iPad

İngiltere, Apple’ın iddia edilen App Store tekelini araştırıyor

Reuters’a göre, İngiliz düzenleyici makamlar, Apple’ın App Store’unda iddia edilen rekabete aykırı uygulamalarla ilgili bir soruşturma başlattı.

Geçtiğimiz aylarda, uygulama geliştiricilerinden, Apple’ın satın almalardan% 15 veya% 30 kesinti yaptığına dair çok sayıda şikayet duyduk. İPhone ve iPad uygulamaları, en azından resmi olarak yalnızca App Store üzerinden satılabilir (jailbreak’li cihazlar diğer kaynaklardan yazılım yükleyebilir); sanal para birimi gibi uygulama içi satın alımlar Yapabilmek başka bir yerde satılabilir, ancak mağazada olduğundan daha düşük bir fiyata satılamaz.

Apple endişeli değil; bir açıklamada şirket, sunduğu faydaları vurgulayarak kesintisini haklı çıkarıyor. “App Store, kısmen, müşterileri kötü amaçlı yazılımlardan korumak ve onların rızası olmadan yaygın veri toplanmasını önlemek için uyguladığımız sıkı standartlardan (tüm geliştiricilere adil ve eşit bir şekilde uyguladığımız) dolayı uygulama geliştiricileri için bir başarı motoru oldu,” ifade okur.

Apple, soruşturmayla işbirliği yapacağını söyledi.

AB ve ABD’de benzer soruşturmalar halihazırda devam etmektedir. Fortnite geliştiricisi Epic, Apple’a karşı bir şikayette bulunmuş ve kuralları ihlal ederek App Store’dan çıkarılmasına neden olmuştu.

Macwelt’

{

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu