iPad

Bir Sonraki Apple Etkinliği Ne Zaman?

Yılda birkaç kez Apple, bir grup yeni ürünü duyurmak için özel bir basın etkinliği düzenler. Son büyük etkinlik, 10 Kasım 2020’de Apple’ın ilk Apple Silicon Mac’leri duyurmasıyla gerçekleşti. Ancak bir sonraki Apple etkinliği ne zaman gerçekleşecek ve buna bağlı olarak, yeni Apple ürünlerinin ne zaman piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz?

Bu makalede, Mart 2021’de çıkacağı söylenen ilkbahar açılış konuşmasından başlayarak, bir sonraki Apple etkinliklerinin muhtemel tarihlerine (ve ürün odağına) bakıyoruz.

Şubat ayında neler olabileceğini merak ediyorsanız okuyun: Şubat 2021’de gelecek yeni Apple ürünleri.

Apple’ın bir sonraki etkinliği ne zaman?

Bir sonraki Apple etkinliğinin şu tarihlerde gerçekleşmesini bekliyoruz: Salı 16 Mart 2021.

Kesin olarak bilmemizin biraz zaman alacağını unutmayın: şirket genellikle yaklaşık bir hafta önce etkinlik davetiyeleri gönderir. Ancak bu, sızanların olası tarihler hakkında bilgi paylaşmasını ve Apple endüstri uzmanlarının bilgiye dayalı tahminler yapmasını engellemez.

16 Mart 2021 tarihi, sızıntı yapan Jon Prosser tarafından yapılan bir tahmine dayanmaktadır (aşağıda). Prosser’in tahminiyle ilgili tek sorun, başlık ürününün, Aralık 2020’de AirPods Max olarak piyasaya sürülen AirPods Studio olacağını önermesidir.

Prosser’in öngördüğü gibi piyasaya sürülen AirPods Max olmayabilir, ancak Mart 2021 etkinliğinde sahneye çıkabilecek pek çok başka ürün var.

Apple bir 2021 bahar etkinliği düzenleyecek mi?

Prosser, bir 2021 bahar etkinliği bekliyor, ancak bu, Apple’ın kesinlikle bir tane olacağı anlamına mı geliyor? Bu mantıklı bir soru – Apple her zaman ilkbaharda bir etkinlik düzenlemiyor. Ancak yine de, şirketin en önemli duyurularından bazıları yıllar içinde bahar etkinliklerinde yapıldı.

Apple, 9 Mart 2015’te Spring Forward adlı bir etkinlik düzenledi ve burada orijinal Apple Watch için fiyatlandırmayı ve lansman tarihini açıkladı ve 12 inç MacBook’u tanıttı. Ardından 21 Mart 2016’da Sizi Dönelim etkinliğinde iPhone SE, iPad Pro 9.7 ve iOS 9.3’ü aldık.

2017 İlkbaharı, Apple takipçileri için biraz hayal kırıklığı yarattı: Şirket, tam kapsamlı bir etkinlik yerine çevrimiçi mağazasını sessizce kapattı ve ardından iPad 2017 ve kırmızı iPhone 7’nin piyasaya sürüldüğünü duyuran bir basın bülteni gönderdi.

Ardından 2018’de Apple, 27 Mart’ta Chicago’daki bir okulda eğitim odaklı bir etkinlik düzenledi. Şirket, yeni bir iPad (Apple Pencil destekli), Pages, Numbers ve Keynote güncellemeleri ve GarageBand gibi bir dizi duyuru yaptı. Öğretmenler ve öğrenciler için neler yapabileceği hakkında uzun uzun konuşmanın yanı sıra.

2019’da, Apple’ın o yıl içinde piyasaya sürülen Apple TV + abonelik paketi için planlanan içeriğin bir kısmını sergilediği bir Apple Özel Etkinliği vardı.

2020’de bir olay olmadı, ancak iPhone SE’nin piyasaya sürülmesi, COVID tehdidi olmasaydı bir etkinlikte açıklanmış olabilir.

