özellikler ve hata düzeltmeleri

Apple, iOS 15’i Eylül ayında kullanıma sundu ve şimdiden iki küçük ve bir büyük olmak üzere birkaç güncelleme yapıldı. Şimdi şirket, iOS 15 için bir sonraki büyük güncellemenin beta sürümünü geliştirmeye başladı: iOS 15.2.

Apple, iOS 15.1’i halka açık hale getirdikten birkaç gün sonra iOS 15.2’nin ilk beta sürümünü yayınladı. Şirket, iOS 15.2’nin son beta sürümü olması beklenen dördüncü beta sürümünü 2 Aralık 2021’de yayınladı.

iOS 15.2 çıkış tarihi

Apple, iOS 15’in piyasaya sürülmesinden sonraki gün olan 21 Eylül’de iOS 15.1 üzerinde çalışmaya başladı. iOS 15.1 güncellemesi nihayet bir aydan biraz daha uzun bir süre sonra 25 Ekim’de halka sunuldu.

Apple, iOS 15.2 güncellemesinden biraz daha uzun sürdü, ancak dördüncü beta 2 Aralık Perşembe günü yayınlandı ve son sürümün yakında – belki de önümüzdeki hafta içinde – çıkması bekleniyor.

Apple’ın iOS 15.2 gelmeden önce sorunları çözmek için geçici güncellemeler yayınlaması mümkündür – Eylül ve Ekim aylarında Apple, iOS 15.2’nin beta sürümü üzerinde çalışırken iOS 15.0.1 ve 15.0.2’yi yayınladı. Bu güncellemeler, insanların iOS 15 ile yaşadığı zorlukların birkaçını düzeltti.

iOS 15.2’ye neler geliyor?

iOS 15.2 güncellemesi, Apple’ın herhangi bir hatayı gidermesine ve daha önce duyurulan ve henüz iOS 15’e dahil edilmemiş bazı özellikleri eklemesine olanak sağlamalıdır. Eksik özellikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lansman sırasında eksik olacak Sekiz iOS 15 özelliğini okuyun.

iOS 15’in bir sonraki güncellemesinde gelecek olan yeni özellikler hakkında zaten bildiklerimiz:

Kamera uygulamasında yeni makro anahtarı

iOS 15.1’de Apple, iPhone 13 modellerinin ayarlarında makro modunu otomatik olarak etkinleştirmek için bir anahtar ekledi (önceden varsayılan olarak açıktı, ancak bazı fotoğrafçılar bunu manuel olarak ayarlayabilmek istedi).

iOS 15.2’de kullanıcılar, işlev için daha da fazla esneklik elde edecek. Kamera uygulamasına makro modunu manuel olarak etkinleştirmek için kullanılabilecek yeni bir düğme eklenecek. Bunu yaparsanız, bir motife çok kısa bir mesafeye yaklaştığınızda, sembol olarak çiçekli küçük sembol uygulamada görünür. Ancak, yalnızca ayarlarda otomatik makro modu devre dışı bırakılmışsa görünür.

Müzik uygulamasında çalma listelerini arayın

iOS 15.2’nin üçüncü beta sürümünde Apple, bir çalma listesi içinde şarkı, sanatçı ve albümlerini arama özelliğini ekledi. Önceden yalnızca listeler arasında gezinebiliyordunuz, bu da oynatma listesi uzunsa sinir bozucuydu.

Müzik uygulamasında, Apple’ın düzeltmeye çalıştığı pili emen bilinen bir hata var. Kullanıcı, parçalarını yayınladığında işlemci kullanımı artabilir ve bu da pil ömrünü olumsuz etkileyebilir.

Hatırlatıcılardaki etiketleri bir kerede düzenleyin

Hatırlatıcılar uygulaması, kullanıcıların aynı anda birkaç etiketi düzenlemesine ve silmesine olanak tanır.

E-postaları anonim olarak gönder

iCloud+ abonesiyseniz, güncellenmiş Posta uygulaması, kendi e-posta adresinizi takma ad olarak kullanılabilecek anonimleştirilmiş bir sayı ve harf dizisinin arkasına gizlemenin bir yolunu bulacaktır. Bunu yapmak için, posta gönderilirken “Kimden” alanına dokunmanız gerekir.

iCloud Özel Geçişi

iCloud Özel Aktarma ayarları, yalnızca ayarların Apple Kimliği bölümünde değil, Wi-Fi ve Hücresel’de de görünecektir. Burada, Private Relay’de gezinirken kendi IP adresinizi de gizleyebilirsiniz. Şimdiye kadar, denetleyici biraz yanıltıcı bir şekilde “Özel Aktarma” olarak adlandırılıyordu, bu da yeni kullanıcıların kafasını karıştırabilirdi.

