iPad

Apple Spotify, Match ve Tile’dan gelen eleştirilere yanıt veriyor


screenshot

ABD Senatosu Yargı Komitesi şu anda Apple’ın herhangi bir rekabet yasasını ihlal edip etmediğini araştırıyor. Tim Cook geçen yıl Temmuz ayında ifade verdi ve komite ayrıca Uygulama Adaleti Koalisyonunun birkaç üyesinden – Spotify, Match ve Tile – Apple’ın App Store’u çalıştırma ve yazılım geliştirici ortaklarıyla ilgilenme şeklini ele alan ifadeler aldı.

Apple şimdi, Baş Uyumluluk Sorumlusu Kyle Andeer tarafından imzalanan komiteye bir yanıt sundu. Yanıt, iddiaların rekabet suçlarından ziyade iş anlaşmazlıkları ile ilgili olduğunu ve her şirketin iddialarını ele alan ayrıntılara girildiğini savunuyor.

Spotify’ın şikayetleri

Spotify’ın Apple’a yönelik eleştirileri üç alana odaklanıyor:

  1. Şirketin, mağazasını kullanan geliştiricilerden çok yüksek bir gelir kesintisi talep etmesi ve alternatif ödeme sistemlerini kullanmalarına izin vermemesi.
  2. Spotify’ın “alt pazarlarda Apple’ın rakibi olan veya olabilecek işletmeleri hedeflediğini” iddia ettiği bir yaklaşım olan fiziksel ürünler için değil, yalnızca dijital ürünler için ücret talep etmesi.
  3. Ayrıca geliştiricilerin müşterilerle “ilk kez abonelere sunulan premium hizmet, indirimler ve promosyonların varlığı hakkında” iletişim kurmaları yasaklanmıştır.

Apple’ın yanıtları şu şekilde özetlenebilir:

  1. % 30’luk ücretinin diğer mağazalarla uyumlu olduğunu ve aslında App Store’un lansmanından önce mevcut olan bazılarından daha düşük olduğunu.
  2. Ayrımın “dijital ürün / hizmet satıcılarının sahip olduğu katma değeri yansıttığı”.
  3. Ve böyle bir yasak yoktur. “Apple, geliştiricilerin App Store’daki müşterileri App Store’dan çıkıp başka bir yere gitmeleri için yeniden yönlendiremeyeceğini söylüyor – tıpkı Apple’ın Verizon mağazasına bir işaret koyamaması gibi, müşterilere iPhone’ları doğrudan Apple’dan satın almalarını söylemesi gibi.”

Apple ayrıca, Apple’ın bir yıldan uzun süredir aboneliği olan müşteriler için ücretleri% 30’dan% 15’e düşürdüğünde Spotify’ın abonelik fiyatını düşürmediğini ve Spotify abonelerinin% 1’inden daha azının App Store üzerinden ödeme yaptığını belirtti.

Match’in şikayetleri

Apple’ın Match’e yanıtı benzer, ancak ek bir suçlama ekliyor: Match, LGBTQ kullanıcıları için yeni bir güvenlik özelliği nedeniyle Apple’ın bir Tinder güncellemesini yayınlamayı reddettiğini iddia ettiğinde yalan söyledi. Aslında Apple, sorunun FTC kurallarını ihlal eden belirsiz bir fiyatlandırma yapısı olduğunu yazıyor.

Çini şikayetleri

Apple’ın Tile’ın eleştirilerine verdiği ayrıntılı yanıtlar arasında, bu darbeyi şirketin satışlarında bulacaksınız:

“Tile’ın tanığı, Apple’ın:[s] perakende alım oranlarımız, perakende marjlarımızı biliyorlar, cihazlarımızın mağazalarda nasıl çalıştığını biliyorlar, müşterilerimizin kim olduğunu biliyorlar, abonelik ücretlerimizi biliyorlar[,] [and]

9to5Mac mektubun tamamını burada yayınladı.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price Tercümesi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/criticism-spotify-match-tile-3804637/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...