Apple Tv

Apple TV 4K (2021) vs Apple TV 4K (2017): Güncellenmeye Değer mi?

Apple’ın Nisan 2021 Spring Loaded etkinliğinde, Apple TV 4K’nın (6. nesil), yeniden tasarlanmış bir uzaktan kumanda ve 2017’de piyasaya sürülen önceki modele yapılan diğer dahili yükseltmelerle dolu yeni bir sürümüyle karşılandık. Eski 5. nesil Apple TV 4K’nın stokları hala birkaç perakendeciden temin edilebiliyor, artık üretimden kaldırılan birimde para biriktirmeye değer mi, yoksa zaten bir tanesine sahipseniz, yeni model düşünmeniz gereken bir yükseltme mi?

Fiyat

Apple’a göre, yeni 6. nesil Apple TV 4K 30 Nisan Cuma gününden itibaren ön siparişe girecek ve sevkiyat Mayıs ayının ikinci yarısında başlayacak.

İki model mevcuttur:

  • 32 GB – 169 £ / 179 ABD Doları / 249 Avustralya Doları
  • 64 GB – 189 £ / 199 ABD Doları / 279 Avustralya Doları

Bu yeni Apple TV modelleri satışa çıktığında, Apple’ın web sitesi burada. Ayrıca şu anda bu makalenin üst kısmındaki bölümde en iyi fırsatları da göreceksiniz.

Eski Apple TV 4K’yı artık Apple’dan satın alamayacağınız doğru olsa da, başka bir yerde satışta bulabilirsiniz. Bu durumda, satışta bulduğunuz herhangi bir model hakkında bilinçli bir karar verebilmeniz için RRP’nin ne olduğunu bilmeye değer. 2017’de piyasaya sürüldüğünde şu değişkenlerle geldi:

  • 32 GB – 179 £ / 179 ABD Doları / 249 Avustralya Doları
  • 64 GB – 199 £ / 199 ABD Doları / 279 Avustralya Doları

Evet haklısın! İngiltere’de her iki model için de 10 sterlinlik bir fiyat düşüşü oldu! Diğer bölgeler bir fiyat düşüşü görmemiş gibi görünüyor. Oku: Bir kez olsun Apple İngiltere’yi kazıklamıyor.

Bunu göz önünde bulundurarak, 2017 4K Apple TV’nin fiyatında 20 sterlin veya hatta 50 sterlinlik bir indirim görürseniz kesinlikle satın almamalısınız!

Herhangi bir anlaşma varsa bunları aşağıda göreceksiniz:

32 GB Apple TV 4K:

Perakendeci Fiyat Teslimat

Dünya çapında 24.000’den fazla mağazadan fiyat karşılaştırması

64 GB Apple TV 4K:

Perakendeci Fiyat Teslimat

Dünya çapında 24.000’den fazla mağazadan fiyat karşılaştırması

Ufak fiyat düşüşü dışında 4K Apple TV hala 32GB veya 64GB seçeneği sunuyor. Başka ne değişti veya değişmedi?

Tasarım (değiştir | kaynağı değiştir)

Estetik bölümünde, Apple TV’nin kendisiyle neredeyse hiçbir şey değişmedi. Hala yıllardır gördüğümüz kare hokey diskli şasi. Hem 2017 hem de 2021 modellerinde boyutlar 98 mm x 98 mm x 35 mm’de ve 425 g ağırlığında aynı kalır.

Bağlantı noktaları da değiştirilmemiştir, yalnızca ünitenin arkasındaki güç, HDMI ve Ethernet konektörleri vardır. Yeni sürümdeki HDMI bağlantı noktası, 2017 cihazında bulunan 2.0 yerine 2.1’dir, ancak dış kabuk açısından bu kadar.

Uzaktan Farklı

Önemli bir yeniden tasarım gören alanlardan biri de uzaktan kumanda. 2017 versiyonu, ünitenin üst kısmındaki dokunmatik yüzey kullanımının oldukça titiz olduğunu kanıtlayarak çok alay edildi. Bu, yeni tasarımda kaldırıldı ve uzaktan kumandanın üst kısmındaki dairesel seçim düğmesini çevreleyen dokunmatik özellikli tıklama yüzeyi ile değiştirildi.

Bu, dairesel kontrol alanının kendisi de geçmiş yılların eski iPod kontrollerini anımsatan ilk Apple TV uzaktan kumandasına yapılan bir geri aramadır.

Apple TV uzaktan kumandaları karşılaştırıldığında

Menü, Ev, Siri, Oynat / Duraklat temel düzenlemeleri ve 2017 uzaktan kumandasının ses seviyesi, 2021 güncellemesinde daha işlevsel bir düzenleme ile değiştirilerek düğmeler de elden geçirildi.

Şimdi, kontrolün üst köşesinde özel bir Güç düğmesi ve ayrıca birimin yanında bir Siri düğmesi var. Üst alan Seç düğmesi ve dokunmatik çevreye ev sahipliği yaparken, bunların altında Geri, Ev, Oynat / Duraklat, Sessiz ve ses için düğmeler bulunur.

Sessiz düğmesi hoş bir ektir, bir şeyi dinlemek istiyorsanız sesi hızlıca kısmanıza olanak tanır, ayrıca Geri düğmesi menüler arasında gezinmeyi biraz daha kolaylaştırmalıdır.

Dahili olarak, yeni uzaktan kumanda, 2017 modelinin eski Bluetooth 4.0’ından daha kararlı bir Bluetooth 5.0’a geçiyor, bu da daha uzak mesafelerde bağlantıları koruduğunu görmesi gerekiyor. Ayrıca TV’nizi veya alıcınızı, eski Uzaktan Kumandanın sunmadığı bir özellik olan IR veya CEC aracılığıyla da kontrol edebileceksiniz.

Bu uzaktan kumandayı almak için yeni Apple TV 4K’yı satın almanız gerekmediğini belirtmekte fayda var: Apple hala Apple TV HD’yi satıyor (2015’te piyasaya çıktı) ancak Apple şu anda bu yeni uzaktan kumandayı bu cihazla satıyor. Bunu 139 £ / 149 $ karşılığında satın alabilirsiniz. burada İngiltere ve burada BIZE. (Evet, İngiltere’de de bu model için 10 sterlinlik bir fiyat düşüşü oldu).

Ayrıca yapabileceksiniz bu yeni Siri Remote’u ayrıca satın alın kaçınılmaz olarak kaybettiğiniz zamanlar için. Alternatif olarak, Apple TV’nizi iPhone’unuzdaki Uzaktan Kumandayı kullanarak da kontrol edebilirsiniz.

Özellikler ve teknik özellikler

Bu noktalardan başka, Apple TV 4K birimlerinin geri kalanı için çok benzer bir özellik sayfası var, ancak bazı önemli farklılıklar var.

İşlemci

Apple’ın güncellemeleri uyguladığı ana alan, uzaktan kumanda bir yana, yeni TV 4K’daki özellikler. Eski 4K modelin, 2017 iPad Pro’larında olduğu gibi bir A10X işlemciyle geldiği yerde, yeni yinelemede, iPhone XS, iPhone XR, iPad Mini (2019), iPad Air (2019) modellerinde de görülen bir A12 Bionic çip bulunuyor. 10.2 inç iPad (2020).

Doğrusu, A10X, bir Apple TV 4K’nın gerektirdiği görevler için fazlasıyla yeterliydi, bu nedenle daha hızlı çipe geçmenin büyük bir avantajı yok, ancak bu, 2021 modelinin önümüzdeki yıllar için ayarlandığı anlamına geliyor. , ayrıca Apple Arcade’den hoşlanıyorsanız, ekstra güç oyunların Apple TV 4K’da sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. Apple’ın Switch ve Xbox’a rakip olmak için Apple TV’yi bir oyun konsoluna dönüştürmeyi planladığına dair söylentileri duyanlar yine de hayal kırıklığına uğrayacaklar.

Yüksek Kare Hızı 4K

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, HDMI bağlantı noktası 2.0’dan 2.1’e yükseltildi ve bu da Yüksek Kare Hızlı 4K video desteğini de beraberinde getiriyor. A12 Bionic ile eşleştirildiğinde bu, yeni modelin 60 fps’de 4K HDR video sunabilmesiyle sonuçlanır, ayrıca iPhone 12 kullanıcıları, Dolby Vision 4K videoyu (yine 60 fps’de) AirPlay üzerinden doğrudan Apple TV 4K’ya (2021) aktarabilir.

Doğal olarak, tüm bunları gösterebilen bir TV’ye ihtiyacınız olacak, ancak bunu yaparsanız, hepsinin güzel bir şekilde oluşturulacağından eminiz. HDMI aracılığıyla kullanılabilen Dolby Atmos ile ses her ikisinde de aynı kalır ve kablosuz hoparlörler için AirPlay vardır.