Bu nedenle, Apple’ın ilkbaharda ürün duyurma sevgisine dayanan bir etkinlik olması muhtemel değil, aynı zamanda sızan Jon Prosser’a göre de olacak.

Bir sonraki soru şudur: Apple ne duyuracak?

Apple bir sonraki etkinlikte neyi piyasaya sürecek?

Apple bir etkinlik düzenlesin ya da yapmasın, 2021 baharında görmeyi umduğumuz şey:

Yeni AirPod’lar

Prosser, yukarıdaki tweet’inde, olay başlığının AirPods Studio olacağını öne sürdü. Prosser orada yanılmıştı – AirPods Max aşırı sesli kulaklıklar Aralık ayında piyasaya sürüldü, ancak boru hattında olduğu düşünülen başka yeni AirPod’lar da var.

Söylentileri de görebilirdik AirPods Pro Lite – kablosuz şarj standardı AirPods ile AirPods Pro veya AirPods 3 – standart AirPods’un halefi arasında oturduğu söyleniyor.

Yeni AirPod’lar hakkında bilgi edinin.

iPad Pro

Analist Ming Chi Kuo, yeni bir iPad Pro’nun ilkbahar lansmanını tahmin ediyor. Digitimes tarafından alıntılanan tedarik zinciri kaynakları da 2021’in ilk üç ayında bir açıklama bekliyor.

Yeni iPad Pro’nun ekranı her zamankinden daha iyi hale getirecek yeni bir mini-LED arkadan aydınlatmalı ekrana sahip olduğu söyleniyor.

İPad mini, daha büyük bir ekrana sahip olacağına dair söylentilerle birlikte bir güncelleme de alabilir.

Daha fazlasını buradan okuyun: iPad Pro 2021.

Apple TV

Artık Apple’ın TV + abonelik servisi olduğuna göre, daha küçük, daha ucuz bir Apple TV’ye ne dersiniz? Apple, hizmetiyle kitlelere ulaşmak istiyorsa, Apple’ın yeni içeriğini TV setlerine aktarmalarına izin verecek bir dongle, denklemin önemli bir parçası olabilir.

Şirketin artık yalnızca güncellenmiş Apple TV donanımını piyasaya sürmeye hazır olduğuna dair raporlar var, ancak aslında cihaz içindeki teknolojiyi Switch ve Xbox ile rekabet edecek bir oyun makinesi haline getirmeyi planlıyor.

Yeni Apple TV ile ilgili söylentilere ayrı bir yazıda bakıyoruz.

AirTag

Bu, bir süredir söylenen başka bir yeni Apple ürünü.

İOS 13’ün dahili betalarında keşfedilen grafiksel varlıklar, Apple’ın yakın gelecekte bir tür nesne izleyiciyi piyasaya süreceğini kuvvetle gösteriyor. Bu küçük disk veya çıkartma anahtarlar, cüzdanlar ve diğer önemli öğeler için geçerli olacak ve daha sonra yenilenmiş Bul uygulamasında (eski iPhone’umu Bul ve Arkadaşlarımı Bul uygulamalarını birleştiren) izlenebilir.

Bu söylentileri başka bir haber merkezinde inceliyoruz: Apple AirTag çıkış tarihi, tasarımı ve özellikleri.

iMac – yeni bir tasarımla!

İMac yaklaşık on yıldır aynı görünüyordu, değişiklik çok gecikti ve 2021, nihayet gördüğümüz yıl olabilir! Söylentiler, 21.5 inçlik modelin daha büyük bir 23 inç ekrana sahip olacağını ve Face ID’nin bile söylentilere göre yapıldığını gösteriyor.

Ayrıca yeni bir Apple Silicon işlemciye de sahip olacak – büyük olasılıkla daha küçük iMac’e 27 inç modeline gelmeden önce gelecek.

Yeni iMac’te görmeyi umduğumuz şeyleri ve neden yeniden tasarlama zamanının geldiğini okuyun!

