Yazılım

Apple, Görme Engelli ve Az Gören iPhone Kullanıcıları İçin Siri Sorununu Düzeltiyor

Pek çok görme engelli ve görme engelli iPhone kullanıcısını rahatlatacak bir hamleyle Apple, Siri’nin işlevselliğinde yaptığı tartışmalı bir değişikliği tersine çevirmiş görünüyor.

Bu yılın başlarında iOS 15’in piyasaya sürülmesiyle Apple, Siri sesli asistanında bir dizi değişiklik yapma fırsatını yakaladı. Ne yazık ki bu değişiklikler görme engelli kullanıcılar için hayatı zorlaştırdı. Örneğin, telefon görüşmeleri veya e-postalar hakkında ayrıntılı bilgi almak için Siri’yi kullanmak çok daha zor hale geldi.

Apple haber sitesi MacRumors, çeşitli forumlardan gelen şikayetlerin kapsamlı bir hesabını derledi.

Sitenin bir okuyucusu, “Tamamen kör pek çok insan için (kör annem gibi) bu, telefonlarını neredeyse kullanılamaz hale getiriyor, çünkü Siri’ye kimin aradığını soramıyorlar ve Siri’ye sesli mesajları olup olmadığını soramıyorlar” dedi.

Apple, yazı yazarken durum hakkında yorum yapmadı, bu da başlangıçta şirketin eleştiriyi dikkate alıp almadığını bilmediğimiz anlamına geliyordu.

Ancak şimdi haberler iyi görünüyor: Şu anda beta aşamasında olan ve yakında halka açılacak olan iOS 15.2 güncellemesinde devre dışı bırakılan özellikler geri yükleniyor. Bazen bir beta sürümünde bulunan özellikler ile sonraki genel kullanıma sunulan özellikler arasında farklılıklar olabilir, ancak geliştirmenin bu geç aşamasında önemli değişikliklerin olması olası değildir.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/siri-issue-blind-iphone-users-3811574/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...