4K’yı umursamıyorsanız, Apple yine de Apple TV HD’yi (4. nesil) satmaktadır; bu, yeni, geliştirilmiş, uzaktan kumandayı içerecek şekilde yenilenen 32GB model için 139 £ / US $ 139 / AU $ 209 başka yeni özellik yok. Bu iyi bir tasarruf, ancak bu günlerde birim özellikleri açısından oldukça eski hale geliyor – hala A8 yongasına sahip – bu yüzden belki biraz daha uzun süre tasarruf edin ve mümkünse 4K modeli için daha dolgun.

Mevcut cihazlardan herhangi birini satın almayı düşünüyorsanız, en iyi Apple TV fırsatları için rehberimize göz atmayı unutmayın.

Konu

Yeni modelin özelliklerine dahil edilen Thread desteği de var. Thread, HomePod mini’ye dahil olan yeni IP tabanlı akıllı ev ağı tabanlı ağ standardıdır. Bu, uyumlu HomeKit cihazlarının daha kararlı bir bağlantı sunması gereken Bluetooth ve WiFi’ye güvenmek yerine Thread yoluyla bağlanabileceği anlamına gelir. Aynı zamanda, Apple TV’nin bir ev merkezi olmasına bir adım daha yaklaştığımız anlamına da gelmelidir.

Wi-Fi 6

Yeni model ayrıca 2017 sürümünde Wi-Fi 5 (802.11ac) üzerinden Wi-Fi 6’dan (802.11ax) yararlanıyor. Daha yüksek hızlara erişmek için Wi-Fi 6 özellikli bir yönlendiricinizin olması gerekir. Bunun dışında, Apple’ın set üstü kutusunun iki farklı versiyonu için aynı iç kısımlar var.

TV kalibrasyonu

İlginç bir yeni özellik, iPhone’unuzdaki kamerayı yeni Apple TV 4K’dan renk dengesini kalibre etmek için kullanma yeteneğidir. Apple TV uygulamasını kullanın, iPhone’u ekrana doğrultun ve görüntülenen mümkün olan en iyi videoyu elde etmek için tonlarda ince ayar yapabilirsiniz.

Bu yeni özellik, yeni Apple TV için ayrılmamış olsa da, hem Apple TV 4K modelleri hem de Apple TV HD ile kullanabilirsiniz. Macworld US, bu özelliğin nasıl kullanılacağını burada açıklıyor: TV’nizin resmini nasıl kalibre edersiniz.

Yazılım

tvOS, her iki sistemde de aynı şekilde çalışır ve Amazon Prime Video, Apple TV +, iPlayer ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetlerden içerik akışı yapmanızı sağlar.

Ayrıca uygulamayı destekleyen bir Apple Watch’unuz olması koşuluyla, her iki modeli de Apple Fitness + ile kullanabilirsiniz.

Açıkçası, daha yeni A12 Bionic işlemciyle, 2021 modeli, tvOS’un sonraki birkaç sürümüne geçme konusunda selefinden daha uzun süre dayanacak, ancak şu anda ikisi de hemen hemen aynı deneyimi sunuyor.

Karar

Zaten 2017 Apple TV 4K’ya sahipseniz, sizi birkaç ince geliştirme için 200 £ / 200 $ ‘ın en iyi kısmını harcamaya çekecek pek bir şey yok. Evet, 60 fps’de 4K HDR video, daha hızlı bir işlemci ve Wi-Fi 6 elde edersiniz, ancak bu yükseltmeleri kaldırabilecek TV’leriniz ve yönlendiricileriniz yoksa, eski modelle aynı performansı elde edersiniz.

Yeni bir Apple TV için pazarda iseniz, 2021 4K modeli satın almanız gereken modeldir. Eski HD modeli kötü bir şekilde yaşlanıyor, fiyatı göz önünde bulundurduğunuzda teknik özellikler sayfası utanç verici hale geliyor, ancak 2021 4K seçeneği güncel.

Tek istediğiniz Apple TV + şovlarını yayınlayacak ve iPhone, iPad veya Mac’inizden TV ekranınıza içerik yayınlamak için AirPlay’i kullanacak bir cihazsa, bunu yapmak için bir Apple TV’ye ihtiyacınız yoktur. Artık çok daha ucuz olan pek çok uyumlu cihaz ve yerleşik Apple TV uygulamasına sahip çok sayıda TV var. Okuyun: Hangi akıllı TV’ler AirPlay ile uyumlu veya Apple TV’ye sahip?

Teknik Özellikler

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/review/apple-tv-4k-2021-vs-2017-3804116/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...