14 inç MacBook Pro

Apple, 13 inçlik MacBook Pro modellerinden ikisini Kasım 2020’de güncelledi, ancak ikisini yalnız bıraktı. Görünüşe göre Apple’ın 2.0GHz 13 inç MacBook Pro için yeni bir tasarım ve daha büyük bir ekran içerebilecek planları var.

Elbette iMac gibi, bu yeni MacBook Pro da Apple yapımı yeni bir işlemciye sahip olacak.

14 inç MacBook Pro hakkında bilgi edinin.

Apple’ın 2021 etkinlik programı

Apple’ın 2021 baharında bir etkinlikte başlatmasını beklediğimiz şeyi ele aldık, peki ya yılın geri kalanı?

Tipik bir yılda, şirketin en son ürünlerini büyük bir kalabalığın önünde tanıttığı, normalde en fazla dört Apple etkinliği düzenlenir.

2020 (ve muhtemelen 2021) gibi daha az tipik bir yılda, Apple insanları etkinliklere davet etmiyor, ancak herkesi çevrimiçi bir yayına katılmaya davet ederek daha az etki yaratmıyor. Aslında Apple’ın 2020’deki video sunumlarını bir izleyici önündeki olağan olaylara tercih ettik, umarım 2021’de daha fazlasını göreceğiz – ve hatta belki de COVID-19’un arkasını gördüğümüzde.

Bu etkinlikler ister fiziksel ister sanal olsun Apple, yılda üç veya dört etkinlik düzenler:

 • Mart veya bahar (eğitim ve yaratıcılık temaları, genellikle iPad’leri içerir)
 • Haziran (WWDC – çoğunlukla yazılım, bazen ileri teknoloji / profesyonel donanım)
 • Eylül (iPhone’lar ve Apple Saatler)
 • Ekim (iPad’ler ve bazen tüketici odaklı Mac’ler)

Bazı yıllar hiçbir bahar etkinliği olmayacak ve diğer yıllar Apple, 2019’da olduğu gibi Ekim etkinliğini atlayacak. Açıkçası 2020, COVID ile ilgili üretimdeki gecikmeler nedeniyle normalden biraz daha geç düzenlenen etkinliklerle normalden biraz farklıydı ve 2021 de olabilir.

Böylece 2021’deki diğer olaylarla ilgili bazı tahminlerde bulunabiliriz …

WWDC 2021

Çok uzak ama 2021’in WWDC’si ne olacak? Bu muhtemelen Haziran ayında bir noktada gerçekleşecek. Biz tahmin ediyoruz 14 Haziran Pazartesi açılış konuşması için.

Apple’ın geçmişte WWDC’de açıkladığı şeyler:

 • WWDC 2020’de Apple bize iOS 14 ve macOS 11 Big Sur’dan bahsetti. Ayrıca Intel’den kendi Apple Silicon işlemcilerine geçiş yaptığını da duyurdu.
 • WWDC 2019’da Apple bize iOS 13 ve macOS Catalina’dan bahsetti. Ayrıca yeni Mac Pro ve yeni ekranı da tanıttı.
 • WWDC 2018’de iOS 12 ve macOS Mojave hakkında bilgi aldık. O etkinlikte donanım güncellemesi yapılmadı.
 • WWDC 2017’de iOS 11 ve macOS 10.13 High Sierra’yı duyduk. Yeni iMac’lerin ve güncellenmiş bir MacBook Pro ve MacBook’un piyasaya sürülmesiyle birlikte önizlenen yeni iMac Pro’ya ilk bakışımızı da aldık.

WWDC 2021’in Apple’ın işletim sistemlerinde (iOS 15, macOS 12, tvOS, watchOS vb.) Güncellemeleri içereceğini tahmin etmek bir dahi gerektirmez, ancak diğer donanımların görünümünü de içerebilir – ve biz Yeni nesil M1 Çiplere sahip bir dizi yeni Mac görmek hiç de şaşırtıcı olmayacak.

