iPad

Ders çalışma: Gece Vardiyası Uykuyu İyileştirmez

İOS 9.3 2016’da piyasaya sürüldüğünde, en çok konuşulan duyurulardan biri, geceleri ekranın renk çıktısını – teorik olarak – uykuyu iyileştirmek için ayarlayan bir özellik olan Night Shift’ti. Ama gerçekten çalışıyor mu?

MacRumors, Nevada’daki Brigham Young Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Chad Jensen’in özelliğin etkinliğini test ettiğini bildirdi. Yatmadan önce ‌Gece Vardiyası açıkken akıllı telefon kullananlar, Gece Vardiyası‌ olmayan telefon kullananlar ve yatmadan önce hiç telefon kullanmayanları karşılaştırarak 18 ila 24 yaş arasındaki 167 kişinin uykusunu inceledi. .

“Tüm örneklemde, üç grup arasında hiçbir fark yoktu” diye bildirdi. “‌Gece Vardiyası‌, telefonunuzu ‌Gece Kaydırma‌ olmadan veya hatta hiç telefon kullanmadan kullanmaktan daha üstün değildir.”

Jensen, özelliğin çeşitli uyku düzenleri üzerindeki etkilerini de karşılaştırdı. Her gece altı saatten az uyuyan bireylerin (en çok yardıma muhtaç olduğu düşünülebilecek olanlar) grupta Gece Vardiyası hiçbir gözlemlenebilir etkiye sahip değildi. Geceleri ortalama yedi saat uyuyan grupta Gece Vardiyası, uyku kalitesinde sadece marjinal bir iyileşme sağladı; Hiç telefon kullanmayanlar tarafından daha büyük gelişmeler elde edildi.

Chad Jensen’in vardığı sonuç, şu anda ekranların ürettiği mavi ışığın teknik sorununa çok fazla odaklanıldığı yönünde. Aslında, bunun basitçe kullanım Uyku alışkanlıklarımızı en çok bozan cep telefonlarından ve optimum uyku koşulları için elektronik cihazlarımızı uyku saatinden çok önce kaldırmalıyız.

Gece Vardiyası daha iyi uyumamıza yardımcı olmasa da, gözlerimiz için faydalı olabilir … ama bu farklı bir hikaye.

Gece Vardiyası, Apple’ın renk çıktısını da farklı şekillerde ve farklı nedenlerle ayarlayan True Tone ekran teknolojisi ile karıştırılmamalıdır. Ayrıntılı bir açıklama için True Tone ve Night Shift’i okuyun.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price Tercümesi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/night-shift-sleep-study-3804354/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...