Sizi izliyor olabilecek cihazları tarayın

Şu anda kaybolan bir AirTag bulursanız, birinin sizi takip etmek için kullandığından endişeleniyorsanız, izlemeyi devre dışı bırakmak için iOS 15.1’deki Uygulamamı Bul’u kullanabilirsiniz. Ancak bu, AirTag’i gerçekten bulmanızı gerektirir. iOS 15.2’de ortamınızı ‘Beni İzleyebilecek Öğeler’ için gerçekten tarayabileceksiniz. Şüpheli bir şey bulursanız, izleme işlevini devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayrıca, iOS 15.2’de gelen ve kaybolan ürünü iade etmek için cihaz sahibiyle nasıl iletişime geçileceğine ilişkin talimatlar sağlayan yeni bir ‘Kayıp Öğelerin İadesine Yardım Et’ seçeneği de var.

Ölenlerin hesaplarına erişim

iOS 15.2’de, ölüm durumunda kimin hesaplarına erişmesine izin verileceğini belirlemek mümkün olacak.

Yeni özellik Legacy Contact olarak adlandırılıyor ve çoğu kişinin takdir etmeyi öğrendiği dijital fotoğraflara ve diğer kişisel içeriklere akraba veya arkadaşların erişmesini çok daha kolay hale getiriyor.

Facebook, Twitter ve Google zaten benzer çözümler sundu, bu nedenle Apple, soruna dikkat çeken ilk kişi değil.

Parolanın unutulması durumunda hangi kişilerin bir hesaba erişmeye yardım edebileceğini belirlemek de mümkündür. Bu özelliğe Hesap Kurtarma Kişileri adı verilir.

Uygulama Gizlilik Raporu

iOS 15’teki yeni özelliklerden biri, hangi uygulamaların kişisel verileri topladığını görme yeteneğidir. Şu anda bu varsayılan olarak açık değildir. Ayarlar uygulamasını açmanız ve Gizlilik’e gitmeniz gerekir. Ayarladıktan sonra, bir Uygulama Gizlilik Raporu seçeneğine erişebileceksiniz, ancak bunu görmüyorsanız Gizlilik > Uygulama Etkinliğini Kaydet’e gitmeniz > bunun için kaydırıcıyı yeşile çevirmeniz gerekiyor. Artık iPhone’unuz bu bilgileri kaydettiğine göre, etkinliği ayrıntılandıran bir belgeyi kutulamak için Uygulama Etkinliğini Kaydet’e dokunabilirsiniz.

iOS 15.2’de bu bilgiler daha kolay erişilebilir olacaktır. Ayarlar altındaki Gizlilik bölümünde yeni bir Uygulama Gizlilik Raporu bulacaksınız. Şunlara gitmeniz gerekecek: Ayarlar > Gizlilik > Uygulama Gizliliği Raporu > Uygulama Gizliliği Raporunu Açın.

Hangi uygulamaların hangi iPhone verilerini ne sıklıkta kullandığının bir özetini görebileceksiniz. Kullanıcılar, hangi uygulamaların akıllı telefonun verilerini okuduğunu, hangi sensörlere eriştiklerini ve uygulamanın ne sıklıkta çevrimiçi olduğunu görebilir. Uygulamalar, yalnızca en az bir kez kullanılmışlarsa bu değerlendirmede görünecektir.

Yeni SOS prosedürü

iOS 15 ve önceki sürümlerde, yan düğmeye hızlı bir şekilde art arda beş kez veya daha fazla basarak acil arama yapmak mümkündür. Burada ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi: iPhone veya Apple Watch’ta nasıl acil arama yapılır.

Acil arama yapmanın başka bir yolu da biraz daha karmaşıktı ve iPhone’da ekran görüntüsü alma şeklimize çok benziyordu. Yan düğmeyi basılı tutabilir ve aynı anda bir ses düğmesine basabilirsiniz. Bu tuşlara bir süre bastıktan sonra Acil arama başlatılacaktır.

iOS 15.2’de Yan ve ses kontrol düğmesi yöntemini kapatmayı seçmek mümkün olacak gibi görünüyor.

Apple ayrıca geri sayım sayacını daha uzun hale getirecek. Şu anda arama yapılmadan önce sekiz saniyelik bir geri sayım göreceksiniz. iOS 15.2 A’dapple sekizden bire geri sayımı biraz yavaşlattı, böylece acil aramanın yapılacağına dair bir uyarı alırsınız ve aramayı iptal edebilirsiniz.

iMessage’daki kötüye kullanım uyarıları

2021 yazında Apple, iOS ve diğer sistemlerde çocuk istismarına karşı bazı adımlar atacağını duyurdu. Şimdi iOS 15.2’de bu yeniliklerin bir kısmı gelecek: ebeveynler, çocuklarını istismardan korumak için kontroller ayarlayabilecek. Bu, şüpheli görüntülerin bulanık olduğu ve yalnızca izin verildikten sonra tamamen yükleneceği anlamına gelir. Ebeveynler, çocuğun iMessage aracılığıyla ilgili bir resim aldığına dair bir bildirim alacak.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/ios-15-2-features-fixes-3810021/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...