Apple’ın WWDC’de neler duyurabileceğini tartışan özel bir makalemiz var, ancak burada tahminlerimizden bazıları:

Yeni Mac’ler

Yukarıda bahsettik, ancak yeni iMac ve 14 inç MacBook Pro’yu görmeden önce WWDC’ye kadar beklememiz gerekebilir. Bunlar, 2021’de görebileceğimiz tek yeni Mac’ler değil. Ayrıca 16 inç MacBook Pro’da bir güncelleme de bekliyoruz.

AR gözlükleri

Apple, artırılmış gerçekliğe olan ilgisini açıkça ortaya koydu ve Apple’ın WWDC 2021’de Apple AR gözlükleri yapma planları hakkında daha fazla şey duyabiliriz!

Söylentiler uzun zamandır Apple’ın AR ürününü 2021’de görebileceğimizi öne sürüyordu – ancak nihai ürünü görmeden önce 2022 olacağını düşünüyoruz. Apple’ın AR gözlükleri piyasaya sürülmeye hazır olmasa bile, geliştiricilere kendileri için uygulamalar üzerinde çalışmaya başlama konusunda ilham vermek için onları WWDC’de gösterebilir.

Elbette bu, Apple’ın yıl boyunca biteceği anlamına gelmez. İşte 2021 baharı etkinliğinden sonra neler bekleyeceğiniz.

Eylül 2021 olayı

2021 sonbaharının neler getirebileceğini kim bilebilir, ancak Apple geçtiğimiz on yılda neredeyse her yıl Eylül ayında yeni bir iPhone çıkardı, bu nedenle yeni bir iPhone Eylül için neredeyse kesin görünüyor.

2020, iPhone’un Ekim ayında piyasaya sürülmesiyle bu kuralın bir istisnasıydı, ancak şirket yine de bir Eylül etkinliği düzenledi. Apple açıkça Eylül etkinliklerini düzenlemeyi seviyor.

Bu temelde, Apple’ın önceki Eylül’de düzenlediği tarihlere dayalı olarak, bir iPhone lansmanı için potansiyel bir tarihte (veya en azından bir Eylül etkinliği) yazmak istiyorsanız, tahmin ettiğimiz etkinliklerin 14 Eylül 2021 Salı veya 15 Eylül Çarşamba.

 • 2020: 15 Eylül Salı (iPhone etkinliği değil)
 • 2019: 10 Eylül Salı
 • 2018: 12 Eylül Çarşamba
 • 2017: 12 Eylül Salı
 • 2016: 7 Eylül Çarşamba
 • 2015: 9 Eylül Çarşamba
 • 2014: 9 Eylül Salı
 • 2013: 10 Eylül Salı
 • 2012: 12 Eylül Çarşamba

Ekim 2021 etkinliği

Ekim 2020’de Apple’ın iPhone 12’yi piyasaya sürdüğünü gördü. Alışılmadık bir yıldı ve normalde iPhone eylül ayında prömiyerini yapacaktı. Ekim, genellikle Apple’ın yeni Mac’leri ve yeni iPad’leri duyurduğu aydır ve bunu 2021’de pekala yapabilir.

Hangi tarihte kalem yazacağınızı merak mı ediyorsunuz? Geçmişteki Ekim olayları aşağıdaki tarihlerde gerçekleşti (veya olmadı), bu nedenle şu tarihlerde bir olay bekliyoruz: 12 Ekim Salı veya 13 Ekim Çarşamba.

 • 2020: 13 Ekim Salı
 • 2019: Ekim etkinliği yok
 • 2018: 30 Ekim Salı
 • 2017: Ekim etkinliği yok
 • 2016: 27 Ekim Perşembe
 • 2015: Ekim etkinliği yok
 • 2014: 16 Ekim Perşembe
 • 2013: 22 Ekim Salı
 • 2012: 23 Ekim Salı
 • 2011: 4 Ekim Salı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...